ترامپ: مردم افغانستان از فرصت به میان آمده برای صلح استفاده کنند

افغانستان حق نشر عکس EPA

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا از مردم افغانستان خواسته تا از فرصت به میان آمده برای صلح و رقم زدن آینده جدید برای کشورشان استفاده کنند.

آقای ترامپ با نشر یک بیانیه گفته براساس فرمان او، مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا امروز شاهد امضای توافق‌نامه صلح میان این کشور و نمایندگان طالبان در قطر خواهد بود و مایک اسپر، وزیر دفاع آمریکا نیز اعلامیه مشترکی را با دولت افغانستان صادر خواهد کرد.

رئیس جمهوری آمریکا تاکید کرده که اگر طالبان و دولت افغانستان به تعهدات‌شان عمل کنند، آمریکا مسیری قدرتمندی را برای پایان دادن به جنگ در افغانستان و بازگرداندن نیروهای خود به این کشور خواهد داشت.

او گفت: این تعهدات گامی مهم برای برقراری صلح پایدار در افغانستانی جدید، عاری از القاعده، داعش و هر گروه تروریستی دیگری است که می‌خواهد به ما آسیب برساند.

آقای ترامپ در ادامه تاکید کرد که در نهایت، آینده افغانستان برعهده مردم این کشور خواهد بود. او گفت: ما از مردم افغانستان می‌خواهیم که از این فرصت برای صلح و آینده‌ای جدید برای کشورشان استفاده کنند.

او همچنین با اشاره به طولانی‌ترین جنگ در تاریخ آمریکا گفت این کشور" ۱۹ سال پیش برای ریشه‌کن ساختن تروریست‌های مسئول حملات ۱۱ سپتامبر به افغانستان رفت." او تاکید کرد که آمریکا در این ماموریت به پیشرفت‌های بزرگی با هزینه‌های سنگین دست یافت.

قرار است امروز شنبه (۲۹ فوریه) توافقنامه صلح میان آمریکا و گروه طالبان در دوحه پایتخت قطر امضا شود.

روز گذشته دفتر سیاسی طالبان در قطر به بی‌بی‌سی گفت در مراسم امضای این توافقنامه وزیران خارجه و نمایندگان ویژه حدود سی کشور و سازمان‌های معتبر بین‌المللی شرکت خواهند کرد.

این توافق زمینه خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان و گفتگوهای بین‌الافغانی را فراهم خواهد ساخت.

حق نشر عکس Getty Images

از سوی دیگر قرار است ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو و مارک اسپر، وزیر دفاع آمریکا امروز اعلامیه مشترک همکاری‌های دوامدار با دولت افغانستان را در کابل امضا کنند.

دواخان مینه پال، معاون سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان به بی‌بی‌سی گفت هدف از امضای این اعلامیه مشترک ادامه حمایت جامعه جهانی از نیروهای امنیتی افغانستان است.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption مارک اسپر، وزیر دفاع آمریکا و ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو

بعد از نزدیک به بیست سال جنگ و بیش از یکسال گفتگو میان نمایندگان دو طرف، نمایندگان بلند پایه طالبان و آمریکایی قرار است توافقنامه‌ای را امضا کنند که توقع می‌رود طولانی‌ترین جنگ آمریکا را پایان ببخشد. در این جنگ ده‌ها هزار شهروندان افغان و بیش از ۳۵۰۰ سرباز آمریکایی و ائتلاف بین‌المللی جان خود را از دست دادند.