هفت نفر در ارتباط با بدرفتاری جنسی با کودکان در لوگر بازداشت شدند

افغانستان حق نشر عکس Ago
Image caption دادستانی کل افغانستان گفته که تاکنون هفت نفر بازداشت و دستور بازداشت ۱۱ نفر دیگر داده شده است

جمشید رسولی، سخنگوی دادستانی کل افغانستان اعلام کرد که در بررسی آزار جنسی کودکان در ولایت لوگر، ۱۸ نفر توسط هیأت تحقیق دادستانی افغانستان شناسایی شده‌اند.

او گفت که تاکنون هفت نفر آنان بازداشت شده‌اند و پرونده دو نفر آنان تکمیل و به دادگاه فرستاده شده و تحقیق از پنج نفر دیگر ادامه دارد که بزودی پرونده آنان نیز به دادگاه فرستاده خواهد شد.

آقای رسولی افزود که دستور بازداشت ۱۱ نفر دیگر نیز صادر شده است.

او افزود که تاکنون کدام شواهد و مدرکی در مورد ارتکاب جرم توسط کارمندان معارف(آموزش و پرورش) به دسترس هیأت تحقیق قرار نگرفته است.

آقای رسولی گفت که تحقیق در این زمینه به صورت جدی ادامه دارد.

روز گذشته یک منبع معتبر در دولت افغانستان تایید کرده که موسی محمودی، رئیس جامعه مدنی ولایت لوگر که با نشر گزارشی درباره آزار جنسی کودکان در مدارس این ولایت خبرساز شد، به بیرون از افغانستان رفته است.

به گفته او این اقدام به دلیل "تهدیدهای امنیتی که متوجه این فعال مدنی بود" انجام شده است.

بعد از نشر گزارش "سوء‌استفاده جنسی از کودکان در لوگر" موسی محمودی و احسان الله حمیدی توسط ریاست امنیت ملی افغانستان بازداشت شدند، چند روز بعد آنان با دستور رئیس جمهوری افغانستان رها شدند.

ریاست امنیت ملی افغانستان در آن زمان با نشر ویدیویی از اعتراف‌های آنان، نوشته بود: "از جریان صحبت‌های آقای محمودی واضح گردید که یافته‌های او بدون مدارک، ثبوت و شواهد بوده و به شکل غیر مسلکی (حرفه‌ای) فقط با هدف ایجاد یک ماجرا و سپس درخواست پناهندگی از کشورهای خارجی برای خانواده‌اش، انجام شده بود."

حق نشر عکس AFP

ماجرا از چه قرار است؟

چند ماه پیش، این دو نفر در مصاحبه با روزنامه گاردین در مورد وجود "حلقه‌ای از کودک‌آزاران" در ولایت لوگر مصاحبه کرده بودند. آنان گفته بودند که بیش از صد ویدیو در این زمینه در اختیار دارند.

محمد موسی محمودی، مسئول یک نهاد مدنی در لوگر، قبل از بازداشت شدن به بی‌بی‌سی گفته بود که پس از نشر و پخش ویدیوهایی از تجاوز جنسی بر کودکان و دریافت چندین شکایت از کودکان و خانواده‌ها در این ولایت به این تحقیق پرداخته‌اند.

به گفته آقای محمودی در پی این تحقیق ۵۵۰ مورد از اتهام آزار و اذیت جنسی کودکان ثبت و از این میان ۱۶۵ مورد تثبیت شدند.

او تاکید کرده بود که این ۱۶۵ مورد شامل قضایای تجاوز جنسی تا تهدید و درخواست نامشروع از این کودکان بود.

به گفته آقای محمودی از میان ۱۶۵ مورد، ۲۵ مورد شامل آزار و اذیت جنسی کودکان در شش مکتب/مدرسه در مرکز این ولایت می‌شد.

او گفت تحقیق شان در ۶ مکتب پسرانه در مرکز این ولایت و محلات کاری کودکان صورت گرفته است.

آقای محمودی گفته بود: "این تحقیق در قالب مصاحبه‌های رو در رو و مصاحبه‌های تلفنی با کودکان متضرر و شاکی انجام شده" او اضافه کرد که این نهاد در پی آن است تا با وسیع ساختن دامنه این تحقیق به یک حقیقت کلی برسد.

به گفته او هفت کودک یا خودکشی کرده‌اند یا هم از سوی خانواده‌هایشان به قتل رسیده‌اند و ۲۵ خانواده پس از افشا شدن هویت این کودکان، ولایت لوگر را ترک کرده‌اند.

او افزوده بود: "دقیق گفته نمی‌توانیم دلیل مرگشان چه بوده؛ چون خانواده‌های‎شان معمولا بیماری را دلیل مرگ این کودکان عنوان می‌کنند، اما تحقیق ما نشان می‌دهد که مرگ این کودکان طبیعی نبوده است."

آقای محمودی در ادامه گفت: "مشکل است که بگوییم چه کسانی در حلقه سوء استفاده گران قرار دارند. دولت باید پیدا بکند که چه کسانی در این حلقه دست دارند."