کرونا در افغانستان؛ مبتلایان ۹۵ و درگذشتگان سه نفر، ابتلای چهار عضو ناتو

افغانستان
Image caption وزارت بهداشت از مردم خواسته از حضور در تجمعات خودداری کنند

وزارت صحت/بهداشت افغانستان اعلام کرده که با شناسایی یک مورد مثبت در ولایت ننگرهار، شمار مبتلایان شناسایی شده در این کشور به ۹۵ نفر رسیده است.

این وزارتخانه صبح امروز جمعه (۸ فروردین/حمل) با نشر یک اعلامیه گفته در ۲۴ ساعت گذشته ۹۱ نمونه مشکوک در لابراتوار مرکزی کابل مورد آزمایش قرار گرفته که یک مورد آن مثبت و بقیه موارد آن منفی تثبیت شده‌اند.

این اولین مورد مثبت شناسایی شده ویروس کرونا در ولایت ننگرهار در شرق افغانستان است.

وحید مایار، سخنگوی این وزارتخانه اضافه کرد که این بیمار دو هفته قبل پس از ادای مراسم حج عمره از عربستان به کشور برگشته بود.

این وزارتخانه اعلام کرده که تاکنون سه نفر در اثر ابتلا به این ویروس در افغانستان جان خود را از دست داده و سه نفر دیگر بهبود یافته‌اند.

نخستین مورد مرگ در اثر بیماری کرونا در ولایت بلخ و دو مورد دیگر در ولایت هرات به ثبت رسیده‌اند.

براساس معلومات وزارت بهداشت شش نفر از کادر پزشکی در ولایات قندهار و هرات نیز مشمول مبتلایان به ویروس کرونا در این کشور هستند.

وزارت بهداشت افغانستان می‌گوید تاکنون ۹۷۶ نمونه مشکوک از ۲۹ ولایت این کشور، در لابراتوارهای کابل و هرات آزمایش شده که از آن جمله ۹۱ واقعه مثبت و ۸۸۵ واقعه دیگر منفی تثبیت شده‌اند.

حق نشر عکس BBC PERSIAN
Image caption روزانه هزاران تن از ایران به افغانستان باز می‌گردند

تاکنون موارد مثبت بیماری کرونا در چهارده ولایت افغانستان: هرات، غور، فراه، بادغیس، سمنگان، بلخ، کابل، کاپیسا، لوگر، غزنی، زابل، دایکندی، قندهار و ننگرهار شناسایی شده و اکثر بیماران در این مناطق از ایران بازگشته‌اند.

هرات در غرب افغانستان در مرز با ایران موقعیت دارد و کانون ویروس کرونا در این کشور است. بازگشت هزاران مهاجر افغان از ایران، این ولایت را با آسیب پذیری بیشتری روبه رو کرده است.

کابینه طرح 'محدودیت گشت‌وگذار' در کابل را تصویب کرد

وحید عمر، مشاور رییس جمهوری افغانستان در صفحه توییترش نوشت که کابینه این کشور طرح "وضع قیود بر‌ گشت‌و‌گذار" در شهر کابل را تصویب کرده است.

آقای عمر نوشت که جزییات این طرح بعدا توسط کمیته‌ای که برای مدیریت آن تشکیل داده شده، ارایه خواهد شد.

کرونا؛ رهایی زندانیان آسیب پذیر

روز گذشته محمد اشرف غنی، رییس جمهوری افغانستان برای مقابله با ویروس کرونا فرمان آزادی ده هزار زندانی آسیب پذیر را صادر کرد.

محمد فرید حمیدی، دادستان کل افغانستان در یک کنفرانس مطبوعاتی گفت این فرمان اختصاصی شامل حال زنان، اطفال، بیماران صعب‌العلاج و افراد بالای ۵۵ سال می‌‌شود اما "شامل حال مرتکبین جرایم علیه امنیت داخلی و خارجی نمی‌گردد."

او گفت "رهایی زندانیان در هرات "استعجالیت/فوریت" دارد.

احمد راشد طوطاخیل، رییس عمومی زندان‌ها نیز گفت "حدود ۹ تا ۱۰ هزار زندانی شامل این فرمان می‌شوند" و "به تمام ولایت‌ها صلاحیت‌ها تفویض شده‌" تا روند رهایی زندانیان را در "ده روز آینده" نهایی کنند.

حق نشر عکس SIGAR
Image caption زندان پلچرخی در حومه کابل، بزرگترین زندان افغانستان ظرفیت حدود ٤ هزار زندانی دارد اما چند برابر ظرفیت زندانی در آن نگهداری می‌شود

محدودیت‌های ناشی از کرونا در افغانستان

محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان برای مبارزه با بیماری کرونا خواهان بسیج ملی شده است.

با افزایش شمار مبتلایان به کرونا در افغانستان، حکومت محدودیت در تردد روزانه را در سه شهر هرات، فراه و زرنج وضع کرده است.

مکاتب/مدارس، دانشگاه‌ها، هتل‌های عروسی، استخرهای شنا، حمام‌های عمومی و رستوران‌ها بسته شدند و رقابت‌های ورزشی و بسیاری از برنامه‌های رسمی لغو شد.

ساعات کاری ادارات دولتی کاهش یافته و از شماری از کارمندان آسیب‌پذیر خواسته شده از خانه کار کنند.

دولت از مردم خواسته در خانه‌های خود بمانند و از حضور در تجمعات خودداری کنند.

تاکنون سه مرگ ناشی از کرونا در افغانستان ثبت شده است. گفته شده که دو دیپلمات مقیم کابل نیز به این بیماری مبتلا شده‌اند. نیروهای ناتو نیز تایید کرده‌اند که چهار سرباز آنها در افغانستان به این بیماری مبتلا شده‌اند که از خارج برگشته بودند.