سفارت ایران در کابل: موضعی در قبال نتایج انتخابات ریاست جمهوری افغانستان نداشته‌ایم

افغانستان

منبع تصویر، ARG

توضیح تصویر،

بهادر امینیان حدود دو ماه پیش به عنوان سفیر ایران در افغانستان تعیین شد

یک روز پس از آنکه یک نوار ویدیوئی از اظهارات بهادر امینیان سفیر ایران در کابل در مورد نتایج انتخابات افغانستان، در شبکه‌های اجتماعی انتشار یافت، او اعلام کرده است که سفارت این کشور تا کنون هیچ اظهار نظری در قبال نتایج انتخابات ریاست جمهوری افغانستان نداشته است.

در پیام تصویری پخش شده، آقای امینیان ضمن استقبال از شرکت مردم در انتخابات، برای تشکیل "کابینه مردمی" در این کشور ابراز امیدواری کرده است.

در این پیام تصویری آقای امینیان می‌گوید: "ضمن احترام به رای مردم افغانستان، آرزوی موفقیت در ثبات، پیشرفت و تشکیل کابینه مردمی برای مردم افغانستان دارم و امیدواریم که این کشور روز به روز در راه پیشرفت و رفاه باشد."

مشخص نیست این پیام تصویری پس از اعلام نتایج انتخابات افغانستان ثبت است شده یا قبل از آن.

اما خبرگزاری تسنیم امروز با نشر یک خبر به نقل از سفارت ایران در کابل نوشت که این سفارت نسبت به اعلام نتایج انتخابات افغانستان اعلام موضع نداشته است.

این خبرگزاری به نقل از بیانیه سفارت ایران در کابل نوشته است: "با توجه به انتشار برخی خبرها در منابع خبری و فضای مجازی مبنی بر اینکه سفارت جمهوری اسلامی ایران در کابل در قبال نتایج اعلام شده انتخابات ریاست جمهوری افغانستان موضع گرفته است، تصریح می‌گردد که تاکنون این سفارت هیچ اظهار نظری نداشته و موضعی در قبال نتایج انتخابات ریاست جمهوری اتخاذ نکرده است.

دو روز از اعلام نتیجه انتخابات افغانستان گذشته است و در این مدت کشورهای کویت و هند و نیز اتحادیه اروپا به اشرف غنی رئیس جمهوری این کشور تبریک گفته‌اند.

عبدالله عبدالله رقیب آقای غنی نتیجه را نپذیرفته خود را پیروز انتخابات دانسته و گفته است دولت تشکیل می‌دهد.