'ضرب و شتم دکتران' در اصلی‌ترین بیمارستان کرونا در کابل

افغانستان

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

وحید مجروح، معاون وزارت بهداشت امروز (پنجشنبه ۱۸ ثور/اردیبهشت) در یک نشست خبری گفت که دیروز تلخ ترین روز برای کارمندان بهداشتی بود.

وزارت صحت/بهداشت افغانستان از نهادهای امنیتی خواهان تامین امنیت مراکز بهداشتی مداوای بیماران کووید ۱۹ شده است.

وحید مجروح، معاون این وزارت امروز (پنجشنبه ۱۸ ثور/اردیبهشت) در یک نشست خبری گفت که دیروز تلخ ترین روز برای کارمندان بهداشتی بود.

او دو مورد ضرب و شتم کارمندان بهداشتی را در شفاخانه‌های افغان _جاپان و استقلال تایید کرده و آن را "غیرانسانی و غیرقابل قبول" خواند.

روز گذشته گزارش‌هایی از ضرب و شتم کارمندان بهداشتی از سوی نزدیکان بیماران کووید ۱۹ در این شفاخانه‌ها منتشر شده بود.

آقای مجروح گفت که وزارت صحت به هیچ عنوان لت و کوب کسانی را که از زندگی خود می‌گذرند و به مردم خدمت می‌کنند، نمی‌پذیرد.

او تاکید کرد که امنیت مراکز بهداشتی باید تامین شود تا کارمندان بهداشتی با همه انرژی، روحیه و جرات، کار خود را ادامه دهند "اگرنه به زودی شاهد شفاخانه‌های خالی از کارمند خواهیم بود."

آقای مجروح گفت هیچ دکتر و پرستاری به ضرر بیمار خود کاری را انجام نمی‌دهد.

افزایش شمار بیماران کووید۱۹

وزارت بهداشت افغانستان همچنین امروز از شناسایی ۱۷۱ بیمار جدید کووید ۱۹ در این کشور خبر داده است.

به اساس اطلاعات این وزارت با شناسایی این موارد شمار مبتلایان کرونا در این کشور به ۳۵۶۳ نفر رسیده است.

در یک شبانه روز گذشته دو مرگ در نتیجه بیماری کووید ۱۹ نیز در ولایات بلخ و لوگر نیز ثبت شده است.

تاکنون ۱۰۶ نفر در افغانستان قربانی بیماری کووید ۱۹ شده‌اند.

وزارت بهداشت گزارش داده که هشت بیمار نیز بهبود یافته و شمار بهبودیافتگان به ۴۶۸ نفر افزایش یافته است.

افغانستان

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

وزارت بهداشت گزارش داده که هشت بیمار نیز بهبود یافته و شمار بهبودیافتگان به ۴۶۸ نفر افزایش یافته است.

موارد تازه شناسایی شده بیماری کووید ۱۹ در یک شبانه روز گذشته شامل ۳۴ مورد در کابل، ۴۵ مورد در هرات، ۱۶ مورد در قندهار، ۱۸ مورد در پکتیا، ده مورد در غزنی، ۱۵ مورد در بادغیس، دو مورد در لوگر، ۱۳ مورد در بامیان، ۳ مورد در پنجشیر، ۹ مورد در میدان وردک، ۲ مورد در زابل، ۳ مورد در بدخشان و یک مورد در خوست می‌شود.

یونیسف و نگرانی از خطر جانی برای مادران و نوزادان

صندوق وجهی ملل متحد برای کودکان در خبرنامه‌ای گفته که در زمان شیوع ویروس کرونا، میلیون‌ها مادر و نوزاد در جهان به دلیل فشار روی مراکز بهداشتی و اختلال در خدمات آنها، با خطر رو به رو اند.

در خبرنامه این نهاد آمده که در ۹ ماه از شیوع بیماری کووید ۱۹ حدود ۲۹ میلیون ولادت در جنوب آسیا (یک چهارم تمام ولادت‌ها در جهان) صورت خواهد گرفت و یونیسف از دولت‌ها و نهادهای تمویل کننده خواهان خدمات فوری بهداشتی برای زنان حامله و نوزادان آنها در این مناطق است.

به اساس بررسی‌های انجام شده، افغانستان یکی از کشورهایی است که بیشترین ولادت‌ها را خواهد داشت. تخمین شده که یک میلیون تولد در افغانستان صورت بگیرد.

یونیسف گفته که شیوع سریع کووید ۱۹ در جنوب آسیا، باعث خواهد شد که مادران و نوزادان با مشکلاتی چون قیودات گشت و گذار، کمبود مواد و تجهزات و کمبود قابله‌ها به دلیل فشار روی مراکز صحی رو به رو شوند که ممکن زندگی آنها را با خطر جدی رو به رو کند.

یونیسف از کشورها خواسته که برای مدیریت این وضعیت، خدمات بهداشتی لازم را برای مادران و نوزدان و امکانات لازم را برای قابله‌ها تامین کرده و بودجه خاص را به این بخش اختصاص دهند.