آرای بیش از پنج هزار محل رای‌دهی افغانستان بازشماری می‌شود

افغانستان حق نشر عکس ECCAfghanistan
Image caption کمیسیون مستقل شکایات انتخاباتی افغانستان می‌گوید آرای بیش از پنج هزار محل رای دهی بازشماری می‌شود

کمیسیون مستقل رسیدگی به شکایات انتخاباتی در پایان رسیدگی به هزاران شکایت از نتایج ابتدایی انتخابات ریاست جمهوری این کشور در دفاتر ولایتی این نهاد می‌گوید فیصله شده که آرای بیش از پنج هزار محل رای دهی بازشماری شود.

زهره بیان شینواری، رئیس این کمیسیون امروز سه شنبه ۲۴ جدی/دی در یک نشست خبری گفت این محلات در ۲۱ ولایت افغانستان بازشماری می‌شوند.

به گفته او، بر اساس نتایج رسیدگی به شکایات ثبت شده، آرای ۱۰۹ محل نیز باطل شده است. آرای باطل شده به ولایات کابل، بدخشان، غور و پکتیا مربوط است.

به اساس معلومات مسئولین کمیسیون مستقل انتخابات، در روز انتخابات ریاست جمهوری این کشور ۲۶ هزار و ۵۸۰ محل باز بود که آرای شماری از محلات در نتیجه فیصله کمیسیون باطل اعلام شد و در نتیجه تنها آرای بیش از ۲۴ هزار محل رای دهی شامل نتایج ابتدایی شد.

همچنین به گفته رئیس کمیسیون شکایات انتخاباتی، به اساس فیصله‌های دفاتر ولایتی کمیسیون شکایات ۷۵ نفر جریمه نقدی شده و ۷۱ نفر از وظیفه برکنار شدند.

اعضای کمیسیون رسیدگی به شکایات انتخاباتی تاکید دارند که فیصله‌های صورت گرفته در صورتی نهایی اند که بر آنها اعتراضی وجود نداشته باشد.

معترضان بر فیصله‌های کمیسیون شکایات انتخاباتی پس از ابلاغ شدن فیصله‌ها، سه روز زمان برای استیناف خواهی دارند و پس از آن دفتر مرکزی کمیسیون رسیدگی به شکایات انتخاباتی در پانزده روز به این شکایات استینافی رسیدگی خواهد کرد.

کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان می‌گوید آمادگی کامل را برای همکاری با کمیسیون شکایات انتخاباتی برای بازشماری آرا دارد.

Image caption تقریبا نیمی از شکایات از سوی تیم انتخاباتی آقای عبدالله ثبت شده بود

قاسم الیاسی، عضو کمیسیون شکایات انتخاباتی می‌گوید در یکی دو روز آینده، برنامه منسجم بازشماری آرا را به کمیسیون انتخابات خواهند سپرد و پس از آن این روند آغاز خواهد شد.

تصمیم برای بازشماری هزاران محل رای دهی از سوی کمیسیون شکایات انتخاباتی در حالی گرفته می‌شود که کمیسیون مستقل انتخابات نیز پیش از اعلام نتایج ابتدایی انتخابات بیش از هشت هزار محل رای دهی را بازشماری کرده بود.

روند بازشماری آرا از سوی کمیسیون مستقل انتخابات به دلیل اعتراضات تیم‌های انتخاباتی زمان طولانی را در برگرفت و یک بار متوقف شد. این روند به جز در هفت ولایت که پس از موافقه تیم انتخاباتی ثبات و همگرایی انجام شد، در سایر ولایات بدون حضور ناظران شماری از تیم‌های انتخاباتی انجام شده بود.

کمیسیون مستقل انتخابات به تاریخ اول جدی/دی نتایج ابتدایی انتخابات ریاست جمهوری این کشور را پس از تکمیل بازشماری آرا اعلام کرد. به اساس این نتایج، محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری برحال این کشور با اخذ بیش از پنجاه درصد آرا در صدر و عبدالله عبدالله، رئیس اجرایی این کشور در مقام دوم قرار گرفت. آقای غنی بیش از ۹۲۳ هزار رای (۵۰.۶۴ درصد) و آقای عبدالله بیش از ۷۲۰ هزار رای (۳۹.۵۲ درصد) به دست آوردند.

بیش از شانزده هزار شکایت از نتایج ابتدایی انتخابات ریاست جمهوری افغانستان ثبت شد که بیشترین آنها مربوط به تیم انتخاباتی آقای عبدالله بود. مسئولین کمیسیون شکایات انتخاباتی حالا می‌گویند بیش از ۹ هزار این شکایات به دلیل مستند نبودن رد شدند.