نشست خبری مولوی هراتی بدون خبرنگاران زن برگزار شد

افغانستان حق نشر عکس دارالعلوم عالی انصار
Image caption مجیب الرحمن انصاری، ملاامام مسجد جامع گازرگاه هرات

مولوی مجیب الرحمان انصاری، امام مسجد جامع گازرگاه ولایت هرات امروز پنجشنبه ۲۶ جدی/دی نشست خبری برگزار کرد و از ایجاد نهاد امر به معروف و نهی از منکر و تبلیغات این اداره دفاع کرد.

به گفته او، این نهاد حدود بیست روز پیش کار خود را عملا آغاز کرده و هر روزه صدها نفر برای اعلام حمایت از او و این اداره به دیدارش می‌آیند.

ایجاد نهاد امر به معروف و نهی از منکر زمانی جنجال برانگیز شد که تبلیغات این اداره در مورد حجاب زنان در شبکه‌های اجتماعی دست به دست شد و واکنش گسترده کاربران را به دنبال داشت.

آقای انصاری تاکید دارد که این نهاد در منطقه "خواجه انصار" عملا شریعت را تطبیق می‌کند اما "فعلا" فعالیت این اداره در سایر مناطق در حد تبلیغات است. او تایید کرد که تاکنون شماری از متخلفین را تنبیه و تادیب و در حد شلاق زدن مجازات کرده‌اند.

عبدالقیوم رحیمی، والی هرات در واکنش به اظهارات مولوی انصاری به رسانه‌های محلی گفته که قانون اساسی افغانستان اسلامی است و "اسلام به هیچ وجه به یک نفر اجازه تطبیق حدود را نمی‌دهد."

پیشتر مولوی سید محمد شیرزادی، رئیس ارشاد حج و اوقاف هرات به بی‌بی‌سی گفته بود که "دعوت به سوی ارزش‌ها و بازداشتن از مفاسد" کار هر مسلمان است اما اجرای حکم در مسایل جزایی و جرمی کار محاکم/دادگاه‌ها است.

آقای انصاری نیز به بی‌بی‌سی گفته بود "در جایی که ببینند دولت وظیفه اش را انجام نمی‌دهد، وارد عمل می‌شوند."

او در نشست خبری امروز خود نیز تاکید کرد که آنها از نظامی حمایت می‌کنند که دستورهای اسلام را پیاده کند.

او گفت: "امارت یا خلافت، ما نظام اسلامی می‌خواهیم. تحت هر نامی باشد. جمهوری باشد، امارت باشد یا خلافت. ما نظام اسلامی می‌خواهیم ... نظام جمهوری اسلامی افغانستان پایبند دساتیر اسلامی باشد ما خادم آنیم."

او در پاسخ به سوالی در مورد نظرش درباره گروه‌های طالبان و داعش نیز گفت: "هر کسی خلاف دین اسلام رفتار می‌کند، رد است و هر کسی خدمت به اسلام و ملت و کشور می‌کند تایید اسلام است."

Image caption این تابلو در روزهای گذشته در میان کاربران شبکه‌های اجتماعی بحث های زیادی را ایجاد کرد

چرا به خبرنگاران زن اجازه حضور در نشست خبری داده نشد؟

در نشست خبری امروز آقای انصاری به خبرنگاران زن اجازه حضور داده نشد.

او در پاسخی به سوالی در این مورد گفت: "من نمی خواهم خواهران ملعبه قرار بگیرند. زنان جایگاه، ارزش و منزلت دارند. اگر اسلام می‌گوید زنان در خانه خود بنشیینند، این تحقیر نیست. این عزت زن است. وقتی نفقه را مرد می‌دهد عزت زن است. وقتی می‌گوید با حجاب بیرون برو عزت زن است... ما گفتیم خواهران نیایند و تشریف نیاورند... همو کارها را که مختص‌شان است و دین تعیین کرده انجام دهند."

او گفت که اسلام به زنان اجازه نمی‌دهد که در بین مردان و در کنار مردان حاضر شده و کار کنند.

آقای انصاری اما گفت که در اداره امر به معروف و نهی از منکر او، زنان نیز با شرایطی که دین و قرآن اجازه داده، حاضرند و کار می‌کنند.

زنان، نقطه تمرکز تبلیغات اداره امر به معروف و نهی از منکر

در روزهای اخیر همرسانی عکس‌هایی از تابلویی که روی آن نوشته شده بود "بد حجابی زن از بی غیرتی مرد است" و در زیر آن نیز دیده می‌شد "اداره مرکزی امر به معروف و نهی از منکر گازرگاه شریف" خبرساز شد.

آقای انصاری می‌گوید در تبلیغات و فعالیت اداره امر به معروف و نهی از منکر بیشتر از مردان، بر اعمال زنان تمرکز دارند زیرا "توجه دشمن امروز به بی‌حجابی، بی بند و باری زنان و فاصله دادن زن از دین اسلام" است و مصارف گزافی در این راستا خرج می‌کند.

او از تبلیغات و پوسترهای منتشر شده این اداره حمایت و از تلاش‌هایی زیر نام "حقوق زن" به عنوان آسیب به زنان یاد کرد و گفت مشکلات زنان امروز بیشتر از مردان است.

شماری از کاربران شبکه‌های اجتماعی در واکنش به این تبلیغات گفته که او "بخاطر ترویج افراط‌گرایی و ثابت کردن جایگاه خود" چنین سخنانی می‌گوید و شماری نیز می‌گویند که افزایش جرایم و عدم توجه دولت به این موضوع، باعث شده که آقای انصاری خود دست به کار شود.