سازمان ملل از اقدام حامیان عبدالله برای معرفی والیان جدید ابراز نگرانی کرد

افغانستان
توضیح تصویر،

امروز هواداران آقای عبدالله والی جدید برای ولایت سرپل معرفی کردند

دفتر نمایندگی سیاسی سازمان ملل در افغانستان (یوناما) از اقدام جدید دسته انتخاباتی عبدالله عبدالله، ریاست اجرایی افغانستان برای معرفی والی جدید برای ولایت سرپل در شمال این کشور، ابراز نگرانی کرده است.

در خبرنامه این نهاد آمده که یوناما "بی‌نهایت از روند معرفی والی جدید ولایت سرپل نگران است."

این خبرنامه افزوده که "توسل به زور یا هر وسیله‌ای غیرقانونی دیگر، درست در زمانی که تلاش‌ها برای کاهش خشونت ادامه دارد، به خطر انداختن امید مردم برای صلح است." کاهش خشونتی که به نظر یوناما ممکن است به مذاکرات "بین الافغانی" صلح بیانجامد.

یوناما از تمام طرف‌ها خواسته که از خود خویشتن‌داری نشان داده و تمام خواست‌های خود را از طریق گفتگو و احترام متقابل براساس مفاد قانون اساسی مطرح کنند.

نیکولاس کی، نماینده غیرنظامی ناتو در افغانستان نیز گفته است که با یوناما کاملا موافق است.

روز سه‌شنبه گذشته (۲۹ دلو/بهمن) کمیسیون انتخابات افغانستان آقای غنی را برنده انتخابات اعلام کرد. آقای عبدالله عبدالله این نتیجه را "غیرقانونی" خواند و گفت او پیروز این انتخابات است و "حکومت همه‌شمول" تشکیل خواهد داد.

امروز نیز براساس اعلام تیم ثبات و همگرایی آقای عبدالله برای دو ولایت شمالی سرپل و جوزجان والی جدید فرستاده است.

منبع تصویر، Social media

توضیح تصویر،

هواداران آقای عبدالله از او به عنوان "رئیس جمهوری" منتخب یاد می‌کنند

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
رادیو فارسی بی‌بی‌سی

پادکست چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی – دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

پادکست

پایان پادکست

نور محمد رحمانی، رئیس شورای ولایتی سرپل امروز به عنوان والی جدید سرپل و مولوی عبدالحی حیات، عضو شورای ولایتی جوزجان نیز به عنوان والی جدید جوزجان تعیین شدند.

حامیان تیم ثبات و همگرایی امروز نور محمد رحمانی را طی مراسمی به ساختمان ولایت سرپل برده و او را رسما به عنوان والی معرفی کردند.

بشیر احمد ته‌ینج، از اعضای حزب جنبش ملی اسلامی افغانستان به رهبری ژنرال دوستم در این مراسم گفت که سرپل نخستین ولایتی است که والی منصوب آقای عبدالله رسما در آن شروع به کار می‌کند.

فریدون خوزون، سخنگوی دسته عبدالله عبدالله به بی‌بی‌سی گفت که امروز والی سرپل با حضور حامیان آقای عبدالله معرفی و والی پنجشیر نیز حمایت خود را از تیم ثبات و همگرایی به رهبری آقای عبدالله اعلام کرد.

او گفت که در روزهای آینده والی سایر ولایت‌ها نیز معرفی خواهد شد و این روند تا زمان برگزاری مراسم تحلیف آقای عبدالله ادامه خواهد داشت.

سید شاه سقیم، سخنگوی اداره ارگان‌های محلی افغانستان که مسئولیت نظارت بر فعالیت والی‌ها را به عهده دارد، به بی‌بی‌سی گفت که اعتراض مدنی حق شهروندان است، اما کسی حق ندارد که نظم جامعه را به هم بزند و دارایی‌های عامه را تهدید کند.

او گفت که والی سرپل در این ولایت بوده و فعالان مدنی یک والی جدید معرفی کرده و ارگان‌های محل در حال کار است و این مشکل حل می‌شود.