هشدار نیروهای امنیتی افغانستان به معترضان انتخاباتی: ایجاد موانع در امور دولتی خیانت ملی است

نیرو

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

خودرو نیروهای امنیتی افغان در کابل

نهادهای امنیتی افغانستان با انتشار اعلامیه‌ای به افراد و دسته‌های انتخاباتی معترض هشدار داده‌اند.

در این اعلامیه که از سوی وزارت داخله افغانستان منتشر شده و در عکس پیوست به آن نشان‌های وزارت داخله، وزارت دفاع و اداره امنیت ملی دیده می‌شود آمده است: "بر بنیاد قوانین نافذه دولت جمهوری اسلامی افغانستان، حمله بر تأسیسات دولتی، غصب و تخریب آن و نیز مانع ایجاد کردن در روند امور کار نهادهای دولتی خیانت ملی و جرم پنداشته می‌شود".

در ادامه این اعلامیه گفته شده که این نیروها موظف به جلوگیری از این اقدامات هستند و معترضان در صورت دست زدن به چنین اقداماتی "با برخورد جدی قانونی" روبه‌رو خواهند شد.

روز سه‌شنبه گذشته (۲۹ دلو/بهمن) کمیسیون انتخابات افغانستان آقای غنی را برنده انتخابات اعلام کرد. آقای عبدالله عبدالله، رقیب انتخاباتی او این نتیجه را "غیرقانونی" خواند و گفت او پیروز این انتخابات است و "حکومت همه‌شمول" تشکیل خواهد داد.

در پی آن شماری از اعضای تیم آقای عبدالله در روزهای گذشته اقدام به تعیین والی جدید برای دو ولایت شمالی سرپل و جوزجان کردند. پس از معرفی والی جدید سرپل توسط تیم ثبات و همگرایی، دفتر نمایندگی سیاسی سازمان ملل در افغانستان (یوناما) از این اقدام دسته انتخاباتی آقای عبدالله ابراز نگرانی کرد.

همچنین گزارش‌ها حاکی است که حامیان آقای عبدالله امروز نیز در ولایت بغلان، والی جدید معرفی کردند و گروهی در حمایت از او در داخل و اطراف ساختمان ولایت تجمع کردند.

یوناما از تمام طرف‌ها خواسته که از خود خویشتن‌داری نشان داده و تمام خواست‌های خود را از طریق گفتگو و احترام متقابل براساس مفاد قانون اساسی مطرح کنند.

در اعلامیه امروز نیروهای امنیتی، نکاتی به "دسته‌های انتخاباتی معترض" گوشزد شده که باید در جریان حرکت‌های شان در نظر بگیرند.

خودداری از حمل سلاح، عدم تخریب تاسیسات عام‌المنفعه و دولتی از جمله این نکات است.

در این همچنین آمده است که اعلامیه آمده است تظاهرکنندگان قبل از راه‌اندازی حرکت‌های اعتراضی زمان و مکان تظاهرات را با این نیروها در میان بگذارند.

در همین حال، یک روز پس از اعلام تشکیل کمیسیونی برای برگزاری مراسم تحلیف از سوی آقای غنی، امروز آقای عبدالله نیز اعلام کرد که کمیسیونی را برای آمادگی مراسم تحلیف خودش به عنوان رئیس‌جمهوری تعیین کرده است.

امروز همچنین برخی از چهره‌های سیاسی از جمله حامد کرزی، رئیس‌جمهوری پیشین و عبدالرب رسول سیاف، چهره جهادی با آقای عبدالله و آقای غنی دیدار کردند. به نظر می‌رسد این دیدارها در راستای یافتن راه حل برای بحران به‌وجود آمده پس از اعلام نتیجه نهایی انتخابات بوده است.