سفیر ایران در کابل در ارتباط با 'اظهارات مقامات نظامی ایران' احضار شد

افغانستان حق نشر عکس MOFA
Image caption این دیدار ظهر امروز انجام شده است

وزارت خارجه افغانستان اعلام کرده که ادریس زمان، سرپرست وزارت خارجه ظهر امروز با بهادر امینیان، سفیر ایران دیدار کرده است.

در این دیدار سرپرست وزارت خارجه افغانستان "در مورد اظهارات برخی مقام‌های ایرانی از جمله فرمانده نیروهای نظامی ایران در مورد احتمال هدف قراردادن برخی نقاط در افغانستان، در صورتی که آمریکا به ایران حمله کند"، از سفیر ایران توضیح خواسته ‌است.

این وزارت در خبرنامه خود اشاره نکرده که سفیر ایران احضار شده، ولی گفته که سرپرست وزارت خارجه از سفیر ایران خواستار توضیح شده است.

در خبرنامه وزارت خارجه افغانستان آمده که آقای امینیان با اشاره به تاریخ حسنه دو کشور گفته که موقف اساسی، رسمی و همیشگی ایران احترام کامل به تمامیت ارضی و حاکمیت ملی افغانستان است.

او افزوده که هرگونه اظهار نظر دیگر هیچ جایگاهی در سیاست و راهکارهای ایران در قبال افغانستان ندارد.

آقای امینیان همچنین گفته که "برخی رسانه‌ها بخش‌های از اظهارات مقام‌های ایران را به نحوی انعکاس می‌دهند که در مخالفت کامل با روحیه اظهارات ارائه شده است.

در این خبرنامه اشاره نشده که کدام فرمانده نظامی و در کجا چنین ابراز نظر کرده است.

حق نشر عکس MOFA
Image caption وزارت خارجه افغانستان گفته که از سفیر ایران خواستار توضیح شده است

قبلا نیز آقای امینیان گفته بود که دولت ایران به افغانستان حمله نخواهند کرد اما در مورد حمله به پایگاه‌های آمریکایی در این کشور در صورت حمله از آنها به ایران، مقامات کشورش تصمیم می‌گیرند.

سفیر ایران در گفت‌وگوی ویژه با تلویزیون آریانا نیوز در افغانستان، به تعهد محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان به استفاده نشدن از خاک افغانستان علیه کشور دیگر اشاره کرده و این قول و اقدام را "شرافتمندانه" خوانده و گفته است ایران از آن راضی است.

آقای امینیان گفته است "ایران یک بازیگر مسئول و خردمند است ... جایی که با ما درگیر نبوده، ما به آن متعرض نیستیم، ما به حاکمیت و تمامیت ارضی مردم افغانستان احترام می‌گذاریم."

وی در عین حال افزوده است: "اگر از یک پایگاه از افغانستان علیه ما حمله شود، پاسخ ما چه خواهد بود؟ ما به جمهوری اسلامی افغانستان حمله نخواهیم کرد اما در مورد پایگاه‌های آمریکایی مقامات‌مان تصمیم می‌گیرند."