ترامپ: اگر دوره کاهش خشونت موثر باشد، آماده امضای توافقنامه صلح با طالبان هستم

افغانستان

منبع تصویر، AFP

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا اعلام کرده که در صورت موثر بودن دوره یک هفته‌ای کاهش خشونت، او آماده امضای توافقنامه صلح با طالبان است.

به نقل از روزنامه گاردین آقای ترامپ، روز گذشته یکشنبه (۴ حوت/اسفند) این اظهارات را قبل از سفرش به هند در کاخ سفید مطرح کرده است.

آقای ترامپ گفت: "زمان بازگشت به خانه است. آن‌ها (طالبان) می‌خواهند متوقف کنند. می دانید، آن‌ها مدت‌هاست که می‌جنگند. آن‌ها آدم‌های سرسختی هستند. ما آدم‌های سرسختی هستیم. اما ۱۹ سال جنگ، مدت زمان طولانی است".

آقای ترامپ تاکید کرده که طالبان از جنگ خسته شده و خواستار یک توافق هستند.

او در ادامه گفت: "ما فکر می‌کنیم آن‌ها می‌خواهند معامله کنند، ما هم می‌خواهیم معامله کنیم، فکر می‌کنم این کار به نتیجه برسد، خواهیم دید".

دوره هفت روزه 'کاهش خشونت‌ها' سه روز قبل آغاز و با خوشبینی شماری از شهروندان افغانستان رو به رو شده است.

مقام‌های افغان از وقوع برخوردهای کوچکی در بعضی نقاط خبر می‌دهند اما از نیروهای دولتی خواسته‌ شده توافق را رعایت کنند.

بعد از اعلام کاهش خشونت‌ها، مردم در برخی از ولایت‌ها از جمله ننگرهار در شرق افغانستان و خوست در جنوب شرق افغانستان به استقبال این طرح به جاده‌ها آمدند، جشن و پایکوبی کردند. این شهروندان از اجرای این توافق نامه حمایت و ابرازی امیدواری کرده‌اند که این روند منجر به پایان جنگ و خشونت‌ها در این کشور شود.

شماری از شهروندان در شبکه‌های اجتماعی نیز به ابراز احساسات پرداخته و گفته‌اند زندگی در افغانستان وارد مرحله تازه‌ای شده است.

توضیح تصویر،

در بعضی از شهرهای افغانستان مردم به جشن و پایکوبی پرداختند

همچنین با آغاز طرح کاهش خشونت در بعضی از ولایت‌ها فعالیت شبکه‌های مخابراتی از سر گرفته شد. قبل از این گروه طالبان فعالیت شماری ازشبکه‌‎های مخابراتی در ولسوالی‌ها و مناطق دور دست را محدود کرده بود.

نقیب الله سیلاب، معاون فنی اداره تنظیم خدمات مخابراتی افغانستان(اترا) به بی‌بی‌سی گفت که با آغاز طرح کاهش خشونت‌ها حدود ۵۵۰ سایت مخابراتی در ولسوالی‌ها و مناطق دور دست که خاموش یا فعالیت اندک داشتند از نیمه شب گذشته دوباره فعالیت خود را آغاز کرده‌اند.

توضیح تصویر،

در بعضی از ولایت‌ها فعالیت شبکه‌های مخابراتی از سر گرفته شد

براساس گزارش خبرنگاران بی‌بی‌سی از سراسر افغانستان مردم این کشور شب و روز نسبتا آرامی را سپری کرده‌اند.

در روز نخست این توافق، تنها گزارش‌هایی از حملات طالبان در ولایت‌های بلخ، ارزگان و پکتیا منتشر شد. در دومین روز این توافق نیز منابع محلی از حمله به یک کاروان نیروهای امنیتی در ولایت قندهار خبر دادند.

کاهش خشونت یعنی چه؟

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
رادیو فارسی بی‌بی‌سی

پادکست چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی – دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

پادکست

پایان پادکست

از روزی که مقام‌های آمریکایی و طالبان از موافقت‌شان بر سر برقراری یک هفته "کاهش خشونت" خبر دادند، خبرنگاران در جستجوی معنای دقیق این عبارت بوده‌اند.

در دستورهای نسبتا علنی که رئیس جمهوری افغانستان و رهبری طالبان به سربازان و جنگجویان خود دادند نیز این نکته روشن نشده است.

اما بی‌بی‌سی به نسخه‌ای از یک دستورالعمل نسبتا کوتاه طالبان دست یافته که در آن "کاهش خشونت" به نفرات این گروه تفهیم شده است.

بر اساس این دستورالعمل نفرات طالبان در طول یک هفته آینده به هیچ پایگاه‌ نیروهای خارجی در مراکز شهرها حمله انتحاری نمی‌کنند و چنین محل‌هایی را هدف حملات راکت و هاوان/خمپاره قرار نمی‌دهند.

همچنین به طالبان دستور داده شده که از حمله به مراکز نظامی دولتی پرهیز کنند.

وزارت خارجه آمریکا و گروه طالبان اعلام کردند که در پایان دوره "کاهش خشونت" که برابر با ۲۹ فوریه خواهد بود، توافق صلح با طالبان در دوحه پایتخت قطر امضا خواهد شد.

سخنگوی طالبان در قطر گفت شماری از نمایندگان کشورهای مختلف برای شرکت در مراسم امضای موافقتنامه صلح دعوت شده‌اند.

توضیح تصویر،

نسخه‌ای از یک دستورالعمل نسبتا کوتاه طالبان به زبان پشتو که در آن "کاهش خشونت" به نفرات این گروه تفهیم شده است.