هیات گفتگو کننده دولت افغانستان با طالبان تعیین شد

افغانستان حق نشر عکس Getty Images

وزارت دولت در امور صلح افغانستان از تشکیل یک هیات ۲۱ نفری مذاکره‌کننده با گروه طالبان خبر داده است.

این وزارتخانه شب گذشته پنجشنبه (۷فروردین/حمل) با نشر یک اعلامیه نوشت این هیئت پس از "غور و مداقه و مشوره‌های لازم با تمام جناح‌ها و اقشار تاثیرگذار جامعه" تعیین شده است.

در این اعلامیه آمده است که محمد معصوم استانکزی، رییس پیشین امنیت ملی افغانستان رهبری این هیئت را بر عهده دارد.

فاطمه گیلانی، نادر نادری، عبدالمتین بیک، فوزیه کوفی، ضرار احمد مقبل، عبدالهادی ارغندیوال، محمد رسول طالب، حبیبه سرابی، غیرت بهیر، محمد حفیظ منصور، غلام فاروق مجروح، عنایت الله بلیغ، باتور دوستم، کلیم‌الله نقیبی، محمد ناطقی ، ایوب انصاری، شهلا فرید، شریفه زرمتی، خالد نور، امین احمدی اعضای این هیئت ۲۱ نفری هستند.

به نقل از این اعلامیه سلام رحیمی، وزیر دولت در امور صلح تاکید کرده که این وزارت برای "پیشبرد روند صلح و مدیریت تمامی میکانیزم‌های تصمیم‌گیری، سهولت‌‌های مورد نیاز را از سوی دولت فراهم می‌کند و امور اجرایی مربوط را مسئولانه به پیش خواهد برد."

قرار است پس از رهایی زندانیان دو طرف، گفتگوی مسقیم دولت افغانستان و طالبان آغاز شود.

امید میثم، معاون سخنگوی ریاست اجرایی پیشین افغانستان در واکنش به فهرست هیات گفتگوکننده که از سوی دولت منتشر شد، می‌گوید "این فهرست جامع نیست."

آقای میثم امروز به بی‌بی‌سی گفت: این فهرست نهایی نیست. ایجاب می‌کند که مشورت‌های بیشتر و فراگیرتر صورت بگیرد تا در روشنایی رای‌زنی و تبادل نظر با تمام بزرگان و طرف‌های موثر در روند مصالحه افغانستان یک ترکیب جامع و همه شمول نهایی شود.

نجیبه انوری، سخنگوی وزارت دولت در امور صلح افغانستان امروز به بی‌بی‌سی گفت: این هیات پس از غور و مشورت‌های لازم و مکرر با تمام جناح‌ها و اقشار تاثیرگذار جامعه تعیین شده است.

سفارت آمریکا در افغانستان ضمن استقبال از این اقدام در صفحه رسمی این نهاد نوشت که "این افراد انتظارات ملت را بر دوش خود حمل می‌کنند."

این سفارتخانه در ادامه نوشت: ما آماده‌ایم تا آمادگی‌ها برای گفتگوی رو در روی آنان (هیات مذاکره کننده دولت افغانستان) با طالبان را تسهیل کنیم تا وعده صلح در افغانستان را به واقعیت تبدیل کنیم.

نشست‌های‌ دولت افغانستان و طالبان

دولت افغانستان و گروه طالبان تاکنون دو بار از طریق کنفرانس ویدیویی در خصوص اقدامات لازم برای رهایی زندانیان گفتگو کرده‌اند.

اولین گفتگوی مستقیم دولت افغانستان و طالبان چهار روز قبل با محور آزادی زندانیان دو طرف آغاز شد.

در دومین نشست طالبان و دولت افغانستان، طرفین توافق کردند که رهایی زندانیان از ۳۱ مارس آغاز شود.

سهیل شاهین، سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در قطر گفته آنها برای تصدیق زندانیان خود یک هیات را به زندان بگرام خواهند فرستاد تا رهایی زندانیان‌شان مطابق فهرست داده شده انجام شود.

طالبان در مورد شمار زندانیانی که رها خواهند شد، چیزی نگفته است.

اما شورای امنیت ملی افغانستان با نشر خبرنامه‌ای گفت که آزادی زندانیان مطابق با فرمان محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری این کشور صورت خواهد گرفت.

در این خبرنامه آمده که نخست صد نفر از زندانیان طالبان با درنظرداشت سن، وضعیت بهداشتی و آسیب پذیری آنها در برابر ویروس کرونا "به خاطر همدردی بشری" و بعد از گفتن تضمین از گروه طالبان و زندانیان مبنی بر برنگشتن‌شان به میدان جنگ، رها خواهند شد.

پس از این نشست زلمی خلیلزاد، نماینده ویژه آمریکا برای صلح افغانستان در توئیتی گفت این یک "پیشرفت مثبت" است و این ملاقات‌ها از پیشرفت خوب این روند اطمینان می‌دهد.

رهایی زندانیان طالبان

رهایی پنج هزار زندانی طالبان از سوی دولت و یک هزار زندانی دولت از سوی طالبان، بخشی از توافقنامه صلح طالبان و آمریکا بود که به تاریخ دهم حوت/اسفند به امضا رسید.