ویروس کرونا؛ افغانستان مرز زمینی و هوایی با ایران را باز کرد

افغانستان

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

مرز اسلام قلعه دیروز بسته شد

شورای امنیت ملی افغانستان اعلام کرده که کمیته پیشگیری از شیوع ویروس کرونا تصمیم گرفته که مرز میان ایران و این کشور باز شود.

شواری امنیت ملی افغانستان دو روز پیش (یکشنبه، ۴ حوت/اسفند) پس از آن تصمیم به بسته شدن مرزهای زمینی و هوایی افغانستان با ایران گرفت که مسئولان بهداشت در هرات گزارش دادند، سه فرد مشکوک به ابتلا به ویروس کرونا در شهر هرات تثبیت شده‌اند و ۳۶ نفر دیگر که سابقه سفر به شهر قم ایران را داشتند، قرنطینه شده‌اند.

در خبرنامه امروز (سه‌شنبه، ۶ حوت/اسفند) شورای امنیت ملی آمده که وزارت بهداشت جهت کنترل و جلوگیری از شیوع ویروس کرونا اقدام‌های جدی را در مرز ایران روی دست گرفته و برای مسافرین دو طرف مرز اجازه تردد داده شده است.

احمدشهیر صالحی، رئیس میدان هوایی/فرودگاه بین‌المللی هرات نیز به بی‌بی‌سی گفت که شورای امنیت ملی به آنها اطلاع داده است که مرز هوایی با ایران را هم دوباره باز شود.

شورای امنیت ملی افغانستان افزوده که این تصمیم براساس دستورالعمل‌ سازمان بهداشت جهانی، همراه با اقدامات کنترلی وزارت بهداشت در تفاهم با وزارت امور خارجه گرفته شده است.

هدف این کار "سلامتی همشهریان و سهولت برای مسافرین در دو طرف مرز" خوانده شده است.

این نهاد افزوده مسافرانی ‌که از جاهای دیگر که ویروس کرونا در آن شیوع کرده به افغانستان سفر می‌کنند، هرگاه مطابق به معیارهای وزارت بهداشت مشکوک واقع شوند، قرنطینه می‌شوند و پلیس مرزی افغانستان نیز مکلف است که با وزارت بهداشت افغانستان هماهنگی و همکاری کامل داشته باشد.

بسته شدن مرز اسلام قلعه باعث گیرماندن صدها نفر در دو طرف مرز در روزهای گذشته شده بود.

مشکوک مبتلا به ویروس کرونا در هرات

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
رادیو فارسی بی‌بی‌سی

پادکست چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی – دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

پادکست

پایان پادکست

اولین بار روز یکشنبه سه مورد مشکوک در ولایت هرات گزارش شد.

وزارت بهداشت افغانستان اعلام‌ کرد که تاکنون در مجموع هفت نفر مشکوک مبتلا به ویروس کرونا در ولایت هرات ثبت شده است.

دیروز این وزارتخانه تایید کرد که یک نفر آنان مبتلا به ویروس کرونا بوده است.

مسئولان بهداشتی ولایت هرات امروز گفتند که نتیجه آزمایش شش مورد دیگر منفی بوده است.

فدا محمد پیکان، معاون وزارت بهداشت افغانستان امروز در یک نشست خبری در ولایت هرات گفت که نمونه‌های گرفته شده از این افراد برای تشخیص به کابل فرستاده شده و به زودی نتیجه اعلام خواهد شد.

او افزود که تمام افراد مشکوک، سابقه سفر به ایران داشته‌اند.

در حال حاضر امکانات تشخیص این ویروس در افغانستان، تنها در کابل میسر است.

عبدالقیوم رحیمی، والی هرات نیز گفت که برای مقابله با شیوع این ویروس اقدام‌های لازم در نظر گرفته شده و تمام اماکن عمومی همانند حمام‌ها، خوض‌های آببازی و قلیان خانه‌ها مسدود، برگزاری عروسی و سایر تجمعات نیز ممنوع اعلام شده است.

منابع محلی در ولایت غور در مرکز افغانستان نیز گفته که یک مورد مشکوک آلوده به ویروس کرونا در این ولایت دیده شده است. فرد مشکوک قبلا به ایران سفر داشته، ولی تاکنون مبتلا بودن این فرد تثبیت نشده است.

مسئولان در ولایت هلمند در جنوب نیز گفته که یک بیمار که از ولایت هرات به این شهر سفر کرده علایم آلودگی به ویروس کرونا را دارد.