کرونا در افغانستان؛ هشدار وزارت صحت: شکستن قرنطینه فاجعه انسانی به بار می‌آورد

کرونا در افغانستان

منبع تصویر، Getty Images

وزارت صحت/بهداشت افغانستان می‌گوید در یک شبانه روز گذشته ۳۶۱ مورد جدید مثبت کرونا در این کشور شناسایی شده‌اند.

وحید مجروح، معاون این وزارتخانه امروز (یکشنبه، ۲۱ ثور/اردیبهشت) در یک نشست خبری گفت اکنون شمار بیماران کووید ۱۹ در این کشور به ۴۴۰۲ نفر رسیده است. به گفته آقای مجروح، در یک شبانه روز گذشته پنج مرگ در نتیجه این بیماری نیز ثبت شده و حالا شمار جان باختگان کووید ۱۹ به ۱۲۰ نفر رسیده است.

واقعات تازه این بیماری در یک شبانه روز گذشته شامل ۱۱۷ مورد در کابل، ۵۹ مورد در هرات، ۲۶ مورد در قندهار، ۳۱ مورد در بلخ، چهار مورد در غزنی، ۸ مورد در ننگرهار، دوازده مورد در لغمان، ۱۸ مورد در فراه، پنج مورد در هلمند، ۲۱ مورد در بغلان، در وردک و سمنگان هر کدام یازده مورد، در سرپل و جوزجان هر کدام سه مورد، ۹ مورد در پنجشیر، دو مورد در پکتیکا، ۸ مورد در پروان، ۷ مورد در کنر، چهار مرد در بدخشان، در زابل و پکتیا هر کدام یک مورد می‌شود.

منبع تصویر، WAHEED MAJROHO FACEBOOK

توضیح تصویر،

هشدار وزارت صحت: شکستن قرنطینه فاجعه انسانی به بار می‌آورد

ثبت این آمار بی‌پیشینه (بی‌سابقه) در حالی اعلام می‌شود که روز گذشته در سه ولایت قندوز، ننگرهار و بلخ دوره قرنطینه پایان یافته اعلام شد.

آقای مجروح از این اقدام انتقاد کرد و گفت نگرانی خود را بارها اعلام کرده و بار دیگر تاکید می‌کنند که عدم رعایت محدودیت‌های قرنطینه به معنای رسیدن به اوج بیماری است.

او می‌گوید که رعایت قرنطین به معنای "زمان خریدن" برای آمادگی برای مقابله با بیماری و تاخیر در رسیدن به اوج بیماری است.

معاون وزارت صحت گفت که با پایان قرنطینه هر دو این استراتژی‌ها ناکام خواهد شد و شمار بیماران در اوج بسیار زیاد خواهد بود و "فاجعه انسانی رخ خواهد داد."

وزارت صحت از بهبود یافتن ۶۵ بیمار نیز خبر داده و می‌گوید اکنون شمار بهبود یافتگان به ۵۵۸ نفر افزایش یافته است.

منبع تصویر، Getty Images

مشکلات در آزمایش نمونه‌ها

وزارت صحت همچنین در پاسخ به انتقادهایی که از مشکلات در بخش آزمایش کرونا وجود دارد، این موضوع را پذیرفت.

گفته شده که در بعضی موارد جواب آزمایشات بیماران با تاخیر اعلام شده، در بعضی موارد نتایج ناپدید شده و در بعضی موارد نیز جواب آزمایش اشتباه هم بوده است.

آقای مجروح گفت اطلاعاتی که از بخش فنی به او رسیده این است که گویا در یک تا دو درصد آزمایش‌ها مشکل است اما او پنج تا ده درصد وجود این مشکلات را می‌پذیرد.

او گفت که در مواردی تعلل و اشتباه از آنها بوده و آنها برای حل این مشکلات اقداماتی را انجام دادند و خواهند داد.

آقای مجروح اما گفت کسانی که علایم بیماری را دارند بدون این که منتظر نتیجه باشند، خود را قرنطین کرده و از متباقی افراد جدا سازند و در صورت وخیم شدن وضعیت‌شان به شفاخانه مراجعه کنند.