ژنرال دوستم از هوادارانش خواست از 'حکومت به رهبری عبدالله' حمایت کنند

دوستم

منبع تصویر، Enayatullah Babur Farahmand/Facebook

توضیح تصویر،

ژنرال دوستم در جمع هوادارانش در جوزجان

ژنرال عبدالرشید دوستم، معاون اول رئیس جمهور افغانستان که در انتخابات گذشته از عبدالله عبدالله، رقیب انتخاباتی محمد اشرف غنی حمایت کرد، از حامیان خود خواسته که از "حکومتی که قرار است آقای عبدالله اعلام کند"، حمایت کنند.

روز گذشته (سه‌شنبه، ۲۹ دلو/بهمن) کمیسیون انتخابات افغانستان آقای غنی را برنده انتخابات اعلام کرد. آقای عبدالله اما این نتیجه را "غیرقانونی" خواند و گفت تیم او پیروز این انتخابات است و "حکومت همه‌شمول" تشکیل خواهد داد.

آقای دوستم که امروز در جمع هوادارانش در شبرغان مرکز ولایت جوزجان صحبت می‌کرد، گفت با محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان تلفنی صحبت کرده است.

منبع تصویر، Enayatullah Babur Farahmand/Facebook

توضیح تصویر،

ژنرال دوستم و نظام الدین قیصاری که نیروهای امنیتی اقدام به دستگیری‌اش کرده بود

در هنگام سخنرانی آقای دوستم یکی از همراهان تلفن را به او داد و او مجبور شد که سخنرانی خود را متوقف کند و به آن جواب بدهد. آقای دوستم بعدا سخنرانی خود را دوباره از سر گرفت و گفت که اشرف غنی به او زنگ زده بود.

آقای دوستم گفت با رئیس جمهوری افغانستان درباره "چیزی که به خیر مردم افغانستان" بوده، صحبت کرده است. ولی مشخص نیست که آقای غنی دقیقا به آقای دوستم چه گفته است.

او در میان صدها نفر از هوادارانش در شهر شبرغان، مرکز ولایت جوزجان در شمال افغانستان صحبت می‌کرد و سخنرانی‌اش همزمان از چندین تلویزیون در افغانستان به صورت زنده پخش می‌شد.‎

او از روند اعلام نتایج نهایی انتخابات افغانستان ابراز ناراحتی کرد و گفت که آقای عبدالله در نزدیکترین زمان ممکن حکومتی را اعلام خواهد کرد که نمایندگان همه اقوام افغانستان در آن حضور خواهند داشت.

آقای دوستم از هوادارانش افغانستان خواست که منتظر معرفی والی‌های خود باشند و آنان را تشویق کرد که از تهدیدها نترسند، زیرا به گفته او "حق گرفتنی است".

او گفت که انتظار اعلام ناگهانی نتایج انتخابات را از طرف کمیسیون نداشت و اتفاقی خبر شده است.

منبع تصویر، Enayatullah Babur Farahmand/FB

توضیح تصویر،

آقای دوستم در شهر شبرغان صحبت می‌کرد

آقای دوستم چند روز قبل هشدار داده بود، در صورت اعلام نتایج و سر کار آمدن "حکومت تقلبی"، آنها نیز "حکومت موازی" اعلام خواهند کرد.

او امروز به این موضع خود تاکید کرد که و گفت که ما این را پیش بین بودیم که اعضای کمیسیون انتخابات "تحت تاثیر" تیم "دولت ساز" به رهبری محمد اشرف غنی رفته‌اند.

معاون اول آقای غنی اعضای کمیسیون انتخابات را "خائنین ملی" خواند و گفت که آنان "باید به پنجه قانون سپرده شوند".

آقای دوستم گفت که "با جان و دل" از اعلام عبدالله عبدالله حمایت می‌کند و "کودتای انتخاباتی" را به رسمیت نمی‌شناسد.

او خطاب به مردم گفت که آرام نشستن آنان چهل سال مبارزه او را زیر سئوال می‌برد و او گفت که با او این دستاوردها را "با سوزن جمع کرده و با شاخی(چنگک) پخش نمی‌کند، الماسی را که به خون جمع کرده به بهای کاه نفروشند."

منبع تصویر، Enayatullah Babur Farahmand/FB

توضیح تصویر،

آقای دوستم در جمع هوادارانش در شبرغان

آقای دوستم گفت که برای تامین عدالت هزاران نفر قربانی داده و اکنون به سادگی از حقش دست بر نمی‌دارد و از مردم نیز خواست که از کسی ترس نداشته باشد.

او همچنین گفت که از نیروهای بین المللی و بخصوص آمریکا نیز ترس نداشته باشد.

معاون اول رئیس جمهوری افغانستان به هوارانش گفت که زمان آن گذشته که یک پلیس با یک کمربند یک قریه را می‌ترساند.

او به سخنان داوود سلطان زوی، یکی از اعضای تیم دولت ساز به رهبری آقای غنی اشاره کرده که به یکی رسانه‌ها گفته بود که ناتو مانع ایجاد تشکیل حکومت توسط تیم ثبات و همگرایی می‌شود.

آقای دوستم گفته که به ناتو و آمریکا و کسانی مهم است که ملت و مردم داشته باشد. او به هوادارنش گفت که به تبلغات رقیبان ارزش ندهند.

او گفت که هیأت آمریکایی همراه با زلمی خلیلزاد، نماینده ویژه آمریکا برای صلح افغانستان بزودی به دیدار او خواهند آمد و درباره صلح با هم جلسه دارند.