نمایندگان آمریکا و طالبان در مورد 'امضای توافقنامه صلح و تشریفات آن' گفتگو کردند

افغانستان حق نشر عکس Getty Images
Image caption عکس آرشیف

گروه طالبان اعلام کرده که نمایندگان آمریکا و این گروه در مورد امضای توافقنامه صلح و مراسم آن گفتگو کرده‌اند.

سهیل شاهین، سخنگوی دفتر سیاسی گروه طالبان در قطر بامداد امروز جمعه (۲۷ دی/جدی) در یک رشته توییت نوشت گفتگو میان نمایندگان دو طرف از دیروز به اینسو آغاز شده و تا چند روز دیگر ادامه خواهد داشت.

او نوشت: "تیم مذاکراتی امارت اسلامی افغانستان به ریاست محترم ملا برادر آخند، معاون سیاسی امارت اسلامی و رئیس دفتر سیاسی با تیم مذاکراتی آمریکا تحت ریاست داکتر خلیلزاد نشستی داشت و درمورد امضای توافقنامه و مراسم ‌آن صحبت نمودند."

این در حالی است که دیروز شاه محمود قریشی، وزیر خارجه پاکستان با اشاره به روند صلح افغانستان از آمادگی طالبان برای کاهش خشونت‌ها خبر داده بود.

یک منبع گروه طالبان که نخواست نامش گرفته شود نیز به بی‌بی‌سی گفت که این گروه تنها "به کاهش خشونت" در شهرهای بزرگ توافق کرده‌اند.

آقای قریشی با نشر یک پیام تصویری به صراحت از "پیشرفت خوب" در زمینه صلح افغانستان یاد کرد و گفت که صلح به منفعت پاکستان و افغانستان است.

در همین حال صدیق صدیقی، سخنگوی رئیس جمهوری افغانستان بار دیگر بر خواست دولت مبنی بر آتش‌بس تاکید کرده و می‌گوید "طرحی که در آن آتش‌بس به حیث یک قدم اساسی مطرح شود مورد پذیرش دولت خواهد بود."

او امروز در صفحه رسمی توییترش نوشت: صلح برای دولت، مردم افغانستان و متحدین بین المللی ما اولویت اساسی است.تامین آتش بس یگانه راه برای رسیدن به یک صلح پایدار و با عزت که خواست مردم و دولت جمهوری اسلامی افغانستان است، می باشد. هر طرحی که درآن آتش بس به حیث یک قدم اساسی مطرح شود مورد پذیرش مردم ودولت قرار خواهد گرفت.

روز گذشته نیز سلام رحیمی، وزیر دولت در امور صلح افغانستان در واکنش به اظهارات آقای قریشی گفت کاهش خشونت برای طرف‌ها مکلفیتی را ایجاد نمی‌کند و خواست دولت افغانستان آتش‌بس است.


ضیا شهریار، بی‌بی‌سی: "پیشرفت‌های ملموس" در مذاکرات صلح میان گروه طالبان و آمریکا گزارش می‌شود. ظاهرا رهبران طالبان به یک نوع آتش‌بس توافق کرده‌اند، شرطی‌که هم آمریکا و هم دولت افغانستان روی آن تاکید داشتند. حالا در مورد چگونگی امضای توافقنامه و تشریفات آن صحبت می‌شود. به نظر می‌رسد که سرنوشت انتخابات و روند صلح به هم گره خورده باشد، هرچند در این مورد باید محتاط بود.

دولت افغانستان تاکید دارد که "کاهش خشونت" معنی ندارد و طالبان به صورت کامل آتش‌بس اعلام کنند. هنوز از جزییات این توافقنامه گزارشی نشده و نوعی آتش‌بسی که طالبان روی آن تاکید دارند، مشخص نیست. اما روند مذاکرات افغانستان حالا به مرحله رسیده که روشن است هم آمریکا و هم طالبان اراده دارند به توافق برسند.


گفتگو میان نمایندگان طالبان و آمریکا پس از نه دور در(۱۶ شهریور/سنبله) از سوی دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا منتفی اعلام شد. آقای ترامپ این تصمیم را پس از آن گرفت که یک حمله طالبان در کابل به کشته شدن ۱۲ نفر از جمله یک سرباز آمریکایی انجامید.

دور دهم مذاکرات آمریکا و طالبان هم در ۱۶ قوس/آذر آغاز و بعد از یک هفته گفتگو متوقف شد.

زلمی خلیلزاد، نماینده ویژه آمریکا برای صلح افغانستان پس از آن در صفحه توییترش نوشت: " ما مکث کوتاهی می‌کنیم تا آن‌ها با رهبری خود در مورد این موضوع اساسی مشورت کنند."

