اعتراض به جان دادن یک دانش‌آموز 'زیر شکنجه پلیس' در پکتیکا؛ والی: بررسی می‌کنیم

افغانستان

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

پلیس پکیتکا درباره این حادثه تاکنون جزئیات نداده است

ساکنان ولایت پکتیکا در جنوب شرق افغانستان می‌گویند که یک دانش‌آموز در ولسوالی "مته‌خان" این ولایت زیر شکنجه پلیس جان داده است.

آنها مدعی هستند که فرمانده پلیس این ولسوالی، محمد غوث ۲۱ ساله را روز یکشنبه از مکتب/مدرسه بازداشت کرده و با خود برده و بعد از یک روز جسدش را در بیمارستان/شفاخانه مرکزی ولایت به خانواده او تحویل داده‌اند.

مجیب الرحمن سمکنی، والی پکتیکا می‌گوید که پلیس این دانش‌آموز را به اتهام ارتباط با طالبان بازداشت و برای تحقیق به ولسوالی مته‌خان منتقل کرده بود.

پلیس ولسوالی مته خان تاکنون در مورد بازداشت این دانش آموز صنف/کلاس ۱۲ ابراز نظر نکرده است ولی آقای سمکنی می‌گوید چگونگی جان باختن این دانش‌آموز را بررسی می‌کند.

شماری از ساکنان پکتیکا که به منظور دادخواهی اقدام به تجمع اعتراضی کردند، می‌گویند شکنجه پلیس باعث مرگ این دانش آموز شده‌است.

معترضان با تجمع در شهر شرنه، مرکز ولسوالی پکتیکا علیه نیروهای شبه‌نظامی حامی دولت "اربکی" شعار سر دادند.

توضیح تصویر،

پکتیکا از ولایت‌های ناامن افغانستان

احسان الله احسان، معلم محمد غوث نیز به خبرنگاران گفت که این جوان بدلیل شکنجه پلیس جان داده است.

او گفت که پلیس بعد از بازداشت محمد غوث، به خانوده این دانش‌آموز خبر می‌دهد که برای تحویل گرفتن این جوان مراجعه کند. وقتی خانواده به پلیس مراجعه می‌کند به آنان گفته می‌شود که او در بیمارستان مرکزی شهر شرنه است.

به گفته آقای احسان، وقتی که وابستگان این دانش آموز، جنازه او را تحویل می‌گیرند متوجه آثار ضرب و شتم بر آن می‌شوند و به گفته او شواهد نشان می‌دهد که ممکن است در اثر حلق‌آویز جان داده باشد.

والی پکتیکا گفت که به منظور بررسی این حادثه به ریاست صحت عامه/بهداشت وظیفه داده که مطابق به معیارهای پزشک قانونی بررسی و آثار شکنجه را در بدن او یاداشت کند.

او تاکید کرد که این قضیه مورد بررسی قرار می‌گیرد و هیأت به محل اعزام شده است.

والی پکتیکا افزود که در دیدار با برزگان قومی ولسوالی مته خان نیز تعهد کرده که حقایق در مورد این رویداد را با مردم شریک خواهد کرد. او تاکید کرد که متخلفین مورد پی‌گرد قانونی قرار خواهد گرفت.