سد دهله ولایت قندهار بعد از ۳۴ سال زودهنگام پر آب شد

افغانستان

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

سد دهله دومین سد بزرگ افغانستان است

مسئولین ولایت قندهار در جنوب افغانستان اعلام کردند که سد دهله در این ولایت بعد از ۳۴ سال برای اولین بار زود هنگام پر و امکان سرریز آن فراهم شده است.

توریالی محبوبی، رئیس اداره آبرسانی قندهار به مامون درانی خبرنگار بی‌بی‌سی گفت که این نوید خوبی برای کشاورزان ولایت قندهار است.

سد دهله دومین سد بزرگ افغانستان است که ۶۷ سال قبل بر روی رودخانه ارغنداب ساخته شد. به گفته مسئولین حدود ۴۳ درصد ظرفیت این سد از رسوبات پر شده است.

در سپتامبر سال ۲۰۱۹ بانک توسعه آسیایی اعلام کرد که برای توسعه سد دهله نزدیک به ۳۴۹ میلیون دلار به افغانستان کمک کرده است. این بودجه قرار است برای مدیریت منابع آبی و توسعه سد هزینه شود.

براساس برنامه بانک توسعه آسیایی به ارتفاع دیوارهای این سد افزوده خواهد شد و ارتفاع آب نزدیک به ۱۴ متر افزایش خواهد یافت و ظرفیت ذخیره سد نیز از ۲۸۸ میلیون متر مکعب به ۷۸۲ میلیون متر مکعب خواهد رسد.

آقای محبوبی با ابراز خرسندی از پر آب شدن زود هنگام سد دهله، گفت که در گذشته این سد، اواخر ماه حوت/اسفند پر آب می‌شد ولی بعد از ۳۴ سال این اولین بار است که این سد درماه دلو/بهمن پر آب می‌شود.

منبع تصویر، ADB

توضیح تصویر،

به گفته بانک توسعه آسیایی این سد اکنون ظرفیت ذخیره ۲۸۸ میلیون متر مکعب آب را دارد

سد دهله که در ولسوالی شاولی‌کوت قندهار ساخته شده، قبل از این بیشتر برای کشاورزی استفاده می‌شد، ولی اکنون قرار است که با افزایش ارتفاع سد یک توربین تولید برق به قدرت تولید ۲۴ مگاوات در آن نصب شود و صد هزار هکتار زمین جدید زیر آب برود. بازسازی کانال و انتقال آب آشامیدنی از این سد به شهر قندهار و دو ولسوالی دیگر، بخشی از روند توسعه سد دهله است.

به گفته مقام‌های محلی کار ارزیابی بازسازی این سد تکمیل و انتظار می‌رود کار توسعه آن در سال ۲۰۲۳ میلادی تکمیل شود.

این سد در کنار اینکه منبع تامین اقتصادی حدود ۳۰۰ هزار خانواده است، جنگلات دور و بر آن نیز تفریحگاه باشندگان قندهار است.