ارگ: توافق با طالبان احتمالا هفته‌های آینده نهایی می‌شود

افغانستان حق نشر عکس Arg
Image caption در این دیدار اسدالله خالد، سرپرست وزارت دفاع(سمت راست نفر دوم) و هارون چخانسوری، سرپرست وزارت خارجه(سمت راست نفر اول) نیز حضور داشتند

ارگ ریاست جمهوری افغانستان به نقل از مایک پومپئو، وزیر خارجه و مارک اسپر، وزیر دفاع آمریکا اعلام کرده که توافق با طالبان احتمالا هفته‌های آینده نهایی خواهد شد.

این دو مقام‌ ارشد آمریکایی گفته‌اند هیج یک از بندهای توافقنامه آمریکا و طالبان بدون شرط نیست و طالبان حاضر شده‌اند که از جنگ و خشونت دست بردارند و جامعه کثرت گرا را بپذیرند.

در خبرنامه امروز ارگ ریاست جمهوری افغانستان آمده که محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان، شب گذشته، جمعه(۲۵ دلو/بهمن) در حاشیه نشست امنیتی مونیخ در آلمان، با مایک پومپئو، مارک اسپر، با حضور زلمی خلیلزاد، نماینده وزیر خارجه آمریکا برای صلح افغانستان و ژنرال اسکات میلر، فرمانده نیروهای ناتو در افغانستان دیدار کرده است.

ارگ ریاست جمهوری گفته که در این نشست درباره راهکارهای اشراف و نظارت دولت افغانستان و همچنین روندی که مالکیت صلح توسط این نهاد را تضمین کند، نیز به تفصیل تبادل نظر شده است.

به گفته ارگ، مایک پومپئو در این نشست گفته است:" بگذارید طالبان هرچه که می‌گویند، بگویند. اما واقعیت این است که باید آنان با تروریسم و شبکه القاعده وداع کنند و دست از جنگ بردارند. ما حامی نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان بوده‌ایم، هستیم و خواهیم بود."

قبل از این، یک مقام ارشد آمریکایی گفته بود که بزودی توافقنامه هفت روزه کاهش خشونت‌ها بین آمریکا و طالبان در افغانستان اجرا خواهد شد و بلافاصله سربازان آمریکایی این کشور را ترک خواهند کرد.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption خلیلزاد و ملابرادر هیأت آمریکا و طالبان را در این مذاکرات صلح رهبری می‌کردند

از این مقام نقل شده که پس از اجرای شدن توافق اولیه در مورد کاهش خشونت‌ها، مذاکرات صلح ۱۰ روزه میان افغان‌هایی که نمایندگی تمام مردم افغانستان خواهند داشت، آغاز خواهد شد.

در خبرنامه ارگ ریاست جمهوری آمده که قرار است اشرف غنی در هفته آینده مشورت هایی را با نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان، اقشار مختلف جامعه، جامعه مدنی و حلقات سیاسی در زمینه صلح آغاز کند تا آنها از روند صلح آگاه شده و درباره فرصت‌ها و خطرات احتمالی صلح نیز با این اقشار صحبت خواهد کرد.

آقای غنی در این نشست گفته که دولت افغانستان به عنوان بانی برنامه صلح، از دولت آمریکا بخاطر روند صلح سپاس‌گزاری می‌کند و به مردم افغانستان اطمینان می‌دهد که این روند باعث تقویت تمام نهادهای نظامی و غیر نظامی خواهد شد.

آقای غنی افزوده که افغانستان نه تنها به گذشته بر نمی‌گردد، بلکه از ظرفیت‌های دولتی، بخش خصوصی و حقوق شهروندانش حراست خواهد کرد.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption ده دور این نشست‌ها در کشور قطر برگزار شده است

مذاکرات آمریکا و طالبان از آغاز تاکنون

تاکنون ۱۱ نشست میان دیپلمات‌های آمریکا و نمایندگان طالبان صورت گرفته است؛ نه نشست در دوحه پایتخت قطر و یک نشست در شهر ابوظبی امارات متحده عربی.

