'چای با نجیب'؛ گپی برای پذیرش اقلیت‌های جنسی افغانستان

  • محجوبه نوروزی
  • بی‌بی‌سی
دگرباشان

"چای با نجیب" کانالی پرطرفداری است در یوتیوب که بسیاری از جوانان افغان با آن آشنایی دارند. این کانال را نجیب فیضی ۲۰ ساله، که در شبکه‌های اجتماعی فعال و از حامیان جامعه دگرباشان یا "رنگین کمانی‌های افغان" است، راه‌اندازی کرده است. نجیب فیضی با پوشش، رفتار و آرایش غلیظش می‌خواهد کلیشه‌های جنسیتی و هنجارهای رایج در جامعه را به چالش بکشد.

نجیب می‌گوید: "می‌خواهم از این طریق زمینه‌ مبارزه با تبعیض علیه هم‌جنس‌گراها، دوجنس‌گراها، ترنس‌ها، اقلیت‌های جنسی و جنسیتی به حاشیه‌رانده شده‌ای افغانستان را مساعد کنم و نگرش‌های منفی نسبت به جامعه رنگین کمانی‌ها در افغانستان را کاهش بدهم."

نجیب فیضی که در ولایت قندهار در جنوب کشور به دنیا آمده، می‌گوید: "از کودکی به آرایش و پوشیدن لباس‌های زنانه علاقه داشتم. وقتی مادرم آرایش می‌کرد، من هم با لوازم آرایش مادرم خود را آرایش می‌کردم و وقتی مژه‌هایم بلند و لبانم قرمز می‌شدند، از آنها خوشم می‌آمد."

اکنون نجیب در "محیط آزاد" آلمان آرایش می‌کند، لباس‌های متفاوت می‌پوشد و در محافل جشن افغان‌ها می‌رقصد. آرایش غلیظ، لباس‌ها و کفش‌های پاشنه بلند نجیب فیضی جنجال‌های زیادی را در بین افغان‌های مقیم آلمان و همچنین در شبکه‌های اجتماعی ایجاد کرده است.

هنوز پول قاچاقبران انسان را میپردازم

نجیب می‌گوید که در آلمان به "آزادی" دست یافت اما دوستان و خانواده‌اش را که با رفتارهای متفاوت وی مخالف بودند "از دست داد". نجیب از تنهایی به دنیای مجازی پناه برد و با آنکه هر روز به شمار پیگیرهایش (فالوئرهایش) اضافه می‌شود، اما بیشتر اوقات کامنت‌های زشت دریافت می‌کند و حتی تهدید شده است.

ولی نجیب به کارش ادامه می‌دهد و کانال "چای با نجیب" را مصمم‌تر از هر وقت دیگر ادامه می‌هد. او می‌گوید ماهانه حدود "صد یورو" از این کانال به دست می‌‌آورم و آن را برای پدرم می‌فرستم تا پولی را که به قاچاق‌بران انسان داده بود به او بازگردانم.

نجیب گاهی نمی‌تواند یاس و نا امیدی‌اش را کتمان کند و می‌گوید: "خانواده‌ام مرا عاق کرده است، ولی با این وجود می‌خواهم آنها را کمک کنم." او می‌گوید کمک نکردن به خانواده‌اش نهایت بی‌انصافی خواهد بود.

در راه آلمان چه گذشت؟

نجیب فیضی با خواهرش از راههای پرخطر به مرز ترکیه می‎رسند. اما وقتی قاچاق‌بران خواهرش را سوار قایق می‌کنند، نجیب را از خواهرش جدا می‌کنند. او با شماری از پناهجویان کم سن و بزرگ سال و از کشورهای مختلف، سرگردان در جنگل‌ها منتظر فرصت دیگری می‌ماند تا سوار قایق شده و خود را به اروپا برساند.

نجیب می‌گوید: "در هوای سرد، گرسنه، بی‌پناه، بی‌کس و سرگردان بودم که یک مرد حدود چهل ساله، خیلی مهربانی می‌کرد و گفت تو مثل پسرم هستی و من از تو مراقبت خواهم کرد، بیا در خیمه من بخواب که سرما نخوری. ابتدا مرا چند بار لمس و سعی کرد با دست و پایش با بدن من تماس برقرار کند. سپس به من تجاوز کرد. من هرچه سعی می‌کردم بگویم نه این کار را نکن ولی نیمه‌های شب به من تجاوز می‌کرد، من فقط اشک می‌ریختم و او لذت می‌برد." نجیب بالاخره موفق می‌شود از راه ترکیه خود را به یونان برساند.

در یونان هم بخت با او یاری نمی‍کند

نجیب سه ماه را در یک بازداشتگاه در یونان سپری می‌کند. او می‌گوید که در آنجا مورد آزار و اذیت قرار می‌گیرد، تهدید می‌شود و گرسنگی می‌کشد. وقتی آزاد می‌شود، نمی‌داند به کجا برود و چه کار کند.

یک مرد جوان "سعی می‌کند او را از این وضعیت رقت‌بار نجات بدهد" و به او می‌گوید تا زمانی که سرنوشت او معلوم نشده است، می‌تواند او را کمک کند.

نجیب هم خوشحال می‌شود و به او اعتماد می کند. اما او نقشه‌های دیگری برای نجیب در سر پرورانده است. او این نوجوان سیزده ساله را اختطاف می‌کند (می‌رباید) و به او "تجاوز جنسی" می‌کند.

نجیب می‌گوید: "مرا برهنه و شکنجه‌ام می‌کرد و همزمان به پدر و مادرم زنگ می‌زد تا صدای گریه و ناله‌ام را بشنوند و به او پول بفرستند." پدر نجیب به این فرد شش هزار یورو برای آزادی فرزندش می‌فرستد. او بازهم به نجیب تجاوز می‌کند، نجیب می‌گوید: "در جایی که به من تجاوز کرد، آب نبود تا من دوش بگیرم، چند روز با بدن کثیف در راه بودم تا بالاخره به آلمان رسیدم."

درگ کویین

نجیب با رسیدن به آلمان، یک سال تحت درمان و مشاوره روانی قرار می‌گیرد تا با آنچه که در راه رسیدن به آلمان تجربه کرده است، کنار بیایید و زندگی عادی را از سربگیرد. خواهر نجیب نیز به آلمان رسیده است و با همسرش زندگی می‌کند.

نجیب می‌گوید:" در مورد گرایش‌های جنسی من حرف‌های زیادی گفته می شود ولی من نمی‌خواهم خود را در چارچوب جنسیتی مرد یا زن و حتی گرایش‌های نام آشنا هویت‌یابی کنم. من در واقع 'کوییر ' هستم و آرزو دارم یک روزی اولین 'درگ کویین ' افغان باشم و مانند دیگر درگ کویین‌ها نمایش‌های هنری 'درگ ' را اجرا کنم."

درگ کویین‌ Drag Queen کسی است که با با آرایش اغراق‌آمیز و رفتار زنانه نمایش‌های هنری متنوع اجرا می‌کند. این نمایش‌ها می‌توانند شامل آواز‌، رقص، کمدی سرپایی، اجرای نمایش و شرکت در مراسم‌ها و جشن‌های مختلف باشد.

نجیب فیضی می‌گوید: "بالاتر از هرچیز دیگر من انسان هستم و می‌خواهم مرا به عنوان یک انسان بپذیرند. من قربانی هستم ولی ترحم نمی‌خواهم، فقط انتظار دارم مرا آنچه و آنکه هستم مردم بپذیرند."