بحران سیاسی افغانستان؛ عبدالله: خواستار انعطاف، گفتگو و راه‌حل هستیم

عبدالله عبدالله

منبع تصویر، AFP

عبدالله عبدالله، رئیس اجرایی پیشین افغانستان امروز، پنج‌شنبه (٧ /حمل/فروردین) در یک نشست خبری گفت که آمریکا با کاهش یک میلیاردی کمک‌هایش "یک پیام واضح و روشن داده" است.

آقای عبدالله خواستار "گفتگو و حل بحران سیاسی" شد.

عبدالله عبدالله در نشست خبری امروز از جلساتش با مایک پومپئو، وزیر خارجه آمریکا یاد کرد و گفت پومپئو "به قصد میانجیگری نیامد"، بلکه خواست "برای حل فوری بحران سیاسی جدا تاکید کند."

همچنین آقای عبدالله گفت که پومپئو از او و آقای غنی خواسته که خودشان راه‌حل پیدا کنند: "طریق و روش‌اش را به ما گذاشتند."

آقای عبدالله گفت قطع کمک یک میلیاردی آمریکا در پی ناخشنودی مایک پومپئو بود، که به گفته او "با جواب رد مواجه شد."

محمد اشرف غنی، رییس جمهور افغانستان در واکنش به اقدام آمریکا گفته که دولت او تلاش خواهد کرد با "روش و بودجه ریاضیتی" و با جستجوی منابع بدیل این خلاء را پر کند.

اما آقای عبدالله می‌گوید کاهش کمک‌های آمریکا بخش‌های مختلف از جمله صحت و انرژی را متضرر می‌سازد که "عواقبش قابل جبران نیست."

مشکل 'با انعطاف یک طرف حل نمی‌شود'

آقای عبدالله گفت: باید "با کمال انعطاف‌پذیری یک راه‌حل پیدا کنیم." اما تاکید کرد که "از طرف مقابل هیچ نوع انعطاف ندیدیم."

او اضافه کرد: "این مشکلی نیست که با انعطاف تنها یک طرف حل شود." بل که نیاز به "درک مسئولانه دو طرف دارد." و "هیچ وقت مشکل شخصی نبوده."

عبدالله عبدالله همزمان با محمد اشرف غنی مراسم تحلیف ریاست جمهوری برگزار کرد و خود را "رئیس جمهور دولت همه‌شمول" می‌نامد.

آقای عبدالله به میانجیگری حامد کرزی، رئیس جمهور پیشین و عبدالرب رسول سیاف، از رهبران جهادی اشاره کرد و گفت "کوشش‌هایی را به راه انداختند که نتیجه نداد."

محمد اشرف غنی رئیس جمهور افغانستان گفته بود: ‌او (عبدالله) خواهان تشکیلاتی است که در مغایرت با قانون اساسی افغانستان قرار دارد. من برای خواست هیچ کسی صلاحیت تعدیل در قانون اساسی افغانستان را ندارم.

آقای عبدالله در این مورد نیز گفت "روحیه قانون اساسی مبتنی بر صداقت و برابری" است.

آقای عبدالله تاکید کرد: "هیچ کوششی برای دخیل ساختن نیروهای امنیتی در بحران سیاسی نکردیم." او گفت که "سلامت و بیطرفی و عدم‎مداخله در امور سیاسی نیروهای امنیتی برای ما اولویت دارد."

"صدای ما صدای ضعف نیست، ما تفنگ را کنار گذاشتیم"، اما "نباید در مجبوریت قرار بگیریم"

استقبال از آزادی زندانیان دو طرف

عبدالله عبدالله در این نشست خبری از پیشرفت کار رهایی زندانیان طالبان و دولت استقبال کرد و گفت که از گروه طالبان "تقاضا داریم که آتش بس سراسری و دایمی، شروع مذاکرات و با رفع موانع فراراه آن اراده خود را ثابت بسازند."

در دومین گفتگوی ویدئویی میان حکومت و نمایندگان طالبان توافق شد که رهایی زندانیان دو طرف از ۳۱ مارچ/مارس آغاز شود.

'با کرونا برخورد سیاسی نشود'

آقای عبدالله به موضوع مقابله با شیوع کرونا هم اشاره کرد و خواستار عمل به توصیه‌های وزارت صحت عامه و خودداری از برگزاری اجتماعات شد و گفت : "کرونا از مرحله‌ای که شوخی پنداشته می‌شد، گذشته است."

شمار مبتلایان به کرونا در افغانستان به ۸۴ نفر رسیده‌است.

آقای عبدالله تاکید کرد که کرونا "مشکل سیاسی نیست."

او همچنین به سازمان‌های بین‌المللی و کشورهای کمک‌کننده نیز گفت که "توقع داریم که حمایت‌هایشان را ادامه دهند."