اولین نشست ۱۲ اکتبر سال ۲۰۱۸ در شهر دوحه قطر برگزار شد.

نشست دوم ۱۶ نوامبر سال ۲۰۱۸ بار دیگر به میزبانی قطر در شهر دوحه قطر برگزار شد.

۱۷ دسامبر سال ۲۰۱۸ نشست سوم در شهر ابوظبی امارات متحده عربی بود. این نشست برای سه روز ادامه داشت و طالبان به هیأت افغانی اجازه شرکت در نشست را نداد.

۱۹ ژانویه سال ۲۰۱۹ دور چهارم گفتگوها بار دیگر در شهر دوحه قطر برگزار شد.

۲۵ فوریه سال ۲۰۱۹ دور پنجم در دوحه قطر برگزار شد و در این نشست، زلمی خلیلزاد، نماینده ویژه وزارت خارجه آمریکا برای صلح افغانستان برای نخستین بار با ملا عبدالغنی برادر معاون رهبر طالبان در دوحه قطر دیدار کرد. این دور گفتگو برای ۱۶ روز ادامه یافت.

دور ششم گفت‌وگوهای آمریکا و طالبان پس از ۹ روز، پنجشنبه ۱۹ ثور/اردیبهشت پایان یافت. دو طرف اعلام کرد که این نشست با پیشرفت‌های همراه بوده است.

دور هفتم ۲۹ ژوئن آغاز در دوحه، پایتخت قطر آغاز و برای چند روز طول کشید. در این دور، دو طرف گفته بودند پیشرفت‌هایی حاصل شده و روی بسیاری مسائل توافق به دست آمده است.

دور هشتم مذاکرات میان نمایندگان آمریکا و گروه طالبان (۱۲ اسد/مرداد) در دوحه، پایتخت قطر آغاز و تا ۹ روز با گفت‌وگو میان دو طرف جریان داشت. زلمی خلیلزاد با پایان این نشست ابراز امیدواری کرد که این عید (قربان) آخرین عیدی باشد که افغانستان در جنگ به سر می‌برد.

دور نهم مذاکرات آمریکا و طالبان ۳۱ اسد/مرداد در دوحه آغاز شد و مدت ده روز ادامه داشت. این یکی از مهمترین نشست‌ها بود. بعد از پایان این نشست آقای خلیلزاد در رشته توییت‌هایی نوشت "ما در آستانه یک توافقی هستیم که خشونت را کاهش داده و راه را برای افغان‌ها خواهد گشود تا برای مذاکرات در مورد یک صلح باعزت و پایدار و یک افغانستان متحد و با اقتدار که ایالات متحده، متحدانش و هیچ کشور دیگر را تهدید نکند، با هم بنشینند."

دور دهم مذاکرات آمریکا و طالبان نیز ۱۶ آذر/قوس آغاز و تا تاریخ ۲۲ ادامه یافت. موضوع اصلی این دور کاهش خشونت و آتش بس اعلام شده بود. در پایان این دور آمریکا به طالبان فرصت داد تا درباره کاهش خشونت و آتش بس با رهبران خود گفتگو کنند.

دور یازدهم مذاکرات نیز دلو/بهمن برگزار شد. وزیر دفاع آمریکا گفته بود که با طالبان بر سر پیشنهاد کاهش یک هفته‌ای تنش‌ها به توافق رسیده‌اند. وزیر خارجه آمریکا نیز گفته بود که "ما امیدواریم بتوانیم به نقطه‌ای برسیم که خشونت‌ها به طور قابل توجهی کاهش پیدا کند، نه فقط روی یک تکه کاغذ."

خبرهای بیشتر را در کانال تلگرام بی بی سی فارسی بخوانید