ادعای 'به رودخانه انداختن شهروندان افغان'؛ هیأت مشترک کابل و تهران امروز تحقیق را 'آغاز می‌کند'

براساس اعلام وزارت خارجه افغانستان قراراست که تحقیق مشترک امروز آغاز شود

منبع تصویر، mfa.af

توضیح تصویر،

براساس اعلام وزارت خارجه افغانستان قراراست که تحقیق مشترک امروز آغاز شود

وزارت خارجه افغانستان اعلام کرده که در نتیجه مذاکرات انجام شده میان کابل و تهران درباره پیدا کردن حقایق پیرامون"ادعای به رودخانه انداختن مسافران افغان توسط مرزبانان ایران" در مرز میان دو کشور، کمیساریای مرزی دو کشور فردا (پنجشنبه ۲۵ثور/اردیبهشت) تحقیق را آغاز خواهند کرد.

در خبرنامه وزارت خارجه افغانستان آمده که این تحقیق براساس قرارداد کمیساران مرزی میان ایران و افغانستان که در سال ۱۳۳۵ خورشیدی امضا شده، آغاز خواهد شد.

وزارت خارجه افغانستان آغاز تحقیق کمیساریای مرزی میان دو کشور را "پیدا نمودن حقیقت، چگونگی حادثه را تشخیص و زمینه تامین عدالت را مساعد خواهد کرد."

وزارت خارجه افغانستان افزوده که افغانستان این حادثه را تا تامین عدالت با تمام قوت بررسی خواهد نمود.

با افزایش اعتراض و خبرساز شدن ادعای انداختن مسافران افغان به رودخانه توسط مرزبانان ایرانی شب دوشنبه (۲۲ ثور) وزارت خارجه ایران اعلام کرد که "در تاریخ مورد نظر و در محدوده ادعایی نه تنها چنان واقعه‌ای رخ‌نداده و مواجهه‌ای از هیچ نوع میان نیروهای جمهوری اسلامی ایران با اتباع افغان رخ‌نداده است".

منبع تصویر، herat.gov

توضیح تصویر،

براساس ادعاها مرزبانان ایرانی شهروندان افغان را در این محل به رودخانه انداخته‌اند

سید عباس موسوی، سخنگوی وزارت خارجه ایران افزوده بود که هیج رویدادی مبنی بر انتقال افراد به اردوگاه یا رفتارهای دور از شان انسانی گزارش نشده و "در آن زمان، به دلیل شرایط خاص جوی در منطقه حتی هیچگونه ورود اتباع افغان به خاک ایران ثبت نشده است".

این در حالی است که محمد حمید طهماسی، رئیس هیأت حقیقت‌یاب افغانستان که به دستور رئیس جمهوری افغانستان "ادعای به رودخانه انداختن مهاجران افغان توسط مرزبانان ایران" را بررسی می‌کند، می‌گوید که یافته‌های اولیه آنها نشان داده که "۱۰ نفر در این حادثه کشته شده‌اند و ۱۵ نفر دیگر ناپدید هستند."

او گفت که بر اساس تحقیقات اولیه شمار شهروندان افغان ۴۶ نفر بودند که وارد مرز ایران شده بودند.

به گفته او ۱۷ نفر از این مسافران ناپدید بودند که روز شنبه، ۲۰ ثور/اردیبهشت، دو نفر آنان پیدا شدند و از سرنوشت ۱۵ نفر دیگر اطلاعی در دست نیست.