حکومت افغانستان: روند رهایی زندانیان طالبان ادامه دارد؛ طالبان: ما روند را ترک کردیم

زندانیان طالبان

منبع تصویر، AFP

توضیح تصویر،

گفته می‌شود که حدود ۱۰ هزار زندانی طالبان در زندان‌های افغانستان زندانی هستند

حکومت افغانستان اعلام کرده که امروز دومین گروه صد نفری زندانیان طالبان رها خواهند شد.

جاوید فیصل، سخنگوی شورای امنیت ملی افغانستان گفته به اساس فرمان رئیس جمهوری افغانستان امروز پنجشنبه ۲۱ حمل/فروردین صد نفر دیگر از زندانیان طالبان به اساس سن، وضعیت بهداشتی و مدت حبس باقیمانده‌شان از زندان رها خواهند شد.

روز گذشته نیز اولین گروه صد نفری این زندانیان رها شد. حکومت گفت رهایی این زندانیان بخشی از تلاش‌ها برای صلح و مهار کرونا است.

یک منبع از حکومت افغانستان به بی‌بی‌سی گفت همانطور که در فرمان رئیس جمهوری که در ماه حوت/اسفند صادر شد، آمده، دولت در نظر دارد تا ۱۵۰۰ نفر از زندانیان طالبان را رها کند.

رهایی این زندانیان در حالی آغاز شد و ادامه دارد که طالبان این روند را قبول ندارد.

ذبیح الله مجاهد، یکی از سخنگویان گروه طالبان می‌گوید هیات این گروه که برای شناسایی زندانیان و گفت‌وگو در مورد چگونگی رهایی این زندانیان به کابل رفته بود، به قطر برگشته و این گروه این روند را ترک کرده است.

او می‌گوید رهایی زندانیان این گروه باید بر اساس توافقنامه صلح طالبان و آمریکا صورت بگیرد.

رهایی زندانیان طالبان از سوی حکومت پس از بن‌بست در گفت‌وگوهای تیم‌های فنی دو طرف آغاز شده است.

اگرچه حکومت گفته زندانیانی که رها می‌شوند شامل فهرست طولانی طالبان است که تیم فنی این گروه با دولت شریک ساخته اما طالبان می‌گویند این را تایید نمی‌توانند.

حکومت چند روز پیش اعلام کرد که طالبان برای اولین مرحله رهایی زندانیان‌شان، فهرست پانزده نفری از فرماندهان جنگی‌شان را به حکومت دادند که "عملا دست‌شان به خون مردم آغشته است" و این کار ممکن نیست.

اما سهیل شاهین، سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در قطر گفت که این پانزده نفر شامل فهرست پنج هزار زندانی هستند که قبلا با حکومت افغانستان شریک شده و رهایی آنها برای کمک به تیم فنی طالبان برای شناسایی سایر زندانیان لازمی است.

پس از اعلام مخالفت دولت با رهایی این پانزده نفر، طالبان گفت هیات خود را از کابل فرامی‌خواند.

سه شنبه هفته پیش، هیات سه نفری گروه طالبان وارد کابل شد تا با تیم فنی دولت بنشیند و روند رهایی زندانیان با هماهنگی دو طرف آغاز شود.

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

سه شنبه هفته پیش، هیات سه نفری گروه طالبان وارد کابل شد تا با تیم فنی دولت بنشیند

رهایی پنج هزار زندانی طالبان از سوی دولت و یک هزار زندانی دولت از سوی طالبان، بخشی از توافقنامه صلح طالبان و آمریکا بود که به تاریخ دهم حوت/اسفند به امضا رسید. قرار بود این روند در ده روز پس از امضای این توافقنامه عملی شود.

آقای غنی که نخست با این موضوع مخالفت کرد، بعدتر فرمانی را صادر کرد که به اساس آن زندانیان طالبان در چند مرحله و بعد از تضمین دادن از این که دوباره به جنگ نمی‌روند، رها شوند اما طالبان این را نپذیرفته و گفتند به اساس توافقنامه‌شان با آمریکا خواهان رهایی یکجای و بدون قید و شرط زندانیان‌شان هستند.

با وجود مخالفت طالبان با این فرمان، برای آغاز این روند نخست نشست‌های دو طرف از طریق کنفرانس ویدئویی و بعدا نشست‌های حضوری آنها در کابل آغاز شد.

منبع تصویر، EPA

توضیح تصویر،

محمد اشرف غنی، رییس جمهوری افغانستان

جزئیات فرمان غنی در مورد رهایی زندانیان طالبان

فرمان آقای غنی برای رهایی پنج هزار زندانی طالبان به تاریخ ۲۰ اسفند/حوت یک روز پس از مراسم تحلیفش صادر شد.

در این فرمان آمده که در مرحله اول و قبل از آغاز مذاکرات بین الافغانی، رهایی ۱۵۰۰ زندانی طالبان، روزانه صد زندانی با توجه به سن، وضعیت صحی و مدت حبس باقیمانده‌شان آغاز خواهد شد.

آقای غنی گفته که همه زندانیان پیش از آزادی باید در یک تعهدنامه کتبی تضمین دهند که دیگر به صفوف جنگ بازنخواهند گشت و از همه آنها مشخصات بیومتریک گرفته خواهد شد.

به اساس این فرمان، بعد از آغاز و در جریان مذاکرات مستقیم میان حکومت و طالبان، هر دو هفته به تعداد ۵۰۰ تن زندانی طالبان که مجموعا به ۳۵۰۰ نفر می‌رسد مشروط به این که سطح خشونت‌ها به طور چشمگیر کاهش یابد، رها خواهند شد.