'۹۱ مهاجر افغان مبتلا به کرونا در کشورهای منطقه جان باخته‌اند'

عالمی بلخی

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

عالمی بلخی، وزیر امور مهاجران و بازگشت کنندگان افغانستان

سید حسین عالمی بلخی، وزیر امور مهاجران و عودت/بازگشت کنندگان افغانستان امروز در گفتگو با بی‌بی‌سی گفت که براساس اطلاعاتی که تاکنون به این وزارت رسیده ۲۵۸ نفر از شهروندان افغانستان در کشورهای ایران، ترکیه، یونان و پاکستان به مرض کرونا مبتلا و از این میان ۹۱ تن آن‌ها جان باخته‌اند.

وزارت امور مهاجران افغانستان در این کشورها اتشه‌های (وابسته) مهاجران دارد و این گزارش بر اساس اطلاعات آن‌ها تهیه شده است.

هنوز شمار دقیق مهاجرین افغان که در بیرون از این کشور به ویروس کرونا مبتلا و یا هم جان داده باشند در دست نیست. وزارت خارجه افغانستان به بی‌بی‌سی گفت که در حال گردآوری این آمار است.

سیدحسین عالمی بلخی، وزیر مهاجرین افغانستان امروز به بی‌بی‌سی گفت که بر اساس گزارش‌هایی که اتشه‌های مهاجرین افغانستان در اختیار این وزارت قرار داده، تا کنون ۲۰ نفر از شهروندان افغانستان در ترکیه به ویروس کرونا مبتلا و ۵ نفر از آن‌ها جان داده‌اند.

آقای عالمی افزود که ۱۲ نفر از افغان‌ها در یونان به کرونا مبتلا شده که وضعیت مبتلایان رو به بهبود است.

بر اساس آمار وزارت مهاجران، حدود ۵۶ هزار مهاجر افغان در یونان به سر می‌برند.

آقای عالمی همچنین گفت که در کشور پاکستان تنها یک شهروند افغان و در ایالت خیر پشتونخواه این کشور به کرونا مبتلا شده بود که در نتیجه این بیماری جان داده است.

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

افغانها در هنگام عبور از گذرگاه مرزی تورخم به پاکستان چک کرونا می‌شوند

در پاکستان ۲.۴ میلیون مهاجر افغان زندگی می‌کنند و بر اساس آمار رسمی، در اوایل ماه اپریل ۱۵هزار و ۸۰۰ شهروند افغانستان از پاکستان به این کشور برگشته اند.

وزیر امور مهاجران افغانستان می‌گوید که آمار دقیق از افغان‌های که در ایران به کرونا مبتلا و یا هم در نتیجه این بیماری جان داده باشند، وجود ندارد. به گفته وی، با وجود درخواست‌ها، وزارت بهداشت ایران، این آمار را در اختیار حکومت افغانستان قرار نداده است.

آقای عالمی بلخی گفت آماری که مردم در اختیار آتشه‌های مهاجران افغان در ایران قرار داده نشان می‌دهد که در این کشور ۲۲۵ نفر از شهروندان افغان‌ به کرونا مبتلا و ۸۵ نفر از این بیماران جان باخته است. او گفت که ممکن است رقم افغان‌های که به این بیماری در ایران مبتلا و یا هم جان داده باشند، بیشتر از این باشد.

بر اساس آمار وزارت مهاجرین، ۲.۵ میلیون شهروند افغانستان در کشور ایران زندگی می‌کنند. این وزارت می‌گوید که پس از همه‌گیری کرونا در ایران از آغاز ماه حوت تا کنون ۲۴۰ هزار تن از این مهاجرین به افغانستان برگشته‌اند.

منبع تصویر، Balkhi/facebook

توضیح تصویر،

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل و عالمی بلخی وزیر امور مهاجران و بازگشت کنندگان افغانستان

هویت افغان‌های که در نتیجه مبتلا شدن به کرونا در چهار کشور یاد شده جان باختند، تا کنون مشخص نشده، وزارت مهاجرین افغانستان می‌گوید که تمامی قربانیان در کشورهای میزبان شان به خاک سپرده شده‌اند.

کرونا در افغانستان: مبتلایان ۱۴۶۳ و جان باختگان به ۴۸ نفر رسید

وحیدالله مایار، سخنگوی وزارت صحت عامه/بهداشت افغانستان امروز (شنبه، ششم ثور/اردبیهشت) در یک نشست خبری در کابل گفت که در یک شبانه روز گذشته ۴۲۳ نمونه مشکوک در لابراتوارهای این کشور مورد آزمایش قرار گرفته که ۱۳۳ مورد آن مثبت بوده است.

به این صورت شمار مجموعی مبتلایان به کرونا در افغانستان به ۱۴۶۳ نفر و مجموع قربانیان کرونا در افغانستان به ۴۸ نفر می‌رسد.

منبع تصویر، Getty Images

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
رادیو فارسی بی‌بی‌سی

پادکست چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی – دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

پادکست

پایان پادکست

واقعات تازه؛ ۲۵ رویداد در ولایت هرات، ۲۱ مورد در بلخ، ۲۰ مورد در قندهار، در ولایت‌های کابل و پکتیا هر کدام ۱۶ مورد، نمیروز و سمنگان هر کدام ۷ مورد و همچنین در هر یک از ولایت‌های زابل، کاپیسا، لوگر و تخار سه مورد مثبت ویروس کرونا شناسایی شده است.

همچنین در ولایت‌های غور، بامیان و ارزگان دو دو رویداد مثبت و در ولایت‌های بغلان، وردک، هلمند و پروان یک رویداد مثبت به ثبت رسیده است.

وزارت صحت عامه گفته ۴ نفر در یک شبانه روز گذشته در نتیجه بیماری کرونا جان باخته‌اند. مرگ این افراد در ولایت‌های پکتیا، پکتیکا، جوزجان و غزنی گزارش شده است. همچنین ریاست صحت عامه هرات نیز از مرگ یک بیمار در جریان امروز خبر داده است.

وزارت بهداشت افغانستان می‌گوید که در یک شبانه روز گذشته ۱۸ تن در این کشور بهبود یافته است. به این ترتیب مجموع بهبودیافتگان به ۲۰۶ نفر می‌رسد.

کابل با ۴۴۶ نفر و هرات با ۳۸۶ تن دو ولایتی است که بیشترین مبتلایان به کرونا در افغانستان را دارد.

وزارت صحت عامه می‌گوید که تا کنون ۷۸۴۸ نمونه مشکوک در لابراتوارهای افغانستان مورد آزمایش قرار گرفته است.