بارندگی شدید در افغانستان؛ افزایش تلفات به حداقل ۲۴کشته و ۴۰زخمی

افغانستان

منبع تصویر، فرماندهی پلیس ولسوالی شاولیکوت

توضیح تصویر،

ولسوالی شاولیکوت ولایت قندهار

وزارت دولت در امور رسیدگی به حوادث در افغانستان می‌گوید که تلفات ناشی از حوادث در نتیجه بارندگی شدید در ده روز گذشته در سراسر کشور به حد اقل ۲۴ نفر کشته و ۴۰ زخمی رسیده است.

احمد تمیم عظیمی، سخنگوی این نهاد امروز (دوشنبه، ۲۳ جدی/دی) به بی‌بی‌سی گفت بارندگی شدید در چندین ولایت خسارات مالی را نیز به همراه داشته است.

آقای عظیمی اضافه کرد که بارندگی شدید در ولسوالی اسپین بولدک، ولایت قندهار نیز ۶ نفر کشته و ۷ نفر دیگر زخمی برجا گذاشته است.

روز گذشته نیز گزارش شد که ۹ نفر در قندهار پس از فرو ریختن سقف خانه در اثر بارندگی جان خود را از دست دادند و در این ولایت همچنین در رویدادهای دیگری بیست نفر زخمی شدند.

آقای عظیمی گفت شب گذشته در نتیجه بارندگی شدید و فروریختن سقف منازل مسکونی در ولایت هلمند، سه نفر جان باختند و ۶ نفر دیگر زخمی شدند.

سخنگوی وزارت دولت در امور رسیدگی به حوادث تاکید کرد که برای متضررین از سوی کمیته اضطرار ولایات کمک‌های‌ نقدی و غیر نقدی صورت گرفته است.

توضیح تصویر،

بارندگی در ولایت هرات

آقای عظیمی تصریح کرد که شب گذشته بارندگی شدید خساراتی در ولایات هلمند، ارزگان، هرات، بدخشان، بامیان و دایکندی وارد کرده است.

این نهاد می‌گوید در اثر بارندگی‌های شدید در سراسر افغانستان ۱۰ منزل مسکونی به صورت کامل و ۱۲۱ خانه به صورت قسمی تخریب شده‌اند.

همچنین براساس آمار این نهاد تنها حدود ۲۵ خانواده در ولایت لوگر در شرق افغانستان در اثر بارندگی‌ها از مناطق‌شان بیجا شده‌اند.

منبع تصویر، AMD.GOV.AF

توضیح تصویر،

آخرین نقشه‌ای که اداره هواشناسی افغانستان از وضعیت آب و هوای این کشور منتشر کرده است

در همین حال اداره ارگان‌های مستقل ولایت هرات در غرب افغانستان نیز از جان باختن ۶ نفر در اثر بارندگی شدید در دو روز گذشته در این ولایت خبر داده‌ است. زنان نیز مشمول کشته شده‌ها هستند.

این نهاد با نشر یک اعلامیه گفته که قربانیان از روستاهای کروچه، پوردار، خرچان، ده سبز و خشک آب این ولایت بودند.

توضیح تصویر،

بارندگی شدید در ولایت هرات خساراتی را به همراه داشته است

اداره حفظ و مراقبت سالنگ‌ها نیز اعلام کرده که این شاهراه از عصر دیروز تاکنون مسدود است و اجازه عبور و مرور به هیچ‌گونه وسایط داده نمی‌شود.

این اداره با نشر یک اعلامیه در صفحه فیسبوکش از ادامه بارندگی شدید در این شاهراه خبر داده و گفته که قرار پیش‌بینی این اداره وضعیت روز آینده نیز ادامه خواهد یافت.

در ادامه این اعلامیه آمده است که هم اکنون ضخامت طبقه برف در شمال این شاهراه ۴۷ سانتی متر و در جنوب ۸۸ سانتی متر است.