ده عضو یک خانواده در افغانستان در اثر برف سنگین جان باختند

افغانستان حق نشر عکس Department of Preservation and Care of Salangs
Image caption اداره حفظ و مراقبت سالنگ‌ها‌ نیز اعلام کرده که به دلیل برف‌ شدید این شاهراه به روی ترافیک مسدود است

در تازه ترین حادثه ناشی از وقوع برفکوچ/بهمن در افغانستان ده عضو یک خانواده در ولایت دایکندی کشته شدند. در یک هفته اخیر در این ولایت بیش از بیست نفر شامل زنان و کودکان جان باخته‌اند.

سکینه احسانی سخنگوی والی دایکندی به بی‌بی‌سی گفت این حادثه صبح امروز (پنجشنبه 24 دلو/بهمن) در منطقه میرامور رخ داده است. به گفته او شب گذشته نیز در همین محل شش عضو یک خانواده دیگر کشته شده‌‌اند.

همچنین در رویدادی جداگانه صبح امروز یک مرد همراه با ۶۰ راس گوسفندش زیر برف کوچ گیر ناپدید شده‌اند. به گفته خانم احسانی تلاش مردم برای نجات این مرد و مواشی‌اش بی نتیجه بوده است.

سرمای سنگین در دیگر بخش‌های این کشور نیز تلفاتی به باور آورده است.

Image caption ولسوالی ناور ولایت غزنی

مقام‌ها از مسدود شدن گذرگاه سالنگ نیز که شاهد وقوع برف‌باری‌های شدید در ساعات گذشته بود، خبر داده اند. اداره حفاظت از سالنگ در یک خبرنامه از وقوع سه مورد برفکوچ مهیب در بیست و چهار ساعت گذشته در این محل خبر داده است.

این گذرگاه شمال و جنوب افغانستان را به هم وصل می‌کند و در زمستان‌ها احتمال وقوع برفکوچ و خطر بار آمدن تلفات انسانی باعث می‌شود برای مدتی این مسیر به روی ترافیک مسدود شود.

وزارت دولت در امور رسیدگی به حوادث در افغانستان می‌گوید از آغاز ماه جاری خورشیدی تاکنون در نتیجه بارندگی‌های شدید در سرار این کشور دست‌کم ۷۲ نفر کشته و ۴۸ نفر زخمی شده‌اند.

مقامات از بسته شدن چندین بزرگراه دیگر در اثر برف‌باری در بخش‌هایی از شمال و جنوب افغانستان نیز خبر داده‌اند.

Image caption ولسوالی ناور، ولایت غزنی

خبرهای بیشتر را در کانال تلگرام بی‌‌بی‌سی فارسی دنبال کنید