ویروس کرونا؛ والی هرات: مرز اسلام قلعه میان ایران و افغانستان موقتا مسدود است

افغانستان

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

والی هرات گفته که مرز اسلام قلعه بر روی مسافران بسته است

عبدالقیوم رحیمی، والی هرات در غرب افغانستان اعلام کرده که براساس تصمیم شورای امنیت ملی افغانستان مرز اسلام قلعه میان افغانستان و ایران موقتا مسدود است.

او در صفحه رسمی فیسبوک خود نوشته که این کار به هدف جلوگیری از انتقال ویروس کرونا از ایران به افغانستان گرفته شده و از بامداد امروز، دوشنبه (پنجم حوت/اسفند) مرز زمینی اسلام قلعه بر روی مسافران تا اطلاع بعدی بسته است.

والی هرات از شهروندان افغانستان خواسته که برای رفتن به ایران به مرز اسلام قلعه سفر نکنند.

بنا به گزارش‌ها ده‌ها نفر در آن طرف مرز افغانستان در خاک ایران در منطقه مرزی دوغارون برای ورود به افغانستان صف بسته‌اند. براساس این گزارش پلیس مرزی ایران نیز به مسافران به دلیل بسته بودن مرز افغانستان اجازه خروج را نمی‌دهند.

شواری امنیت ملی افغانستان روز گذشته بعد از آن تصمیم به بسته شدن مرزهای زمینی و هوایی افغانستان با ایران گرفت که مسئولان بهداشت در هرات گزارش دادند، سه فرد مشکوک به ابتلا به ویروس کرونا در این شهر کشف شده و ۳۶ نفر دیگر که سابقه سفر به شهر قم ایران داشتند، قرنطینه شده‌اند.

توضیح ویدئو،

سه مورد مشکوک ابتلا به ویروس کرونا در هرات افغانستان

وزارت بهداشت افغانستان گفته بر روی نمونه‌های که از هرات دریافت کرده کار می‌کند تا مشخص شود که این سه نفر واقعا آلوده به ویروس کرونا هستند و یا خیر؟

ایران یکی از شرکای عمده تجاری افغانستان است و بسته شدن مرزهای میان دو کشور می‌تواند تاثیرات اقتصادی و اجتماعی منفی در پی‌داشته باشد.

بعد از اعلام شورای امنیت ملی افغانستان شماری از کاربران اجتماعی افغانستان از مشکلاتی که این تصمیم برای شان ایجاد کرده سخن گفته‌اند.

بعضی کاربران گفته که زمان اقامت شان در ایران به اتمام رسیده و اگر نتواند به افغانستان برگردد دچار مشکل می‌شوند و شمار دیگر نیز گفته که عازم ایران بودند اما این تصمیم مانع سفر آنان شده است.

صاحب نظران اقتصادی می‌گویند که تصمیم اخیر دولت می‌تواند تبعات ناگواری بر اقتصاد افغانستان داشته باشد و بازرگانان دو کشور از این تصمیم متضرر خواهند شد.