کرونا در افغانستان؛ ۶ نفر از کادر پزشکی مبتلا به کرونا شدند

کرونا
توضیح تصویر،

وزارت بهداشت از مردم خواسته از حضور در تجمعات خودداری کنند

وزارت صحت عامه/بهداشت افغانستان می‌گوید تاکنون شش نفر از کادر پزشکی در ولایات قندهار و هرات به بیماری کرونا مبتلا شده‌اند.

فدامحمد پیکان، معاون خدمات صحی وزارت بهداشت افغانستان امروز پنجشنبه هفتم حمل/فروردین در یک نشست خبری گفت ۵ کارمند صحی در هرات و یک کارمند صحی در قندهار به کرونا مبتلا شدند.

به گفته او، شمار موارد شناسایی شده بیماری کرونا در این کشور به هشتاد نفر می‌رسد.

آقای پیکان می‌گوید از جمع بیماران تنها ۲۸ نفرشان کسانی هستند که سابقه سفر به ایران و یا تماس با کسانی که از ایران برگشتند را ندارند.

پس از شیوع ویروس کرونا در ایران، بازگشت افغان‌ها از آن کشور به گونه چشمگیر افزایش یافت. روزانه تا پانزده هزار نفر از ترس ابتلا به کرونا به افغانستان برگشتند اما اولین واقعات مثبت بیماری در این افراد در افغانستان ثبت شد.

معاون وزارت بهداشت می‌گوید تاکنون بیش از هشتصد واقعه مشکوک کرونا در ۲۹ ولایت این کشور ثبت شده است.

او گفت که حدس و گمان‌هایی وجود دارد که شمار واقعی بیماران بیشتر از چیزی است که شناسایی شده و آنها از افرادی که علایم بیماری را دارند جدا می‌خواهند برای نمونه گیری و معاینه به شفاخانه‌ها مراجعه کنند.

منبع تصویر، BBC Persian

توضیح تصویر،

روزانه هزاران تن از ایران به افغانستان باز می‌گردند

محدودیت‌های ناشی از کرونا در افغانستان

محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان برای مبارزه با بیماری کرونا خواهان بسیج ملی شده است.

با افزایش شمار مبتلایان به کرونا در افغانستان، حکومت محدودیت در تردد روزانه را در سه شهر هرات، فراه و زرنج وضع کرده است.

مکاتب/مدارس، دانشگاه‌ها، هتل‌های عروسی، استخرهای شنا، حمام‌های عمومی و رستوران‌ها بسته شدند و رقابت‌های ورزشی و بسیاری از برنامه‌های رسمی لغو شد.

ساعات کاری ادارات دولتی کاهش یافته و از شماری از کارمندان آسیب‌پذیر خواسته شده از خانه کار کنند.

دولت از مردم خواسته در خانه‌های خود بمانند و از حضور در تجمعات خودداری کنند.

تاکنون دو مرگ ناشی از کرونا در ولایت‌های بلخ و هرات ثبت شده است. گفته شده که دو دیپلمات مقیم کابل نیز به این بیماری مبتلا شده‌اند. نیروهای ناتو نیز تایید کرده‌اند که چهار سرباز آنها در افغانستان به این بیماری مبتلا شده‌اند که از خارج برگشته بودند.