پومپئو: از گزارش‌های غرق کردن افغان‎ها توسط مرزبانان ایران شوکه شدم

.

منبع تصویر، Getty Images

مایک پومپئو، وزیر امور خارجه آمریکا گفته که از گزارشها درباره " شکنجه و غرق کردن شهروندان افغانستان به وسیله ماموران مرزی ایران شوکه" شده است.

آقای پومپئو در کنفرانس خبری روز چهارشنبه ۶ اردیبهشت/ثور گفت: "از دیدن گزارشهای هفته گذشته درباره آزار شکنجه و غرق کردن شهروندان افغانستان به وسیله ماموران مرزی ایران شوکه شدم، مهاجرانی که برای یافتن غذا و کار از مرز گذشته بودند. "

وزیر خارجه آمریکا خواستار انجام تحقیقات کامل در این باره شد.

پیش از این نمایندگی اتحادیه اروپا در افغانستان نیز خواستار تحقیقات همه‌جانبه شد. در توئیت این نمایندگی آمده است که "اتحادیه اروپا انتظار شفافیت کامل در این تحقیقات را دارد".

سخنگوی وزارت خارجه ایران روز گذشته گفت که "ادعای انداختن مسافران افغان به رودخانه را قویا تکذیب می‌کنیم و آماده بررسی مشترک هستیم".

امروز پنجشنبه، ۱۸ ثور/اردبیهشت، شماری در کابل در اعتراض به این ادعاها در برابر سفارت ایران در کابل تجمع کردند و از دولتهای افغانستان و ایران خواستند که این موضوع را پی‌گیری کنند.

منبع تصویر، SOCIAL MEDIA

این معترضان با صدور قطعنامه‌ای تاکید کردند که "عاملان کشتار" اخیر کارگران افغان در مرز ایران، باید شناسایی، بازداشت و بدست عدالت سپرده شوند.

معترضان گفته‌اند که دولت ایران باید در برابر این رفتار ماموران مرزی‌شان پاسخگو باشد و به خانواده‌های قربانیان نیز "غرامت" بپردازد. معترضان همچنین خواستار تحقیق این موضوع از سوی سازمان‌های حقوق بشری بین المللی شدند.

این افراد هشدار داده‌اند که اگر دولت ایران به این موضوع رسیدگی نکند، آن‌ها درب سفارت این کشور در کابل را خواهند بست و "با خشم مردم مواجه خواهند شد."

منبع تصویر، SOCILA MEDIA

روز گذشته مجلس نمایندگان افغانستان نیز در ارتباط به همین موضوع، محمدحنیف اتمر، سرپرست وزارت خارجه، سیدحسین عالمی بلخی، وزیر امور مهاجران و عودت کنندگان و برخی از مسوولان امنیتی این کشور را به یکی از نشست‌های این مجلس فراخواندند.

محمدحنیف اتمر، سرپرست وزارت خارجه افغانستان در این نشست گفته که تا کنون ۱۶ جسد این افراد یافت شده و به همین تعداد نیز نجات داده‌ شده‌اند. اما او گفته که نزدیک به ۲۰ نفر دیگر ناپدید هستند.

آقای اتمر در این نشست تاکید کرده که از تمام راه‌های دیپلماتیک برای رسیدگی به موضوع غرق شدن شماری از افغان‌ها در مرز ایران استفاده خواهد شد.