واکنش‌ افغان‌ها به بازداشت منظور پشتین؛ تجمع اعتراضی مقابل سفارت پاکستان

افغانستان حق نشر عکس Shagufa Noorzai/twitter
Image caption در کابل نیز معترضان مقابل سفارت پاکستان تجمع کردند

در واکنش به بازداشت منظور پشتین، رهبر "جنبش تحفظ پشتون" امروز در کابل و شماری از شهرهای دیگر افغانستان تجمع اعتراضی برگزار شده است.

شکوفه نورزی، نماینده مردم هلمند در مجلس نمایندگان افغانستان با همرسانی عکس‌هایی از تجمع معترضان در مقابل سفارت پاکستان نوشته است که معترضان می‌خواستند، در مقابل سفارت پاکستان در کابل خیمه اعتراضی برپا کنند که از آن ممانعت شد.

علاوه بر کابل، در ننگرهار در شرق افغانستان نیز تجمع اعتراضی برپا شده است. معترضان خواستار آزادی منظور پشتین شده‌اند.

مقامات پاکستان آقای پشتین را متهم کرده‌اند که او در جلسه‌ای در ۱۸ ژانویه امسال قانون اساسی پاکستان را رد کرده و نسبت به دولت سخنان توهین آمیزی گفته است. مقام‌های جنبش تحفظ پشتون می‌گویند که آنان به دلیل طرح مطالبات دموکراتیک و حقوق بشری‌ مجازات می‌شوند.

روز گذشته اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان، در واکنش به بازداشت آقای پشتین در صفحه توییتر خود نوشت که از بازداشت او و همکارانش"آشفته " شده است.

او نسبت به رهایی فوری آقای پشتین ابراز امیدواری کرده است.

Image caption در شرق افغانستان نیز معتضان خواستار رهایی آقای پشتین شدند

آقای غنی افزوده است زمانی که منطقه از "قساوت‌های" گروهای بنیادگرا و تروریسم رنج می‌برد، دولت‌های منطقه باید از حرکت‌های اجتماعی و صلح‌آمیز برای تامین عدالت حمایت کنند و نباید از زور و خشونت در مقابل این جنبش‌ها کار گرفته شود.

حامد کرزی، رئیس جمهوری پیشین افغانستان نیز بار ابراز نگرانی از بازداشت آقای پشتین گفته است زمانی که منطقه ما از بنیادگرایی و خشونت رنج می‌برد، بازداشت فعالانی که برای رفع اشتباهات تلاش می‌کنند، بحران را عمیق‌تر می‌کند.

او نیز خواستار رهایی فوری منظور پشتین شده است.

وزارت خارجه پاکستان در واکنش به توییت آقای غنی با نشر اعلامیه‌ای، توییت اخیر آقای غنی را "دخالت آشکار در امور داخلی پاکستان و ناموجه" خوانده است.

در این اعلامیه آمده است که چنین اظهاراتی برای بهبود روابط دو همسایه خوب و دو کشور مفید نیست.

وزارت خارجه پاکستان افزوده که اسلام آباد روابطش را با کابل براساس سیاست عدم مداخله ادامه می‌دهد و مقام‌های افغانستان را نیز تشویق کرده که برای پیشبرد اهداف مشترک دو کشور که صلح و ثبات در افغانستان و منطقه است، همکاری کنند.

موضوعات مرتبط