امرالله صالح: خارجی‌ها نمی‌توانند توافق صلح را بر افغان‌ها تحمیل کنند

امرالله صالح حق نشر عکس IWPS
Image caption آقای صالح امروز در برنامه اعلام نتیجه یک نظرسنجی تازه در مورد صلح در کابل صحبت می‌کرد

امرالله صالح، معاون اول تیم انتخاباتی محمد اشرف غنی می‌گوید که نتیجه هرنوع مذاکره با گروه طالبان باید از طریق لویه‌جرگه تایید یا رد شود و به گفته او به همین دلیل ترکیب تیم مذاکره‌کننده طرف افغانستان با این گروه اهمیتی ندارد.

آقای صالح که در برنامه اعلام نتیجه یک نظرسنجی در مورد صلح در کابل صحبت می‌کرد، گفت هیچ خارجی نمی‌تواند از منافع افغانستان در مذاکرات با طالبان نمایندگی کند یا توافقی را بر افغان‌ها تحمیل کند.

این نظرسنجی تازه که از سوی انستیتوی مطالعات جنگ و صلح در کابل منتشر شده، نشان می‌دهد که ۸۰ درصد از افغان‌ها معتقدند که جنگ کنونی افغانستان راه حل نظامی ندارد و دستیابی به صلح در این کشور نیازمند یک توافق سیاسی است.

این بررسی بر اساس مصاحبه با بیش از ۵ هزار نفر از ۳۴ ولایت افغانستان که بیشتر از آنان روستایی هستند، انجام شده است.

تنها ۳۵ درصد از مصاحبه شوندگان زنان هستند.

نتایج این بررسی نشان می‌دهد که ۸۰ درصد از افغان‌ها از یک توافق سیاسی برای پایان دادن به درگیری‌ها حمایت می‌کنند و ۲۰ درصد دیگر به راه حل نظامی برای رسیدن به صلح اعتقاد دارند.

همچنین بیش از ۶۰ درصد از مصاحبه شوندگان در این نظر سنجی به برگزاری مذاکرات صلح در افغانستان تاکید کرده‌اند و ۲۲ درصد دیگر گفته‌اند مذاکرات باید در خارج از افغانستان برگزار شود.

حق نشر عکس AF

در این میان ۸۳ درصد از حضور زنان در مذاکرات صلح حمایت و ۱۷ درصد دیگر با آن مخالفت کرده‌اند.

براساس این نظر سنجی یک سوم از پاسخ دهندگان (۴۶٪ ) معتقدند که نیروهای آمریکایی پس از توافق صلح باید افغانستان را ترک کنند. درحالیکه ۳۳ درصد دیگر تاکید به حضور آنان در افغانستان پس از توافق صلح دارند و ۲۱ درصد دیگر قسما با حضور نیروهای آمریکایی در افغانستان موافق هستند.

یافته‌های این نهاد نشان می‌دهد که به باور ۶۵ درصد از مردم، دولت افغانستان باید مذاکرات با طالبان را رهبری کند اما ۲۱ درصد دیگر به این باور‌ند که چهره‌های غیردولتی باید مدیریت مذاکرات صلح را در دست داشته باشند.

حق نشر عکس The Institute of War and Peace Studies -IWPS

از میان مصاحبه شوندگان ۶۱ درصد به برگزاری مذاکرات صلح در افغانستان تاکید کرده و ۲۲درصد دیگر گفته‌اند که مذاکرات باید در خارج از افغانستان برگزار شود، آن هم در یکی از کشورهای اسلامی.

در این نظرسنجی آمده که ۵۲٪ مصاحبه شوندگان معتقدند در صورتی که نیروهای خارجی بدون توافق صلح از افغانستان خارج شوند، جنگ داخلی به میان خواهد آمد و دولت قادر به ادامه نخواهد بود. این در حالی است که ۴۸درصد دیگر باور دارند که دولت افغانستان در وضعیت کنونی باقی خواهند ماند.

همچنین اکثریت پاسخ دهندگان (۵۷٪) گفته‌اند که جنگجویان خارجی در صفوف طالبان پس از یک توافق صلح باید افغانستان را ترک کنند.

حق نشر عکس The Institute of War and Peace Studies -IWPS

در همین حال یافته‌های این نهاد نشان می‌دهد که ۴۱ درصد از مصاحبه شوندگان معتقدند که زلمی خلیلزاد، نماینده ویژه آمریکا برای صلح افغانستان فرد مناسبی برای تهسیل مذاکرات صلح است. ۳۹ درصد دیگر نظر مخالف و ۲۰ درصد دیگر هم در این مورد نظری ندارند.

براساس این نظر سنجی ۶۸ درصد از مصاحبه شوندگان جمهوری اسلامی را بر امارت اسلامی ترجیح می‌‎دهند.

همچنین ۸۳ درصد از این افراد از حضور زنان در مذاکرات صلح حمایت و ۱۷ درصد دیگر با آن مخالفت کرده‌اند.

انستیتوی مطالعات جنگ و صلح یک نهاد غیرسیاسی است و مسئولان آن می‌گویند که صلح در محور کار آنان قرار دارد.

خبرهای بیشتر در تلگرام بی‌بی‌سی