سقوط هواپیمای نظامی در غزنی؛ آمریکا: نشانه‌ای از ساقط شدن با شلیک دشمن وجود ندارد

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.
ادعای طالبان درباره سقوط هواپیمای نظامی آمریکا در غزنی

سخنگوی نیروهای آمریکایی در افغانستان تایید کرد که یک هواپیمای نظامی مربوط به این نیروها در غزنی سقوط کرده است.

سانی لگت، در توییتی گفته است در حالی که تحقیق در مورد دلیل سانحه هواپیمای E-۱۱Aدر جریان است ولی هیچ نشانه‌ای از این که این هواپیما توسط "شلیک دشمن"ساقط شده باشد، وجود ندارد.

گروه طالبان اعلام کرده که هواپیمای نظامی حامل "افسران بلندپایه استخباراتی" آمریکایی در غزنی از سوی افراد این گروه "سقوط داده شده" است.

ذبیح الله مجاهد، سخنگوی طالبان به محفوظ ذبیدی، خبرنگار بی‌بی‌سی در کابل گفته است که افراد این گروه این هواپیما را "به گونه تاکتیکی" سقوط داده‌اند.

این هواپیمای نظامی آمریکایی در منطقه ولسوالی "ده‌یک" که تحت کنترل طالبان است، سقوط کرده است. ‌

طالبان در اطلاعیه‌ای گفته‌اند، سرنشینان این هواپیما "در حال اجرای ماموریت جاسوسی" بودند.

خبرگزاری رویترز به نقل از مقام‌های آمریکایی نوشته است که این یک هواپیمای کوچک با کمتر از ده سرنشین بوده است.

ارتش آمریکا گفته است درباره خبرهای مربوط به سقوط هواپیمایش در افغانستان تحقیق می‌کند.

در ساعات اولیه گزارش‌هایی از سقوط هواپیمای مسافربری در ولایت غزنی منتشر شد که شرکت هواپیمایی آریانا و اداره هوانوردی غیرنظامی افغانستان، آن را تکذیب کردند.

اداره هوانوردی ملکی (غیرنظامی) با انتشار اعلامیه‌ای گفته است که این نهاد براساس بررسی‌هایی که انجام داده هیچ موردی از سانحه سقوط هواپیمای مسافربری غیرنظامی را تایید نمی‌کند.

مقام‌های امنیتی در ولایت غزنی در جنوب افغانستان پیش از این گفته بودند که یک هواپیمای مسافربری در ولایت غزنی سقوط کرده و تاکنون تلفات و خسارت ناشی از آن مشخص نیست.

خبرگزاری‌های داخلی و خارجی در دقایق اول انتشار این خبر، آن را گزارش کردند.

در پی اعلام خبر سقوط یک هواپیما در ولایت غزنی،‌ ویدیویی منتشر شده که یک هواپیمای درحال سوختن را نشان می‌دهد. بنا بر برخی شواهد، این هواپیما که در ویدیو دیده می‌شود،‌ متعلق به نیروی هوایی آمریکاست.

احمد خالد وردک، فرمانده پلیس غزنی به بی‌بی‌سی گفت که این هواپیما در روستای "سدو" ولسوالی "ده یک" ولایت غزنی سقوط کرده است.

اداره هوانوردی اضافه کرده است که گزارشی از این که پروازی عبوری از افغانستان دچار سانحه هوایی شده باشد نیز به این اداره مخابره نشده است.

Image caption غزنی از ولایات ناامن افغانستان است

این اداره اضافه کرده است که "موضوع سانحه هوایی در غزنی" را "جداً تعقیب" می‌کند.

مقام‌های دولتی در ابتدا گفتند که این هواپیما مربوط به شرکت آریانا است. شرکت هواپیمایی آریانا اما اکنون‌ گزارش‌های اولیه مبنی بر تعلق هواپیمای سقوط کرده به این شرکت دولتی را رد می‌کند

میرویس میرزکوال، معاون و سرپرست شرکت آریانا به بی‌بی‌سی گفت که هیچ یک از هواپیماهایی که متعلق به این شرکت باشد سقوط نکرده است. به گفته او این شرکت یک پرواز از هرات به کابل داشته که به زمین نشسته و پرواز دیگر این شرکت به دهلی بوده که بر اساس اطلاع فرودگاه به زودی در دهلی نشست خواهد کرد.

او تاکید کرد که هواپیمای دیگری از این شرکت در حال پرواز نیست.

فرمانده پلیس غزنی گفته بود که شمار تلفات مشخص نیست ولی هواپیما آتش گرفته و منطقه زیر کنترل طالبان است.

ده یک در سمت جنوب شرق ولایت غزنی موقعیت دارد و حدود ۲۵ کیلو متر از مرکز غزنی فاصله دارد.