سازمان عفو بین‌الملل: 'کاهش خشونت' باید به معنی به صفر رساندن تلفات غیرنظامی در افغانستان باشد

Amnesty interantional حق نشر عکس Amnesty International

سازمان عفو بین‌المللی در یک بیانیه اعلام کرده که مذاکرات ایالات متحده و "طالبان افغان" برای کاهش خشونت‌ها در افغانستان باید شامل تعهد هر دو طرف برای پیروی از قوانین جنگ و پایان دادن به همه حملات به غیرنظامیان باشد.

طی یک هفته گذشته ، نمایندگان آمریکا و طالبان مشغول مذاکرات پشت درهای بسته در دوحه ، قطر بودند، ظاهراً با هدف توافق بر سر "کاهش خشونت" در درگیری افغانستان.

سازمان عفو بین‌الملل نوشته است "در یک درگیری که شاخصه آن حمله به غیرنظامیان است، اصطلاح کاهش خشونت بی‌معنی است. میزان خشونت قابل قبولی وجود ندارد. ایالات متحده و طالبان افغانستان باید متعهد به پیروی از قوانین جنگ باشند و به همه حملات به غیرنظامیان افغانستان پایان دهند."

تلفات غیرنظامیان در افغانستان همچنان در بالاترین سطح است. براساس آمار منتشر شده از سوی ماموریت سازمان ملل متحد در افغانستان (یوناما)، در ۹ ماه اول سال ۲۰۱۹ حداقل ۲۵۶۳ غیرنظامی کشته و ۵۶۷۶ زخمی شدند.

از زمانی که یوناما در سال ۲۰۰۹ اقدام به ثبت آمار تلفات کرده، بیش از یک صد هزار افغان کشته یا زخمی شده اند. در این دوره نزدیک به ۳۴۰۰۰ غیرنظامی کشته شده اند که بیشتر آنها کودکان هستند. افغانستان همچنان مرگبارترین کشمکش در جهان برای کودکان است.


"مذاکرات صلح نباید مجوز مصونیت از مجازات باشد"

عمر وراج معاون رئیس منطقه‌ای سازمان عفو بین‌الملل در جنوب آسیا گفت:"ادعاهای صلح را نمی‌توان تا زمانی که طرف‌های درگیر، حمله به غیرنظامیان را متوقف کنند، جدی گرفت.آنها باید متعهد به محافظت از غیرنظامیان باشند و همه حملات به غیرنظامیان باید مورد بررسی و محاکمه قرار گیرند. مذاکرات صلح تحت هیچ شرایطی نباید مجوز مصونیت از مجازات باشد. "


دراین گزارش سازمان عفو بین الملل آمده که غیرنظامیان همچنان در عملیات توسط نیروهای طرفدار دولت و نیروهای بین المللی از یک سو، و طالبان و دیگر گروه های مسلح از سوی دیگر ، کشته می شوند.

سازمان عفو بین الملل گفته طالبان و سایر گروه های مسلح "عمداً دست به جنایات جنگی " زده‌اند که حتی مکاتب/مدارس و مساجد را هم هدف قرار دادند.

عفو بین‌الملل نوشته گروه مسلحی‌که خود را دولت اسلامی در خراسان می نامد، فرقه گرایی را در حملات به اقلیتهای مذهبی ، از جمله بمبگذاری در یک عروسی شیعه هزاره در آگست گذشته وارد کرده.

این حمله جان نزدیک به ۱۰۰ غیرنظامی را گرفت.

در این گزارش آمده که نیروهای طرفدار دولت و نیروهای بین المللی هم مسئولیت تلفات غیرنظامیان در حملات هوایی و "عملیات جستجوی شبانه" را بر عهده داشته اند.

عفو بین‌الملل گفته که در جولای سال ۲۰۱۹ ، به عنوان بخشی از "مذاکرات بین‌الافغانی" در دوحه ، هیئت های جامعه مدنی افغانستان و طالبان روی یک بیانیه مشترک توافق کردند که در آن بر لزوم "به صفر" رساندن تلفات غیرنظامیان تاکید شده است.

طبق اعلام یوناما ، جولای سال ۲۰۱۹ مرگبارترین ماه ثبت شده تا آن زمان بود.