آمریکا: رهبران افغان باید مردم و کشور را در اولویت قرار دهند

خلیلزاد

منبع تصویر، Reuters

توضیح تصویر،

زلمی خلیلزاد، نماینده ویژه آمریکا در امور صلح افغانستان

زلمی خلیلزاد، نماینده ویژه آمریکا برای صلح افغانستان با اشاره به اینکه موافقت نامه صلح آمریکا با طالبان فرصت تاریخی را برای افغانستان فراهم کرده است، گفت آمریکا و متحدانش، در حقیقت جامعه جهانی از رهبران افغان می‌خواهند که کشور و مردمش را در اولویت قرار دهند.

آقای خلیلزاد در یک رشته توییت از اعلامیه ناتو که خواستار کاهش خشونت از طرف طالبان و پایان به بحران سیاسی از طرف رهبران افغانستان شده بود، استقبال کرده و افزوده "از اعلامیه ناتو، که بر گامهای کلیدی بعدی متمرکز است و از نظر متحدین برای صلح و ثبات در افغانستان ضروری‌اند، استقبال می‌کنم."

به گفته آقای خلیلزاد ناتو نیاز به برقراری آتش بس بشردوستانه را تکرار کرده تا به مدیریت شیوع بیماری کووید-۱۹ کمک شود، از طالبان خواستند تا خشونت را کاهش دهند، و از حکومت افغانستان نیز خواستار پایان بحران سیاسی شدند و همچنین از تمام جناح ها خواسته که باید برای رهایی زندانیان سریعتر اقدام کنند.

آقای خلیلزاد افزوده که رشد افغانستان یا باقی ماندنش در جنگ، فقر و بیماری بستگی به این دارد که جناح‌های درگیر با چه فوریت و چه نیتی در زمینه اقدام کنند.

شورای امنیت ملی افغانستان می‌گوید از زمان امضای توافقنامه صلح میان آمریکا و طالبان روزانه دستکم پانزده غیرنظامی افغان در حملات طالبان کشته یا زخمی شده‌اند.

جاوید فیصل، امروز در یک نشست خبری در کابل، هفته گذشته را مرگبارترین ایام برای غیرنظامیان یاد کرد و گفت که در هفت روز گذشته ۳۴ غیرنظامی افغان کشته و ۶۶ نفر دیگر زخمی شده‌اند.

آقای فیصل می‌گوید از زمان امضای توافقنامه صلح در اواخر فوریه تا حالا طالبان دوهزار و ۸۰۴ حمله را انجام داده که ۷۸۹ غیرنظامی کشته یا زخمی شده‌اند.

قبل از این شورای امنیت ملی افغانستان اعلام کرده بود که بعد از توافق آمریکا و طالبان دولت افغانستان تاکنون ۵۵۰ زندانی طالبان راه در ۱۸ ولایت این کشور رها کرده است.

این شورا افزوده که زندانیان یادشده با در نظرداشت سن، وضعیت جسمی و مدت باقی‌مانده زمان محکومیت برای مبارزه بهتر با ویروس کرونا و پیشرفت روند صلح آزاد شدند.

در خبرنامه این شورا آمده که زندانیان رها شده سوگند یاد کرده‌اند و گروه طالبان در قطر نیز تعهد سپردند که آنان بعد از رهایی به میدان جنگ برنخواهند گشت.

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
رادیو فارسی بی‌بی‌سی

پادکست چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی – دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

پادکست

پایان پادکست

بعد از اعلام نتایج انتخابات ریاست‌جمهوری افغانستان توسط کمیسیون انتخابات، عبدالله عبدالله، رئیس اجرایی پیشین حکومت وحدت ملی این نتایج را نپذیرفت و همزمان با محمد اشرف غنی مراسم تحلیف ریاست جمهوری برگزار کرد و خود را "رئیس جمهور دولت همه‌شمول" ‌نامید.

با افزایش تنشها حامد کرزی، رئیس جمهور پیشین و عبد رب الرسول سیاف، از رهبران جهادی به میانجیگری پرداختند که این تلاش آنان نیز تاکنون نتیجه نداده است. بحران سیاسی افغانستان همچنان ناحل شده باقی مانده است.

روز گذشته پیمان اتلانتیک شمالی (ناتو) با انتشار بیانیه‌ای از تمامی طرف‌ها در افغانستان خواسته تا با استفاده از "فرصت تاریخی پیش آمده برای پایان دهه‌ها جنگ" در این کشور مذاکرات برای رسیدن به یک توافق صلح را فورا آغاز کنند.

ناتو در این بیانیه از رهبران سیاسی افغانستان و حامیان آنها خواسته بود تا باهم کنار آمده، اختلافات‌شان را حل کنند و یک دولت "فراگیر" بسازند.

در این بیانیه آمده بود که سطح کنونی خشونت از سوی گروه طالبان "غیرقابل قبول" است و از این گروه خواسته تا سطح خشونت‌ها را فورا کاهش دهد.

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

کاهش خشونتها بخشی از مفاد موافقت‌نامه آمریکا و طالبان بود

ناتو همچنین گفته که هر دو طرف را تشویق می‌کند تا با آزادسازی زندانیان، حسن نیت خود را نشان دهند و فراخوان جامعه بین‌المللی برای آغاز فوری آتش‌بس بشردوستانه را بپذیرند.

ناتو و آمریکا زمانی خواستار کاهش خشونت هستند که در روزهای گذشته حملات طالبان در سراسر افغانستان افزایش یافته و تلفات و در حمله های این گروه ده ها سرباز امنیتی افغانستان کشته شدند.

یکی از مفاد مهم موافقت نامه آمریکا و طالبان کاهش خشونت بود. در روزهای بعد از امضای موافقت نامه امنیتی میان آمریکا و طالبان حملات این نیروها کاهش یافته بوده، دولت افغانستان اعلام کرده که در هفته‌های گذشته میزان حملات طالبان افزایش یافته است.

وزارت دفاع افغانستان اعلام کرده که به طور متوسط روزانه حدود ده حمله از طرف طالبان انجام می‌شود.

در پی افزایش حملات گروه طالبان به نیروهای دولتی افغانستان،‌ این گروه می‌گوید در توافقنامه صلح که با آمریکا امضا کرده هیچ موردی درباره کاهش و توقف جنگ با نیروهای دولتی وجود ندارد.

یکی از سخنگویان طالبان در گفتگو به بی‌بی‌سی بیان داشت که کاهش خشونت و قطع جنگ میان طالبان و دولت افغانستان در گفتگوهای "بین الافغانی" مورد بحث قرار خواهد گرفت.