کرونا در افغانستان؛ 'استفاده از اپلیکشنی که موقعیت افراد مبتلا را نشان می‌دهد'

هاشمی و فیروز

منبع تصویر، MICT/FB

توضیح تصویر،

فهیم هاشمی، وزیر مخابرات و فیروزالدین فیروز، وزیر بهداشت افغانستان

وزارت مخابرات افغانستان از "ساخت اپلیکشن" تشخیص موقعیت افراد مبتلا به کرونا در این کشور خبر داده‌است.

فهیم هاشمی، وزیر مخابرات افغانستان امروز (پنجشنبه ۲۱ حمل/فروردین) در یک نشست مشترک خبری گفت این اپلیکشن تعداد افراد مبتلا به کرونا و تراکم این ویروس در نقاط مختلف شهر را نشان خواهد داد.

آقای هاشمی افزود که این اپلیکشن در مورد چگونگی جلوگیری و تشخیص این مرض نیز برای کاربران معلومات ارایه خواهد کرد.

وزیر مخابرات افغانستان می‌گوید یکی دیگر از قابلیت‌های این اپلیکشن ارزیابی خودی است. او تصریح کرد که کاربران با پاسخ دادن به چند سوال به یک نتیجه نسبی از وضعیت بهداشتی‌شان دست خواهند یافت.

آقای هاشمی افزود که "تشخیص این اپلیکشن قطعی نیست اما در شناسایی وضعیت بهداشتی افراد کمک می‌کند."

فیروزالدین فیروز، وزیر بهداشت افغانستان نیز در این نشست مشترک گفت که به کار گیری این اپلیکشن در قسمت جمع آوری معلومات به گونه دقیق و شریک ساختن معلومات با مردم سهولت ایجاد می‌کند.

وزیر بهداشت افغانستان اضافه کرد که تمامی رهنمودهای بهداشتی این وزارتخانه نیز از طریق این اپلیکشن با کاربران شریک ساخته خواهد شد.

او گفت مردم با استفاده از این اپلیکشن می‌توانند مناطقی که ویروس کرونا در آن شیوع بیشتر دارد را تشخیص و از رفتن به این نقاط خودداری کنند.

آقای فیروز نیز تاکید کرد که مردم می‌توانند با استفاده از این اپلیکشن اطلاعات یا موارد مشکوک مرتبط با کرونا را با وزارت بهداشت در میان بگذارند.

در مورد معیارهای بهداشتی استفاده شده در این اپلیکیشن، چگونگی عملکرد و جنبه‌های حقوقی اظهار نظری در این نشست خبری نشد.

وزیر بهداشت افغانستان می‌گوید با شناسایی ۴۰ مورد جدید کرونا در این کشور شمار مبتلایان به ویروس کرونا در افغانستان به ۴۸۴ مورد رسیده است.

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

کمپین ضدعفونی در شهر جلال آباد

او افزود که تاکنون ۳۲ نفر از مبتلایان به کرونا در این کشور بهبود یافته و ۱۵ نفر دیگر جان باخته‌اند.

آقای فیروز تاکید کرد در پی افزایش شیوع کرونا در کابل ۲۲ مرکز نمونه‌‎گیری از افراد مشکوک تا دو روز دیگر در چند نقطه این شهر ایجاد خواهد شد.

او گفت همچنین تا سه روز دیگر از قصر دارالامان نیز به عنوان یک مرکز ۳۰۰ بستره برای بیماران کرونا استفاده خواهد شد.

آقای فیروز در ادامه گفت خوابگاه دخترانه و پسرانه دانشگاه کابل نیز به مرکز تجرید و قرنطینه افراد مشکوک تبدیل خواهد شد، و از بیمارانی که وضعیت وخیم دارند در مرکز افغان-ژاپن نگهداری می‌شوند.

بیماران کرونا تاکنون در ولایات هرات، کابل، فراه، سمنگان، نیمروز، لوگر، بلخ، زابل، غزنی، بدخشان، قندهار، ننگرهار، دایکندی، کاپیسا، بادغیس، سرپل، پکتیکا، بغلان، قندوز، غور، پکتیا، تخار و فاریاب شناسایی شده‌اند.