ویروس کرونا؛ دولت افغانستان ۲۵ میلیون دلار برای مقابله اختصاص داد

افغانستان حق نشر عکس Arg
Image caption در جلسه فوق العاده برای مقابله با کرونا؛ افغانستان ۲۵ میلیون دلار اختصاص داد

دولت افغانستان برای مقابله با شیوع ویروس کرونا جلسه فوق العاده تشکیل داد و با تخصیص بودجه ۲۵ میلیون دلاری خبر از اتخاذ تدابیر جدید داد. در افغانستان تاکنون یک مورد مثبت کرونا ثبت شده است.

براساس دستور رئیس جمهوری، وزارت مالیه/دارایی افغانستان ۱۵ میلیون دلار را برای پیشگیری از شیوع این ویروس به وزارت صحت عامه/بهداشت داد و ۱۰ میلیون دلار دیگر را نیز به صورت ذخیره در نظر گرفته شد.

وزارت بهداشت افغانستان اعلام کرده که از پانزده مورد مشکوک، آزمایش انجام شده و تاکنون فقط یک مورد مثبت بوده است.

تنها در کابل، پایتخت، امکان تشخیص ابتلا به این ویروس وجود دارد و افراد مشکوک باید تا زمان مشخص شدن نتیجه تشخیص، در ولایت‌ها در قرنطینه بمانند.

این وزارتخانه افزوده که علاوه بر ولایت هرات نمونه‌هایی از ولایت غور در مرکز، کابل، پایتخت و هلمند در جنوب افغانستان نیز به آزمایشگاه‌ وزارت بهداشت در کابل ارسال شده بود که نتیجه تست همه منفی بود.

اولین مورد مثبت مبتلا به ویروس کرونا روز دوشنبه گذشته در هرات ثبت شد.

بعد از ثبت این مورد مشکوک که فرد مبتلا سابقه سفر به شهر قم ایران را داشت، دولت افغانستان تدابیر ویژه گرفت. در ابتدا دستور بسته شدن مرزهای زمینی و هوایی را با ایران داد ولی دیروز مرزها را دوباره باز کرد.

فیروز الدین فیروز، وزیر بهداشت افغانستان گفته که این وزارت در پنج محور اساسی: نظارت و شناسایی واقعات، هماهنگی و بسیج، مدیریت واقعات، ترویج خدمات بهداشتی، مدیریت خطرات و نیاز سنجی‌ها آمادگی لازم را دارد.

ریاست جمهوری به تمام والی‌ها هدایت داده که در خصوص جلوگیری از شیوع ویروس کرونا برنامه‌های همه جانبه اطلاع رسانی را در نظر گیرند و مردم را آگاه کنند.

محمد اشرف غنی، رئیس‌جمهوری افغانستان خواستار بسیج ملی برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا شده است.

او خواستار فراهم آوری سهولت در مرزهای زمینی و هوایی شده و دستور داده که نقاط آسیب پذیر باید شناسایی گردد و در کنار سایر تدابیر به ذخایر مواد غذایی و مواد سوخت، توجه ویژه صورت گیرد.

خبرهای بیشتر را در کانال تلگرام بی‌‌بی‌سی فارسی دنبال کنید