مایک پومپئو: توافقنامه آمریکا و طالبان ۲۹ فوریه امضای می‌شود

مایک پمپئو

منبع تصویر، AFP/Getty Images

توضیح تصویر،

وزیر خارجه آمریکا از زمان امضای توافقنامه آمریکا و طالبان خبر داده است

مایک پومپئو، وزیر خارجه آمریکا اعلام کرده که توافق‌نامه نهایی صلح میان آمریکا و طالبان ۲۹ فوریه (۱۰ حوت/اسفند) سال جاری میلادی امضا خواهد شد.

وزارت خارجه آمریکا امروز با نشر یک اعلامیه گفته در هفته‌های اخیر مذاکره کنندگان آمریکا و طالبان در قطر، در مشورت با دولت وحدت افغانستان در مورد کاهش چشمگیر و سراسری خشونت در افغانستان به توافق رسیده‌اند.

این نهاد تاکید کرده که پس از امضای توافقنامه‌ صلح، مذاکرات بین‌الافغانی برای یک آتش‌بس فراگیر و پایدار و نقشه‌ راه سیاسی برای آینده افغانستان آغاز خواهد شد.

توضیح تصویر،

نمودار

وزارت خارجه آمریکا گفته یگانه راه دستیابی به صلح پایدار در افغانستان این است که افغان‌ها دور هم جمع شده و به توافق برسند.

وزیر خارجه آمریکا در صفحه توییترش نوشت: "پس از چندین دهه درگیری، ما با طالبان در مورد کاهش چشمگیر خشونت‌ها در افغانستان به توافق رسیده‌ایم. این یک گام مهم در مسیری طولانی برای صلح است و من از همه افغان‌ها می‌خواهم که از این فرصت استفاده کنند."

منبع تصویر، Getty Images

گروه طالبان نیز با نشر یک اعلامیه گفته هم اکنون دو طرف به دنبال فراهم ساختن شرایط مناسب امنیتی برای امضای توافق‌نامه هستند. در اعلامیه گروه طالبان آمده است که از مقام‌های رتبه شماری از کشورها و سازمان‌ها نیز در مراسم امضای این توافقنامه دعوت خواهد شد.

گروه طالبان تاکید کرده که هم اکنون دو طرف در مورد ترتیبات لازم برای رهایی زندانیان، زمینه‌سازی برای گفتگوهای بین‌الافغانی، خروج کامل نیروهای خارجی از افغانستان و عدم استفاده از خاک این کشور علیه کشور دیگری بحث می‌کنند.

چهار روز قبل گروه طالبان از پایان مذاکرات این گروه با آمریکا و نهایی شدن سند توافقنامه صلح خبر داد.

همچنین مولوی عبدالسلام حنفی، معاون سیاسی دفتر طالبان در قطر در مصاحبه‌ای گفت که اولین اقدام پس از امضای این توافقنامه آزادی پنج هزار زندانی طالبان از زندان‌های دولت و همچنین یک هزار زندانی وابسته به دولت از زندان‌های طالبان خواهد بود.

انتظار می‌رود با امضای این سند، زمینه مذاکرات بین‌الافغانی فراهم شود و آمریکا خروج نیروهایش را از افغانستان آغاز کند.

مذاکرات میان آمریکا و گروه طالبان برای دست‌یابی به توافق صلح بیش از یک سال طول کشیده است.

پیش از این مقامات ارشد آمریکایی از امضای احتمالی توافقنامه صلح با طالبان در آینده نزدیک خبر داده بودند.

منبع تصویر، Getty Images

مذاکرات آمریکا و طالبان از آغاز تاکنون

تاکنون ۱۱ نشست میان دیپلمات‌های آمریکا و نمایندگان طالبان صورت گرفته است؛ نه نشست در دوحه پایتخت قطر و یک نشست در شهر ابوظبی امارات متحده عربی.

اولین نشست ۱۲ اکتبر سال ۲۰۱۸ در شهر دوحه قطر برگزار شد.

نشست دوم ۱۶ نوامبر سال ۲۰۱۸ بار دیگر به میزبانی قطر در شهر دوحه قطر برگزار شد.

۱۷ دسامبر سال ۲۰۱۸ نشست سوم در شهر ابوظبی امارات متحده عربی بود. این نشست برای سه روز ادامه داشت و طالبان به هیأت افغانی اجازه شرکت در نشست را نداد.

۱۹ ژانویه سال ۲۰۱۹ دور چهارم گفتگوها بار دیگر در شهر دوحه قطر برگزار شد.

۲۵ فوریه سال ۲۰۱۹ دور پنجم در دوحه قطر برگزار شد و در این نشست، زلمی خلیلزاد، نماینده ویژه وزارت خارجه آمریکا برای صلح افغانستان برای نخستین بار با ملا عبدالغنی برادر معاون رهبر طالبان در دوحه قطر دیدار کرد. این دور گفتگو برای ۱۶ روز ادامه یافت.

دور ششم گفت‌وگوهای آمریکا و طالبان پس از ۹ روز، پنجشنبه ۱۹ ثور/اردیبهشت پایان یافت. دو طرف اعلام کرد که این نشست با پیشرفت‌های همراه بوده است.

دور هفتم ۲۹ ژوئن آغاز در دوحه، پایتخت قطر آغاز و برای چند روز طول کشید. در این دور، دو طرف گفته بودند پیشرفت‌هایی حاصل شده و روی بسیاری مسائل توافق به دست آمده است.

دور هشتم مذاکرات میان نمایندگان آمریکا و گروه طالبان (۱۲ اسد/مرداد) در دوحه، پایتخت قطر آغاز و تا ۹ روز با گفت‌وگو میان دو طرف جریان داشت. زلمی خلیلزاد با پایان این نشست ابراز امیدواری کرد که این عید (قربان) آخرین عیدی باشد که افغانستان در جنگ به سر می‌برد.

دور نهم مذاکرات آمریکا و طالبان ۳۱ اسد/مرداد در دوحه آغاز شد و مدت ده روز ادامه داشت. این یکی از مهمترین نشست‌ها بود. بعد از پایان این نشست آقای خلیلزاد در رشته توییت‌هایی نوشت "ما در آستانه یک توافقی هستیم که خشونت را کاهش داده و راه را برای افغان‌ها خواهد گشود تا برای مذاکرات در مورد یک صلح باعزت و پایدار و یک افغانستان متحد و با اقتدار که ایالات متحده، متحدانش و هیچ کشور دیگر را تهدید نکند، با هم بنشینند."

دور دهم مذاکرات آمریکا و طالبان نیز ۱۶ آذر/قوس آغاز و تا تاریخ ۲۲ ادامه یافت. موضوع اصلی این دور کاهش خشونت و آتش بس اعلام شده بود. در پایان این دور آمریکا به طالبان فرصت داد تا درباره کاهش خشونت و آتش بس با رهبران خود گفتگو کنند.

دور یازدهم مذاکرات نیز دلو/بهمن برگزار شد. وزیر دفاع آمریکا گفته بود که با طالبان بر سر پیشنهاد کاهش یک هفته‌ای تنش‌ها به توافق رسیده‌اند. وزیر خارجه آمریکا نیز گفته بود که "ما امیدواریم بتوانیم به نقطه‌ای برسیم که خشونت‌ها به طور قابل توجهی کاهش پیدا کند، نه فقط روی یک تکه کاغذ."