در مقابل، سهیل شاهین، سخنگوی دفتر طالبان در قطر نیز به بی‌بی‌سی گفت گفتگوها به خواست نمایندگان این گروه برای مشورت با رهبران‌شان برای چند روز متوقف شده است.

موضوع اصلی این دور از مذاکرات "کاهش خشونت‌ها و آتش بس" اعلام شده بود. در آن زمان آقای خلیلزاد با اعلام توقف مذاکرات، نوشت که طالبان باید نشان دهند که مایل هستند و می‌توانند به خواست افغانستان برای صلح پاسخ دهند. او تاکید کرده بود:"ما مکث کوتاهی می‌کنیم تا آن‌ها با رهبری خود در مورد این موضوع اساسی مشورت کنند."

حدود ده روز قبل یک منبع ارشد گروه طالبان به بی‌بی‌سی تایید کرد که زلمی خلیلزاد، نماینده ویژه آمریکا برای صلح افغانستان به قطر رسیده و با ملا برادر، معاون این گروه و رئیس دفتر سیاسی قطر دیدار کرده است.

این مقام طالبان که نخواست نامش ذکر نشود افزود که طالبان نیز برای شروع مذاکرات "منتظر هدایت نهایی رهبری" این گروه است.

مذاکرات آمریکا و طالبان از آغاز تاکنون

تاکنون ۱۰ نشست میان دیپلمات‌های آمریکا و نمایندگان طالبان صورت گرفته است؛ نه نشست در دوحه پایتخت قطر و یک نشست در شهر ابوظبی امارات متحده عربی.

اولین نشست ۱۲ اکتبر سال ۲۰۱۸ در شهر دوحه قطر برگزار شد.

نشست دوم ۱۶ نوامبر سال ۲۰۱۸ بار دیگر به میزبانی قطر در شهر دوحه قطر برگزار شد.

۱۷ دسامبر سال ۲۰۱۸ نشست سوم در شهر ابوظبی امارات متحده عربی بود. این نشست برای سه روز ادامه داشت و طالبان به هیأت افغانی اجازه شرکت در نشست را نداد.

۱۹ ژانویه سال ۲۰۱۹ دور چهارم گفتگوها بار دیگر در شهر دوحه قطر برگزار شد.

۲۵ فوریه سال ۲۰۱۹ دور پنجم در دوحه قطر برگزار شد و در این نشست، زلمی خلیلزاد، نماینده ویژه وزارت خارجه آمریکا برای صلح افغانستان برای نخستین بار با ملا عبدالغنی برادر معاون رهبر طالبان در دوحه قطر دیدار کرد. این دور گفتگو برای ۱۶ روز ادامه یافت.

دور ششم گفت‌وگوهای آمریکا و طالبان پس از ۹ روز، پنجشنبه ۱۹ ثور/اردیبهشت پایان یافت. دو طرف اعلام کرد که این نشست با پیشرفت‌های همراه بوده است.

دور هفتم ۲۹ ژوئن آغاز در دوحه، پایتخت قطر آغاز و برای چند روز طول کشید. در این دور، دو طرف گفته بودند پیشرفت‌هایی حاصل شده و روی بسیاری مسائل توافق به دست آمده است.

دور هشتم مذاکرات میان نمایندگان آمریکا و گروه طالبان (۱۲ اسد/مرداد) در دوحه، پایتخت قطر آغاز و تا ۹ روز با گفت‌وگو میان دو طرف جریان داشت. زلمی خلیلزاد با پایان این نشست ابراز امیدواری کرد که این عید (قربان) آخرین عیدی باشد که افغانستان در جنگ به سر می‌برد.

دور نهم مذاکرات آمریکا و طالبان ۳۱ اسد/مرداد در دوحه آغاز شد و مدت ده روز ادامه داشت. این یکی از مهمترین نشست‌ها بود. بعد از پایان این نشست آقای خلیلزاد در رشته توییت‌هایی نوشت "ما در آستانه یک توافقی هستیم که خشونت را کاهش داده و راه را برای افغان‌ها خواهد گشود تا برای مذاکرات در مورد یک صلح باعزت و پایدار و یک افغانستان متحد و با اقتدار که ایالات متحده، متحدانش و هیچ کشور دیگر را تهدید نکند، با هم بنشینند."

دور دهم مذاکرات آمریکا و طالبان نیز ۱۶ آذر/قوس آغاز و تا تاریخ ۲۲ ادامه یافت. موضوع اصلی این دور کاهش خشونت و آتش بس اعلام شده بود.

خبرهای بیشتر را در کانال تلگرام بی بی سی فارسی بخوانید