مقاله سراج‌الدین حقانی در نیویورک تایمز؛ 'حاضر به ایجاد نظام سیاسی جدید و فراگیر در افغانستان هستیم'

تصویر سراج ‌الدین در وبسایت اف بی آی

منبع تصویر، FBI

توضیح تصویر،

تصویری که از سراج‌الدین حقانی در وبسایت اف بی آی وجود دارد

سراج‌الدین حقانی، فرمانده عملیاتی شبکه حقانی و معاون گروه طالبان در مقاله‌ای که به روزنامه نیویورک تایمز نوشته گفته که در پی امضای توافق با آمریکا، بزرگترین چالش، دست یافتن به یک توافق جامع با گروه‌های مختلف افغان در مذاکرات بین‌الافغانی خواهد بود.

آقای حقانی در نخستین مقاله‌ای که یکی از بلندپایه‌ترین مقامات طالبان در یک روزنامه مهم غربی به چاپ می‌رساند، نوشته که گروه طالبان متعهد است تا با دیگر طرف‌های افغان "براساس مشورت و احترام واقعی برای ایجاد یک نظام سیاسی جدید و فراگیر توافق کند که در آن صدای همه افغان‌ها منعکس شود و هیچ افغانی احساس نکند از آن بیرون مانده است."

شبکه حقانی که به صورت عملیاتی از گروه طالبان جدا پنداشته می‌شود، عامل خونین‌ترین و پیچیده‌ترین حملات انتحاری و انفجاری در افغانستان شناخته می‌شود و نهادهای امنیتی افغانستان معتقدند که بیشتر حملات خونین سال‌های اخیر کابل توسط این شبکه سازماندهی شده است.

نام سراج‌الدین حقانی در فهرست ویژه تروریستی وزارت خارجه آمریکا و فهرست تحریم‌های سازمان ملل قرار دارد و آمریکا به معلوماتی که به بازداشت او منجر شود، ده میلیون دلار جایزه تعیین کرده است.

فرمانده شبکه حقانی در نیویورک تایمز نوشته است: "ما از نگرانی‌ها و سؤالاتی که در داخل و خارج از افغانستان در مورد نوع دولتی که پس از خروج نیروهای خارجی می‌خواهیم داشته باشیم، آگاه هستیم. پاسخ من این است که این امر به توافق بین افغان‌ها بستگی دارد. ما نباید بگذاریم نگرانی‌هایمان جلو گفت‌وگوها و مشورت‌های واقعی را که برای نخستین بار بیرون از نفوذ خارجی‌ها خواهد بود، بگیرد."

او همچنین نوشته که از نگرانی‌ها در مورد احتمال استفاده از خاک افغانستان از سوی "گروه‌های مخرب" علیه امنیت کشورهای منطقه و جهان آگاهی دارد و گفته که این به سود افغان‌ها نیست که اجازه بدهند خاک‌شان علیه دیگران مورد استفاده قرار بگیرد.

در بخش دیگری از این مقاله سراج‌الدین حقانی نوشته که ما آماده هستیم پس از خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان با جامعه بین‌المللی و آمریکا برای تامین صلح درازمدت و بازسازی افغانستان مشترکا کار کنیم.

او گفته که چالش فوری‌تر اما عملی ساختن توافقنامه‌ای است که این گروه قرار است با آمریکا امضا کند. او گفته گروه طالبان متعهد به عملی ساختن تمام جزییات این توافقنامه است اما به گفته او هنوز برای اعتمادسازی میان دو طرف کار بیشتری صورت بگیرد.

'توافقنامه آمریکا و طالبان تا ده روز دیگر امضا می‌شود'

سهیل شاهین سخنگوی دفتر طالبان در دوحه پایتخت قطر، گفته بر اساس گفتگوهای جاری صلح میان آمریکا و طالبان، دو طرف ابتدا در افغانستان آتش بس اعلام خواهند کرد و سپس تا پایان ماه جاری میلادی، موافقتنامه صلح به امضا خواهد رسید.

آقای شاهین در یک گفتگوی تلفنی با بی‌بی‌سی گفت به زودی و همزمان با اعلام آتش‌بس، زمان امضای موافقتنامه نیز مشخص می‌شود. او گفت چند روز پیش از امضای موافقتنامه، فضای صلح آمیزی در افغانستان برقرار خواهد شد و آنها به آتش بس پابند خواهند بود.

او تاکید کرد که انتظار می‌رود توافقنامه صلح تا پایان این ماه امضا ‌شود.

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

سهیل شاهین سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در قطر است

منابع طالبان می‌گویند ممکن است اعلامیه همین امروز (اول حوت/اسفند) یا فردا صادر شود و نخستین روز برقراری کاهش خشونت ممکن است ۲۲ فوریه (سوم حوت) باشد. به گفته این منابع، وضعیت صلح‌آمیز یک هفته ادامه خواهد داشت که در خلال آن هیچ کدام از طرفین دست به خشونت نمی‌زنند.

دو طرف در این مدت فعالیت‌های همدیگر را تحت نظارت خواهند کرد و موافقتنامه صلح میان آنان در روزهای پایانی ماه فوریه و یا اول مارس امضا خواهد شد.

در ماه سپتامبر سال گذشته، دو نالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا از قطع کامل مذاکرات با طالبان که برای یک سال جریان داشت، خبر داد.

دلیل آن حمله‌ای از سوی طالبان در کابل بود که در جریان آن یک سرباز آمریکایی جان باخت.

در ماه دسامبر او دستور از سرگیری مذاکره را با طالبان را داد و زلمی خلیل زاد فرستاده آمریکا مجددا به دوحه رفت و گفتگو با گروه طالبان را ادامه داد.

حالا هر دو طرف از پایان مذاکرات شان خبر می‌دهند که نتیجه آن صلح میان آمریکا و طالبان و خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان خواهد بود.