سازمان ملل: طالبان و نیروهای امنیتی سال گذشته روزانه بیشتر از هفت غیرنظامی را کشته‌اند

افغانستان

منبع تصویر، unama

دفتر نمایندگی سیاسی سازمان ملل (یوناما) در تازه‌ترین گزارش خود درباره تلفات غیرنظامیان در افغانستان گفته که نیروهای وابسته به طالبان و همچنین نیروهای دولتی و طرفدارانش در یک سال گذشته دو هزار و ۷۷۴ نفر را کشته‌اند.

در تازه‌ترین گزارش این نهاد که امروز، شنبه ( سوم حوت/اسفند) منتشر شده، آمده که در مدت یک سال گذشته کل تلفات غیرنظامیان توسط شورشیان مخالف و نیروهای دولتی و طرفدارانش به سه هزار و ۴۰۳ نفر رسیده‌ و شش هزار و ۹۸۹ غیرنظامی دیگر زخمی شده‌اند.

شمار کشته‌شدگان و زخمی‌‌های غیر نظامی در افغانستان*. بالاترین تلفات غیرنظامی سال ۲۰۱۸ ثبت شده در این سال ۳۸۰۳ نفر کشته شدند.  * شروع آمارگیری سال ۲۰۰۹ میلادی بوده است.

این نهاد افزوده که تلفات غیرنظامیان در سال ۲۰۱۹ میلادی نسبت به سال قبل پنج درصد کاهش یافته است.

براساس گزارش یوناما از سال ۲۰۱۳ تاکنون این پایین‌ترین میزان کاهش تلفات غیرنظامی در افغانستان بوده ‌است.

به گفته این نهاد، دلیل اصلی این کاهش، کم شدن تلفات گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) در افغانستان است. این نهاد گفته که در عوض تلفات غیرنظامیان توسط افراد طالبان و نیروهای دولتی و بین‌المللی در این مدت افزایش یافته است.

شمار تلفات غیر نظامیان  توسط نیروهای مختلف . تلفات غیر نظامیان در سال ۲۰۱۹.   کل تلفات غیر نظامیان دریک سال به  سه هزار و ۴۰۳ نفر  رسیده‌اند.

یوناما افزوده که در سال ۲۰۱۹ میلادی یک هزار و ۶۶۸ نفر توسط نیروهای مخالف دولت افغانستان کشته شده‌اند که عامل کشته شدن یک هزار و ۳۰۱ نفر آنان طالبان بوده‌اند، ۳۰۹ نفر نیز توسط نیروهای داعش کشته شده و ۵۸ نفر آنان نیز توسط گروه‌های شورشی مسلح نامشخص کشته شده‌اند.

این نهاد گفته که طالبان در مدت یک سال سه هزار و ۶۰۳ غیر نظامی را زخمی کرده‌اند. گروه موسوم به دولت اسلامی نیز در این مدت ۹۱۴ نفر را زخمی و سایر گروه‌ها نیز ۱۶۲ غیر نظامی را مجروح کرده‌اند.

سازمان ملل درباره شمار تلفات غیر نظامیان توسط نیروهای دولتی نوشته که در مدت دوازده ماه گذشته، یک هزار ۴۷۳ نفر توسط نیروهای دولتی و طرفدارانش کشته شده‌اند.

به گفته این نهاد در این مدت ۶۸۰ غیرنظامی توسط نیروهای امنیت ملی، ۵۵۹ نفر توسط نیروهای بین‌المللی و ۱۰۲ غیر نظامی توسط گروه‌های مسلح طرفدار دولت کشته شده‌اند.

سهم نیروهای شورشی در تلفات غیر نظامیان . در  یک سال  هزار و ۶۶۸ توسط شورشیان کشته شده‌اند .  .

در این گزارش افرادی که توسط نیروهای دولتی و طرفدار دولت زخمی شده‌اند، یک هزار ۴۶۰ نفر اعلام شده است. از این میان یک هزار دو نفر توسط نیروهای امنیت ملی افغانستان، ۲۲۷ نفر توسط نیروهای بین‌المللی و ۸۲ نفر توسط سایر نیروهای وابسته به دولت افغانستان زخمی شده‌اند.

این نهاد گفته که در شش ماه اول سال ۲۰۱۹ میلادی عملیات هوایی و عملیات‌های ویژه نیروهای امنیتی افغانستان باعث کشته شدن بیشتر غیرنظامیان در این شش ماه شده‌اند. عامل ۳۶ درصد تلفات حمله هوایی، ۴۳ درصد تلفات در جریان درگیری زمینی و ۱۲ درصد عملیات‌های ویژه دانسته شده است.

در این گزارش توضیح داده شده که در طول سال ۲۰۱۹ نیروهای شورشی مخالف دولت افغانستان عامل ۶۲ درصد تلفات غیرنظامیان افغان بوده‌اند، عامل ۴۷ درصد طالبان، ۱۲درصد گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) و سه درصد نیز توسط سایر گروه‌های مخالف دولت انجام شده است.

تلفات غیر نظامیان در ده سال گذشته . شمار کشته و زخمی شدگان از سال ۲۰۰۹ الی ۲۰۲۰.  در مدت ده سال گذشته ۳۵ هزار و ۵۱۸ نفر کشته و ۶۶ هزار و ۵۴۶ زخمی شده‌اند.

این نهاد، نیروهای دولتی را عامل ۲۸ تلفات غیر نظامیان در افغانستان دانسته و گفته که ۱۶ درصد آن توسط نیروهای امنیت ملی، هشت درصد توسط نیروهای بین المللی و دو درصد توسط سایر گروه‌های طرفدار دولت انجام شده است.

به گفته یوناما طالبان و سایر شورشیان با استفاده از مواد انفجاری، حمله‌های انتحاری و غیر انتحاری باعث ۴۲ درصد تلفات غیر نظامیان شده‌اند. که در این نوع حملات ۸۸۵ نفر کشته و سه هزار و ۴۵۱ نفر زخمی شده‌اند.

توضیح ویدئو،

نگرانی از افزایش بی‌سابقه تلفات غیر نظامیان در افغانستان

در این گزارش آمده که علاوه بر موارد فوق، حملات انتحاری با استفاده از مواد انفجاری و حمله‌های پیچیده توسط شورشیان مخالف دولت افغانستان باعث کشته شدن ۳۷۸ نفر و زخمی شدن یک هزار و ۷۰۰ نفر شده‌ است که نسبت به سال گذشته ۲۶ درصد در این نوع تلفات کاهش دیده می‌شود. دلیل آن نیز کاهش فعالیت داعش در افغانستان عنوان شده است.

یوناما گفته که در سال ۲۰۱۹ میلادی ۵۰۷ غیرنظامی در حوادثی ناشی از مواد انفجاری کشته و یک هزار و ۷۵۱ نفر دیگر زخمی شده‌اند که نسبت به سال ۲۰۱۸ میلادی ۲۴درصد کاهش یافته است. براساس این گزارش نقش طالبان در این نوع تلفات نیز پررنگ بوده است.

این نهاد از طالبان خواسته که از استفاده از مین‌های کنارجاده خودداری کنند.