کابل؛ دوشنبه تعطیل عمومی برای مراسم تحلیف ریاست جمهوری؛ غنی در ارگ، عبدالله در سپیدار

افغانستان

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

غنی و عبدالله در دو انتخابات گذشته افغانستان رقیب انتخاباتی بوده اند

ارگ ریاست جمهوری افغانستان اعلام کرده که محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان روز دوشنبه ۱۹ حوت/اسفند مراسم تحلیف را انجام می‌دهد. اعضای تیم انتخاباتی عبدالله عبدالله، رئیس اجرایی افغانستان نیز می‌گویند اگر در نتیجه گفت‌وگوهایی که هنوز جریان دارد، مراسم تحلیف آقای غنی به تعویق نیفتد، مراسم تحلیف آقای عبدالله نیز همزمان با آن برگزار خواهد شد.

غلام بهاءالدین جیلانی، رئیس کمیسیون آمادگی برای تحلیف آقای غنی به بی‌بی‌سی گفت تمام آمادگی‌ها برای برگزاری این مراسم تکمیل شده است.

تلویزیون ملی افغانستان فردا، دوشنبه به مناسبت مراسم تحلیف ریاست جمهوری از تعطیل عمومی در کابل خبر داده است.

به گفته او، پیام‌های تاییدی از حضور نمایندگان کشورهای خارجی در این مراسم نیز دریافت کردند.

یک منبع از دفتر ریاست اجرایی افغانستان نیز به بی‌بی‌سی گفت مذاکرات میان دو طرف از سوی سفارت‌های اروپایی و آمریکا جریان دارد تا مراسم‌های تحلیف به تعویق بیفتد.

اما به گفته این منبع، اگر در طول امروز موفقیتی در این مورد به دست نیاید، فردا به صورت" قطعی" دو مراسم تحلیف در ارگ و سپیدار برگزار خواهد شد.

این منبع می‌گوید که هدف از تعویق این مراسم ایجاد فرصت برای انجام گفت‌وگو درباره سرنوشت حکومت و نتایج انتخابات است.

تصویرهایی از دعوت‌نامه‌های هر دو مراسم تحلیف ریاست جمهوری در شبکه‌های اجتماعی نشر شده است.

حکمت الله حکمت، سخنگوی تیم انتخاباتی آقای عبدالله نیز روز گذشته به بی‌بی‌سی گفته بود که آقای عبدالله در قصر سپیدار تحلیف را انجام خواهد داد.

به گفته وی، در این مراسم شماری از بزرگان سیاسی و دیپلمات‌های خارجی نیز دعوت شده‌اند.

او نیز جریان گفت‌وگوها برای به میان آوردن یک حکومت به مشارکت دو تیم را تایید کرده بود.

کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان آقای غنی را برنده نهایی انتخابات ریاست جمهوری این کشور اعلام کرده اما آقای عبدالله این نتایج را نپذیرفته و خود را برنده انتخابات اعلام کرد.

توضیح تصویر،

تصاویر آمادگی ریاست اجرایی برای برگزاری مراسم تحلیف

پیش از این نیز یک بار مراسم تحلیف آقای غنی که قرار بود به تاریخ هشتم حوت/اسفند برگزار شود، به تعویق افتاده بود. آن زمان نیز آقای عبدالله اعلام کرده بود همزمان با آقای غنی مراسم تحلیف را برگزار خواهد کرد.

اگرچه ریاست جمهوری افغانستان "شایعات شیوع ویروس کرونا، تنگنای زمانی برای حضور مهمان‌های ارشد خارجی و نیاز به آمادگی‌های بیشتر فنی برای برگزاری مراسم با شکوه" را دلایل عمده این تاخیر خوانده بود اما آقای عبدالله، آن را تلاشی "برای ایجاد فرصت جهت تمرکز جدی روی روند صلح و حل بحران‌ ناشی از روند انتخابات" خواند.

آقای عبدالله چند روز پیش نیز در یک مصاحبه با تلویزیون طلوع در کابل گفت در صورتی که "پادرمیانی دوستان بین‌المللی یا شخصیت‌های کشور" به نتیجه نرسد، او نیز مراسم تحلیف دیگری همزمان با اشرف غنی برگزار خواهد کرد.

آقای عبدالله خواستار یک ابتکار و راه‌حل مشترک شد. به گفته او "با تدبیر، حکمت، آینده‌نگری و خودگذری" از هر دو تیم مشکل حل شدنی است.

جنجال انتخابات ریاست جمهوری افغانستان

انتخابات ریاست جمهوری افغانستان به تاریخ ششم میزان/مهر برگزار شد. نتایج این انتخابات حدود پنج ماه بعد به تاریخ ۲۹ دلو/بهمن اعلام شد.

به اساس نتایج نهایی محمد اشرف غنی ۹۲۳ هزار و ۵۹۲ رای معادل ۵۰/۶۴ درصد آرا را کسب کرده است. مجموع آرای معتبر توسط کمیسیون انتخابات یک میلیون و ۸۲۳ هزار و ۴۸ رای اعلام شد. شمار آرای آقای عبدالله نیز ۷۲۰ هزار و ۸۴۱ رای اعلام شد که معادل ۳۹/۵۲ درصد از کل آرا است.

پیش از اعلام این نتایج، تیم انتخاباتی آقای عبدالله بارها کمیسیون انتخابات این کشور را متهم به طرفداری از آقای غنی کرد و اعلام کرد تا زمانی که آرایی که به نظر آنها معتبر نیست، باطل نشود، نتیجه را نخواهند پذیرفت.

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
رادیو فارسی بی‌بی‌سی

پادکست چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی – دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

پادکست

پایان پادکست

آنها مدعی بودند که حدود ۳۰۰ هزار رای نامعتبر شامل نتایج شده. با وجود اعتراضات مکرر حامیان این تیم، در نتیجه بازشماری ویژه که به فیصله کمیسیون رسیدگی به شکایات انتخاباتی از این آرا صورت گرفت، این آرا معتبر شناخته شد.

آقای عبدالله بعد از اعلام نتایج از سوی کمیسیون مستقل انتخابات، این نتیجه را "غیرقانونی" خواند و گفت او پیروز این انتخابات است و "حکومت همه‌شمول" تشکیل خواهد داد.

در پی اعتراض آقای عبدالله به نتیجه نهایی انتخابات، طرفداران او نیز اقدام به معرفی والی‌های جدید از سوی تیم انتخاباتی او کردند. سازمان ملل به این روند ابراز نگرانی کرد.

همزمان با به تعویق افتادن مراسم تحلیف، معرفی این والی‌ها نیز متوقف شد.

دور قبلی انتخابات ریاست جمهوری در افغانستان در سال ۲۰۱۴ نیز جنجالی شده بود. ادعاهای تقلب گسترده در آن انتخابات سبب شد حکومت وحدت ملی با پادرمیانی آمریکا با شراکت دو رقیب اصلی انتخابات آقای غنی و عبدالله به میان آید . در نتیجه این توافق آقای غنی، رئیس جمهوری و آقای عبدالله، رئیس اجرایی افغانستان تعیین شدند.