آغاز هفته 'کاهش خشونت' در افغانستان؛ رهبران دولت و طالبان به نیروهای خود دستور توقف عملیات دادند

هفته کاهش خشونت

منبع تصویر، Getty Images

اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان در بیانیه‌ای از نیروهای امنیتی افغانستان خواست از ساعت ۱۲ امشب به وقت محلی، در برابر مواضع گروه طالبان در حالت تدافعی قرار بگیرند و از حمله به آنها خودداری کنند.

گروه طالبان نیز از جنگجویان خود در سراسر افغانستان خواسته علیه پایگاه‌های نیروهای دولتی و آمریکایی در این کشور حمله نکنند.

در اطلاعیه‌ای که از سوی ذبیح‌الله مجاهد سخنگوی طالبان به رسانه‌ها فرستاده شده از اعضای این گروه خواسته شده است از رفتن به مناطق "دشمن" کاملا پرهیز کنند.

او در این اطلاعیه گفته: "پس از هفت روز، هرگاه در روز هشتم توافقنامه امضا شود، برای تمام مجاهدین مطابق توافقنامه معلومات و هدایت داده می‌شود و براساس آن عمل خواهد شد."

آقای غنی که ساعاتی بعد از اعلام آمریکا و طالبان در مورد زمان امضای توافقنامه میان دو طرف صحبت می‌کرد، گفت که به تمام نیروهای امنیتی افغانستان دستورالعمل‌ واضح و مفصل در مورد هفته کاهش خشونت داده شده و از آنها خواسته شده که تنها در صورتی به عملیات نظامی اقدام بکنند که "خودشان یا مردم افغانستان" از سوی طالبان حمله قرار بگیرند.

او گفت که عملیات نیروهای امنیتی افغانستان علیه گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش)، القاعده و دیگر گروه‌های مسلح مخالف دولت ادامه خواهد یافت.

توضیح تصویر،

نمودار

کاهش خشونت یعنی چه؟

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
رادیو فارسی بی‌بی‌سی

پادکست چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی – دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

پادکست

پایان پادکست

از روزی که مقام‌های آمریکایی و طالبان از موافقت‌شان بر سر برقراری یک هفته "کاهش خشونت" خبر دادند، خبرنگاران در جستجوی معنای دقیق این عبارت بوده‌اند.

در دستورهای نسبتا علنی که رئیس جمهوری افغانستان و رهبری طالبان به سربازان و جنگجویان خود دادند نیز این نکته روشن نشده است.

اما بی‌بی‌سی به نسخه‌ای از یک دستورالعمل نسبتا کوتاه طالبان دست یافته که در آن "کاهش خشونت" به نفرات این گروه تفهیم شده است.

بر اساس این دستورالعمل نفرات طالبان در طول یک هفته آینده به هیچ پایگاه‌ نیروهای خارجی در مراکز شهرها حمله انتحاری نمی‌کنند و چنین محل‌هایی را هدف حملات راکت و هاوان/خمپاره قرار نمی‌دهند.

همچنین به طالبان دستور داده شده که از حمله به مراکز نظامی دولتی پرهیز کنند.

وزارت خارجه آمریکا و گروه طالبان امروز خبر دادند که در پایان دوره "کاهش خشونت" که برابر با ۲۹ فوریه خواهد بود، توافق صلح با طالبان در دوحه پایتخت قطر امضا خواهد شد.

سخنگوی طالبان در قطر گفت شماری از نمایندگان کشورهای مختلف برای شرکت در مراسم امضای موافقتنامه صلح دعوت شده‌اند.

توضیح تصویر،

نسخه‌ای از یک دستورالعمل نسبتا کوتاه طالبان به زبان پشتو که در آن "کاهش خشونت" به نفرات این گروه تفهیم شده است.