عبدالله همزمان با غنی مراسم تحلیف برگزار می‌کند؛ دیدار چهره‌های سیاسی با دو طرف

افغانستان

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

آقای عبدالله نتیجه نهایی انتخابات افغانستان را "غیرقانونی" خوانده است

پس از اعلام تشکیل کمیسیونی برای برگزاری مراسم تحلیف از سوی محمد اشرف غنی که به عنوان برنده انتخابات افغانستان از سوی کمیسیون انتخابات اعلام شده است، رقیب انتخاباتی او عبدالله عبدالله نیز اعلام کرد که کمیسیونی را برای آمادگی مراسم تحلیف خودش به عنوان رئیس‌جمهوری تعیین کرده است.

پس از اعلام شدن نتیجه نهایی انتخابات افغانستان در روز سه‌شنبه (۲۹ دلو/بهمن) آقای عبدالله عبدالله، رقیب انتخاباتی آقای غنی که نظر به این نتایج در جایگاه دوم قرار گرفت ،این نتیجه را "غیرقانونی" خواند و گفت او پیروز این انتخابات است و "حکومت همه‌شمول" تشکیل خواهد داد.

همایون همایون، از اعضای تیم عبدالله امروز (دوشنبه، ۵ حوت/اسفند) به بی‌بی‌سی گفت که مراسم تحلیف آقای عبدالله تا سه روز دیگر یعنی در روز پنجشنبه پیشرو در قصر سپیدار برگزار خواهد شد.

دیروز آقای غنی نیز اعلام کرد که مراسم تحلیف او در پنج روز آینده برگزار خواهد شد.

آقای همایون افزود که این کمیسیون به منظور تنظیم مسائل مربوط به مراسم تحلیف از جمله دعوت افراد مورد نظر ایجاد شده است.

او گفت که از تمامی سفارت‌خانه‌های کشورهای خارجی که با این دسته انتخاباتی روابط دیپلوماتیک دارند نیز در این مراسم دعوت خواهد شد.

کمیسیون تحلیف آقای عبدالله می‌گوید پس از برگزاری این مراسم، "رئیس جمهوری کشور (عبدالله عبدالله) به تعیین کابینه و تقرر والی‌ها خواهد پرداخت".

او تاکید کرد که مسئله صلح در آجندای برنامه‌های آقای عبدالله قرار دارد.

آقای همایون دسته انتخاباتی آقای غنی را "ناقض قانون اساسی این کشور" خوانده و تاکید کرد که هیچ راه حل سیاسی برای سهم گیری آقای غنی در قدرت وجود ندارد.

روز گذشته (یکشنبه، ۴ حوت/اسفند) محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان نیز با صدور فرمانی، کمیسیونی را موظف به برگزاری مراسم تحلیف رئیس جمهوری این کشور کرد.

در این فرمان آقای غنی، غلام بهاوالدین جیلانی، رئیس شورای ولایتی پروان و همچنین رئیس اداره مستقل ارگان‌های محلی را به ریاست این کمیسیون گماشته است. در این دستور که تاریخ صدور آن (۳ حوت/اسفند) است آمده که این کمیسیون مکلف است طی پنج روز آینده این مراسم را برگزار کند.

منبع تصویر، Arg

توضیح تصویر،

آقای غنی فرمان برگزاری مراسم تحلیف را صادر کرده است

نتیجه نهایی انتخابات افغانستان حدود پنج ماه پس از برگزاری، سه‌شنبه (۲۹ دلو/بهمن) اعلام شد. پس از اعلام شدن نتیجه ابتدایی هزاران شکایت از تیم‌های مختلف انتخاباتی به ثبت رسید و به جنجال این انتخابات افزود.

همچنین شماری از اعضای تیم آقای عبدالله در روزهای گذشته برای دو ولایت شمالی سرپل و جوزجان والی جدید فرستادند. پس از معرفی والی جدید سرپل توسط تیم ثبات و همگرایی، دفتر نمایندگی سیاسی سازمان ملل در افغانستان (یوناما) از این اقدام دسته انتخاباتی آقای عبدالله ابراز نگرانی کرد.

یوناما با نشر یک اعلامیه تاکید کرد که "بی‌نهایت از روند معرفی والی جدید ولایت سرپل نگران است."

دیدار چهره‌های سیاسی با غنی و عبدالله

در همین حال ارگ ریاست جمهوری افغانستان از دیدار آقای غنی با حامد کرزی، رئیس جمهوری پیشین این کشور و عبدالرب رسول سیاف، از رهبران جهادی افغانستان در قصر گلخانه ریاست جمهوری خبر داده است.

منبع تصویر، Arg

توضیح تصویر،

دیدار غنی با کرزی و سیاف در ارگ

ارگ با انتشار یک اعلامیه کوتاه اگر چه به جنجال انتخابات اشاره نکرده است، نوشته است در این دیدار "روی اوضاع جاری این کشور و روند صلح بحث‌های‌ همه جانبه" صورت گرفته است.

ریاست اجرایی افغانستان نیز از دیدار آقای عبدالله با این دو چهره سیاسی در قصر سپیدار خبر داده است.

در اعلامیه ریاست اجرایی اما آمده است که در این دیدار در پیوند به "بحران ناشی از اعلام نتیجه انتخابات" و راه‌های بیرون رفت از آن، بحث و گفتگو صورت گرفته است.

منبع تصویر، CE/AF

توضیح تصویر،

دیدار عبدالله با سیاف و کرزی

همچنین عطا محمد نور، والی پیشین بلخ و رئیس اجرایی حزب جمعیت که از متحدان آقای غنی است، نیز از دیدارش با آقای غنی در ارگ خبر داده است. آقای نور نوشته است در این دردیدار "در مورد وضعیت جاری افغانستان، نتیجه انتخابات، روند صلح و تشکیل یک حکومت فراگیر و همه شمول" بحث و گفتگو کرده‌اند.

آقای نور در صفحه فیسبوکش نوشته است: ما طرفدار بحران و خشونت در کشور نیستیم مردم از بحران و خشونت خسته هستند و نیاز به صلح و همدیگر پذیری دارند. ایشان (اشرف غنی) همچنین گفت که خشونت و بحران در شرایط فعلی به پروسه صلح تاثیر منفی می‌گذارد.

منبع تصویر، Arg

توضیح تصویر،

دیدار غنی با نور