پنتاگون: روند کاهش نیروهای آمریکایی در افغانستان آغاز شده است

سرباز آمریکایی در افغانستان، ۲۰۱۰

منبع تصویر، Reuters

وزارت دفاع ایالات متحده (پنتاگون) اعلام کرده که روند کاهش نیروهای آمریکایی در افغانستان در چارچوب توافق اخیر با گروه طالبان آغاز شده است.

بنا بر بیانیه پنتاگون، در ظرف ۱۳۵ روز (چهار ماه و نیم) آینده تعداد نیروهای آمریکایی از حدود ۱۳ هزار نفر به ۸۶۰۰ نفر کاهش خواهد یافت.

مقامات آمریکایی در بیانیه روز دوشنبه (۹ مارس) تاکید کردند که روند کاهش این نیروها با در نظر گرفتن اوضاع در افغانستان انجام می شود و ایالات متحده همچنان از توانایی نظامی و اطلاعاتی لازم برای مقابله با گروه هایی نظیر داعش و القاعده برخوردار خواهد بود.

بنا بر توافق، قرار است که همه نیروهای آمریکایی در ظرف ۱۴ ماه آینده افغانستان را ترک کنند؛ همچنین مرحله دیگری از تلاش‌ها برای برقراری صلح آغاز خواهد شد که هدف آن مصالحه میان طالبان و دولت افغانستان خواهد بود.

بیشتر بخوانید:

این توافقنامه که در دوحه قطر امضا شد، بر چهار بخش عمده متمرکز است: ضمانت گروه طالبان در عدم استفاده خاک افغانستان علیه امنیت آمریکا و متحدان آن، ارائه جدول زمانی خروج کامل نیروهای آمریکایی و ناتو ظرف ۱۴ ماه آینده، برگزاری مذاکرات بین‌الافغانی در دهم مارس و بحث روی یک آتش‌بس همه‌جانبه در جریان مذاکرات بین‌الافغانی.

آمریکا متعهد شده که در ابتدا شمار نیروهای خود را به ۸۶۰۰ نفر کاهش دهد و بقیه نیروهای خود را ظرف ۹.۵ ماه آینده از افغانستان خارج کند.

همچنین آزادی ۵ هزار زندانی طالبان از زندان‌های دولت افغانستان و یک هزار نفر از کسانی که در دست طالبان اسیرند در ظرف ۱۰ روز در این توافقنامه ذکر شد.

آمریکا در عین حال تعهد کرد که با آغاز مذاکرات بین‌الافغانی عملا تحریم‌ها علیه اعضای گروه طالبان را بررسی کند و تا ۲۷ ماه اوت ۲۰۲۰ تحریم‌ها علیه اعضای این گروه برداشته شود.

در بخش دوم این توافقنامه تعهدات گروه طالبان در قبال قطع رابطه‌شان با گروه‌های تروریستی با جزییات توضح داده شده است. در بخش سوم آمده است که آمریکا تلاش می‌کند این توافقنامه از سوی اعضای شورای امنیت سازمان ملل مورد تایید قرار بگیرد.

اخبار مرتبطَ: