ترامپ با ملا برادر، از رهبران طالبان تلفنی گفتگو کرد

صلح افغانستان

منبع تصویر، Getty Images

دونالد ترامپ تایید کرده که در گفتگویی تلفنی با ملا عبدالغنی برادر، معاون سیاسی و مذاکره کننده ارشد گروه طالبان درباره توقف خشونت‌ها در افغانستان صحبت کرده است. آقای ترامپ دقایقی بعد از این گفتگو در حیاط کاخ‌سفید به خبرنگاران گفت که "گفتگوی خوبی با طالبان" داشته است.

دقایقی پیش از سخنان آقای ترامپ، ذبیح الله مجاهد، سخنگوی طالبان در توییتر از این گفتگوی تلفنی خبر داده بود و عکسی هم که به نظر می‌رسد مربوط به هنگام برقراری این گفتگوی تلفنی است منتشر کرده بود.

طالبان می‌گوید این گفتگوی تلفنی حدود یک ساعت طول کشیده و آقایان ترامپ و ملابرادر درباره صلح افغانستان "گفتگوی خوبی" داشته‌اند.

گفتگوی تلفنی آقای ترامپ با ملا عبدالغنی برادر، روز سه‌شنبه، سوم مارس، در حالی روی داد که سال گذشته وقتی گزارش شد قرار بوده رهبران طالبان برای امضای توافق تاریخی با آمریکا به کمپ دیوید در نزدیکی واشنگتن بیایند، موجی از انتقادها علیه آقای ترامپ به راه افتاد و حتی جان بولتون، مشاور سابق امنیت ملی آقای ترامپ چند روز بعد از لغو این دیدار کاخ‌سفید را ترک کرد.

آقای ترامپ در حالی از گفتگوی خود باملا عبدالغنی برادر، معاون سیاسی طالبان برای توقف خشونت‌ها در افغانستان سخن گفته که گروه طالبان روز گذشته اعلام کرد روند کاهش خشونت‌ها پایان یافته و آنها دوباره مانند گذشته به نیروهای دولتی افغان حمله خواهند کرد. اما این گروه گفته است که دیگر به نیروهای خارجی در افغانستان کاری ندارند.

امروز، سه‌شنبه، گزارش شد که حملات طالبان به نیروهای دولتی افغانستان که در نقاط مختلف این کشور صورت گرفته به مرگ ۱۶ غیرنظامی و کشته شدن ۸ پیکارجوی طالبان منجر شده است.

در همین حال، دفتر نمایندگی سازمان ملل متحد در افغانستان (یوناما) در واکنش به این اعلامیه طالبان، خواهان ادامه روند کاهش خشونت‌ها شده است.

این نهاد در توئیتی گفته سازمان ملل خواهان ادامه روند کاهش خشونت‌هاست تا گفت‌وگوهای بین‌الافغانی آغاز شود و آتش‌بس دایمی برقرار شود.

بیشتر بخوانید

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

نمایندگان آمریکا و طالبان توافقنامه صلح امضا کردند

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
رادیو فارسی بی‌بی‌سی

پادکست چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی – دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

پادکست

پایان پادکست

این در حالی است که وزارت داخله/کشور افغانستان می‌گوید طالبان در یک روز گذشته در ۱۶ ولایت افغانستان و در ۳۳ مورد به نیروهای دولتی حمله کرده‌اند که در نتیجه آن شش غیرنظامی کشته و ۱۴ نفر دیگر زخمی شده‌اند.

نصرت رحیمی، سخنگوی این وزارتخانه خبر داده است که نیروهای دولتی افغان نیز در پاسخ به حملات طالبان وارد عمل شده و هشت نفر از اعضای این گروه را کشتند و ۱۵ نفر دیگر را دستگیر کردند.

روز گذشته اسکات میلر، فرمانده نیروهای آمریکایی و ناتو نیز گفت که گروه طالبان باید سطح خشونت‌ها را پایین نگهدارد.

پس از حملات ۱۱ سپتامبر سال ۲۰۰۱ در آمریکا که گروه القاعده مسئولیت آن را برعهده گرفت، آمریکا از گروه طالبان خواست اسامه بن‌لادن رهبر القاعده را که در افغانستان بسر می‌برد تحویل دهد.

طالبان به این درخواست پاسخ منفی داد و در پی آن آمریکا در سال اکتوبر ۲۰۰۱ علیه طالبان که تقریبا سراسر افغانستان را در کنترل خود داشت، حمله کرد و در همدستی با نیروهای داخلی موسوم به نیروهای ائتلاف شمال، این گروه را سرنگون کرد.

از زمان تا حالا جنگ خونین میان نیروهای آمریکایی، گروه طالبان و نیروهای امنیتی افغانستان در جریان بوده و این طولانی‌ترین جنگ تاریخ آمریکا خوانده شده است.

منبع تصویر، AFP/Getty

توضیح تصویر،

جریان امضای توافقنامه آمریکا و طالبان هتل شرایتون در دوحه قطر

مناقشه بر سر آزادی ۵ هزار طالب

دو روز پیش و تنها یک روز پس از امضای توافقنامه صلح میان طالبان و آمریکا، محمداشرف غنی، رئیس جمهور افغانستان که در یک نشست خبری حضور یافته بود، گفت آمریکا در موضوع آزادسازی ۵ هزار زندانی گروه طالبان صلاحیت ندارد و هیچ کسی دولت افغانستان را مجبور به این کار نمی‌تواند بکند.

آزادی پنج هزار زندانی طالبان و آغاز گفت‌وگوهای بین‌الافغانی از موارد مطرح شده در توافقنامه طالبان و آمریکا بوده است.

آقای غنی روز یکشنبه (۱۱ اسفند) گفت در این قضیه، موضوع حسن نیت مطرح نیست و دولت افغانستان باید اعتماد داشته باشد که کسانی که رها می‌شوند دوباره به میدان جنگ برنمی‌گردند.

او همچنین افزود که رهایی هزاران زندانی از لحاظ فنی نیز زمان زیادی را در برمی‌گیرد.

به گفته او، این موضوع می‌تواند در دستور کار مذاکرات بین الافغانی باشد و زمانی که اعتماد به میان آمد، عملی شود.