انتخابات افغانستان؛ شماری از طرح 'حکومت به رهبری عبدالله' حمایت کردند

افغانستان

صدها نفر از هواداران ستاد انتخاباتی "ثبات و همگرایی" به رهبری عبدالله عبدالله، نامزد ریاست جمهوری پیشین افغانستان در شمال افغانستان در واکنش به نتایج انتخابات این کشور دست به اعتراض زده و از "حکومت به رهبری عبدالله" حمایت کرده‌اند.

این افراد امروز پنجشبنه (۱ اسفند/حوت) در شهر تالقان مرکز ولایت تخار در شمال افغانستان دور هم جمع شدند و گفتند که دسته انتخاباتی آقای عبدالله "پیروز انتخابات" است و آنان این پیروزی را جشن می‌گیرند.

دو روز قبل کمیسیون انتخابات افغانستان محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری فعلی و نامزد دیگر این انتخابات را پیروز انتخابات ریاست جمهوری اعلام کرد. رای گیری در این انتخابات در ششم میزان/مهر سال جاری برگزار شده بود.

عبدالله عبدالله، رقیب انتخاباتی آقای غنی این نتیجه را رد کرده و آن را "غیرقانونی" خواند و گفته است که تیم او "حکومت همه‌شمول" تشکیل خواهد داد.

‎دسته انتخاباتی آقای عبدالله از روند بررسی شکایت‌ها به خصوص درباره باطل شدن آرای مورد مناقشه از کار کمیسیون‌های انتخاباتی راضی نبوده است.

هوادارن آقای عبدالله تاکید می‌کنند که "پیروزی" این دسته انتخاباتی را به دور از خشونت، جشن می‌گیرند.

عبدالقدیر خیرخواه، عضو بنیاد مردمی ولایت تخار به بی‌بی‌سی گفت: "جمع شدن ما به این خاطر است که ما پیروز هستیم. ما والی‌های خود را به ولایت به هدایت آن‌ها (عبدالله عبدالله) معرفی می‌کنیم. دلیل جمع شدن ما همین است. ما از تمام ولسوالی‌ها جمع شدیم، برای رای پاک و شفاف."

شماری از هواداران آقای عبدالله در ولایت پنجشیر در شمال کابل نیز در حمایت از آقای عبدالله به راهپیمای پرداخته‌اند.

آنان پوستر آقا عبدالله که در آن به او لقب "رئیس جمهور منتخب جمهوری اسلامی افغانستان" داده شده را در عقب درب ورودی مقام این ولایت نصب کرده و به رقص و پایکوبی پرداختند.

منبع تصویر، Social media

روز گذشته ژنرال دوستم از مهمترین متحدان آقای عبدالله نیز در ولایت شمالی جوزجان در میان هوادارانش از اعلام دولت به رهبری عبدالله عبدالله حمایت کرد.

او از حامیان خود خواست که از "حکومتی که قرار است آقای عبدالله اعلام کند"، حمایت کنند.

او از روند اعلام نتایج نهایی انتخابات افغانستان ابراز ناراحتی کرد و گفت که آقای عبدالله در نزدیکترین زمان ممکن حکومتی را اعلام خواهد کرد که نمایندگان همه اقوام افغانستان در آن حضور خواهند داشت.