خلیلی و محقق در گردهمایی در کابل خواهان ابطال نتیجه نهایی انتخابات ریاست جمهوری شدند

محقق و خلیلی
توضیح تصویر،

محمد محقق، رهبر حزب وحدت اسلامی مردم افغانستان و کریم خلیلی، رهبر حزب وحدت اسلامی افغانستان انتخابات گفته‌اند نتیجه انتخابات 'غیرقابل قبول' است

به ادامه اعتراض‌ها در مورد نتایج نهایی انتخابات ریاست جمهوری افغانستان، حزب وحدت اسلامی افغانستان به رهبری کریم خلیلی و حزب وحدت ملی مردم افغانستان به رهبری محمد محقق نتیجه نهایی انتخابات را "پر از تقلب" خوانده و خواهان ابطال آن شده‌اند.

محمد محقق، رهبر حزب وحدت ملی افغانستان امروز جمعه (۲ اسفند/حوت) در نشست این حزب روند انتخابات و نتیجه نهایی برخاسته از آن را "پر از تقلب" و "غیر قابل قبول" خواند.

آقای محقق، معاون دوم ریاست اجرایی حکومت وحدت ملی و از حامیان دسته انتخاباتی "ثبات و همگرایی" به رهبری عبدالله عبدالله بوده است.

آقای محقق تاکید کرد که دسته انتخاباتی "ثبات و همگرایی براساس محاسبات بیومتریک برنده واقعی انتخابات ریاست جمهوری این کشور است."

او همچنین اضافه کرد که این حزب نتیجه نهایی انتخابات را به رسمیت نمی‌شناسد و اگر این نتیجه لغو نشود، راهپیمایی گسترده راه اندازی خواهد شد.

او گفت: "همین باعث شد (تقلب) که تیم ثبات و همگرایی هم براساس محاسبه بیومتریک اعلام پیروزی کند و پیروزی آن‌ها واقعی است."

رهبر حزب وحدت اسلامی افغانستان در ادامه گفت تنها راه برای رفع وضعیت کنونی ابطال نتیجه اعلام شده از سوی کمیسیون انتخابات افغانستان است.

همچنین محمد کریم خلیلی در این نشست تاکید کرد که این حزب "در هماهنگی با دیگر نامزدان ریاست جمهوری در برابر تقلب ایستادگی می‌کند."

او روند انتخابات ریاست جمهوری را "افتضاح" خواند و جامعه جهانی را به عدم رسیدگی در این مورد متهم کرد.

منبع تصویر، ICC/FACEBOOK

توضیح تصویر،

مراسم اهدای اعتبارنامه ریاست‌جمهوری به محمد اشرف غنی

آقای خلیلی گفت: "آرزو داشتیم که انتخابات ریاست جمهوری به این افتضاح کشیده نشود. اما متاسفانه انتخابات ریاست جمهوری به مراتب از انتخابات پارلمانی رسواتر و پر تقلب‌تر راه افتاد."

او در ادامه خطاب به همکاران بین‌المللی افغانستان گفت: "ما آرزو داشتیم با حضور شما یک افغانستان دور از پدیده‌های منفی به وجود بیاید. ما آرزو داشتیم که شما در برابر تقلب‌های روشن انتخابات ریاست جمهوری بایستید و مخالفت کنید ولی شما تماشاگر بودید. خواهش ما این است که از این تماشاگری بیرون بیایید. بیایید جلوی این بحران را گرفته و نتیجه پر از تقلب را باطل اعلام کنید.

دو روز قبل کمیسیون انتخابات افغانستان پس از گذشت پنج ماه از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری این کشور در مراسمی به محمد اشرف غنی که دو روز قبل پیروز انتخابات ریاست جمهوری اعلام شد، اعتبارنامه داد.

نتیجه نهایی انتخابات اما مخالفت دیگر نامزدان و رهبران سیاسی افغانستان را به همراه داشته است.

عبدالله عبدالله، رقیب انتخاباتی آقای غنی در واکنش به این اعلام آن را "غیرقانونی" خواند و گفت تیم او دولت دیگری تشکیل خواهد داد. شماری از رهبران سیاسی و مردم افغانستان حمایت‌شان را از این طرح آقای عبدالله اعلام کرده‌اند.

اما شماری از سازمان‌های بین‌المللی از جمله سازمان ملل و اتحادیه اروپا پیروزی آقای غنی را تبریک گفته و به ادامه همکاری با دولت جدید این کشور تاکید کرده‌اند.