شورای امنیت ملی افغانستان: کاهش خشونت‌ها از ۱۲ امشب شروع می‌شود

افغانستان

منبع تصویر، AMNESTY INTERNATIONAL

شورای امنیت ملی افغانستان تایید می‌کند که دوره هفت روزه 'کاهش خشونت‌ها' از ساعت ۱۲ امشب آغاز می‌شود.

جاوید فیصل، سخنگوی این نهاد امروز جمعه (۲ اسفند/حوت) به بی‌بی‌سی گفت این مرحله هفت روزه سراسری بوده و در برگیرنده سایر ولایات و ولسوالی‌های افغانستان خواهد بود.

سخنگوی شورای امنیت ملی افغانستان تاکید کرد که دولت افغانستان 'آمادگی کامل برای استفاده اعظمی' از این مرحله را دارد.

آقای فیصل گفت دولت افغانستان امیدوار است که این فرصت، زمینه ساز آتش بس دایمی در افغانستان باشد.

او گفت: نیروهای امنیتی آمادگی کامل را دارند تا از مردم، شاهراه‌ها، و تاسیسات عام‌المنفعه دفاع کنند. امید ما این است که طالبان هم از این فرصت استفاده کنند تا بلاخره از این طریق بتوانیم به آتش‌بس دایمی برسیم.

یک منبع گروه طالبان که نخواست نامی از او گرفته شود این خبر را تایید می‌کند.

حدود یک هفته قبل مقام‌های ارشد آمریکایی اعلام کردند که با گروه طالبان بر سر پیشنهاد کاهش یک هفته‌ای خشونت‌ها به توافق رسیده اند.

مارک اسپر، وزیر دفاع آمریکا گفته بود که به زودی توافقنامه هفت روزه کاهش خشونت‌ها بین آمریکا و طالبان در افغانستان اجرا خواهد شد و بلافاصله سربازان آمریکایی این کشور را ترک خواهند کرد.

آقای اسپر گفت "رسیدن به یک توافق سیاسی بهترین راه حل برای افغانستان است و پیشرفت‌هایی در این زمینه هم حاصل شده که به زودی اعلام خواهیم کرد."

ساعاتی بعد از آقای اسپر، مایک پومپئو وزیر خارجه آمریکا نیز گفت که در روزهای اخیر در مذاکرات صلح با طالبان "پیشرفت خیلی مهمی" به دست آمده است.

او گفت: ما امیدواریم بتوانیم به نقطه‌ای برسیم که خشونت‌ها به طور قابل توجهی کاهش پیدا کند، نه فقط روی یک تکه کاغذ.

آمریکا در نزدیک به دو دهه گذشته سرگرم سرکوب گروه طالبان بوده است و این نخستین مورد از رسیدن دو طرف به یک توافق در پی مذاکراتی طولانی است.

در همین حال ریاست جمهوری افغانستان که در این مدت با طرح کاهش خشونت به شدت مخالفت می‌کرد، در روزهای اخیر ابراز امیدواری کرد که این کاهش به صلح پایدار منجر شود.

منبع تصویر، ARG

توضیح تصویر،

چند روز قبل آقای غنی با مقام های ارشد آمریکا دیدار کرد