ویروس کرونا؛ افغانستان از چین خواست تا مانع سفر مسافران به افغانستان شود

افغانستان حق نشر عکس Getty Images
Image caption شیوع ویروس کرونا در چین، باعث نگرانی شهروندان افغانستان نیز شده است

وزارت بهداشت افغانستان از سفیر چین در این کشور خواسته است که به منظور جلوگیری از شیوع ویروس کرونا در افغانستان، از سفر اتباع چین و افغانستان که در کشور چین مقیم هستند، به این کشور جلوگیری شود.

در خبرنامه امروز، دوشنبه (هفتم دلو/بهمن) وزارت بهداشت افغانستان آمده که فیروزالدین فیروز، وزیر بهداشت در تماس تلفنی با وانگ یو، سفیر چین در کابل گفته که کشور چین اجازه پرواز نمایندگان شرکتهای تجاری و افغانهای که اخیرا به کشور چین سفر کرده، تا زمان بهتر شدن وضعیت به افغانستان را ندهد.

آقای فیروز، درباره وضعیت دانشجویان افغان که در شهر ووهان، منبع شیوع ویروس کرونا و دیگر شهرهای چین مقیم هستند، ابراز نگرانی کرده و از سفیر چین خواسته که متوجه وضعیت بهداشتی آنان نیز باشد.

براساس آمار بیشتر از دو هزار دانشجوی افغان در کشور چین مشغول تحصیل هستند. وزارت خارجه افغانستان گفته که ۶۲ شهروند افغانستان در شهر ووهان چین ساکن هستند.

این وزارت همچنین گفته که تیم‌های مراقبتی را برای پیش‌گیری از شیوع ویروس کرونا در داخله افغانستان در فرودگاه‌های چند شهر مهم گماشته است.

این تیم ها مسئولیت ارزیابی مسافرانی را دارند که از خارج وارد افغانستان می‌شوند.

وزارت بهداشت افغانستان گفته که طبق گزارش بخش مراقبت این وزارت، تاکنون هیج مورد از ویروس کرونا در داخل افغانستان گزارش نشده است.

حق نشر عکس Feroz.Ferozuddin
Image caption وزیر بهداشت افغانستان از سفیر چین خواسته به مسافرانی که قصد سفر از چین به افغانستان را دارند، اجازه پرواز ندهد

روز گذشته شماری از دانشجویان افغان در شهر ووهان شکایت کرده بودند که با مشکل کمبود مواد غذایی روبرو هستند ولی امروز جاوید احمد قایم، سفیر افغانستان در چین به بی‌بی‌سی گفت که با دانشجویان و اتباع افغانستان در چین در تماس است و مشکل کمبود غذایی رفع شده است.

او افزوده که این افراد از نظر روحی ناآرام هستند ولی برای انتقال آنان سفارت افغانستان با وزارت خارجه چین در تماس است.

آقای قایم افزود که شماری از دانشجویان شاید به افغانستان برگشته باشند. ولی او درباره تصمیم اخیر وزارت بهداشت افغانستان گفت که این موضوع هنوز به صورت رسمی به سفارت اطلاع داده نشده است.

قبل از این مقامات بهداشتی چین هشدار داده‌ بودند که ویروس جدید کرونا در سراسر این کشور گسترش یافته است. این ویروس برخلاف سایر ویروس‌ها نظیر سارس حتی در دوران نهفتگی(کمون) واگیر است.

این به معنای آن است که افراد حامل این ویروس می‌توانند قبل از آشکار شدن هرگونه علائمی از بیماری، این ویروس را به دیگران انتقال دهند.

به گفته مقامات بهداشتی چین، این ویژگی، مهار این ویروس را سخت‌تر کرده است.

رئیس کمیسیون بهداشت ملی چین، گفته بود که دوره سرایت این ویروس تا ۱۴ روز است.

تاکنون بیش از ۲۰۰۰ نفر به ویروس کرونا آلوده شده‌اند که ۸۰ نفر جان خود را از دست داده‌اند.

مقامات بهداشتی چین گفته‌اند که این یک دوره حساس برای جلوگیری از شیوع گسترده تر این بیماری است.

در چندین شهر چین محدودیت‌های زیادی برای سفر شهروندان به مورد اجرا گذاشته شده از جمله در شهر ووهان در استان هوبئی که برای اولین بار موارد ابتلا به این ویروس مشاهده شد.