رویترز: وزارت دفاع آمریکا کمک یک میلیارد دلاری به ارتش افغانستان را کاهش نداده است

اسپر

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

مارک اسپر، وزیر دفاع آمریکا

خبرگزاری رویترز گزارش داده که وزارت دفاع آمریکا یک میلیارد دلار از کمکهای این کشور به ارتش افغانستان را که قبلا تهدید به قطع آن کرده بود، کاهش نداده است.

با وجودی که مایک پومپئو، وزیر خارجه آمریکا در ۲۳ مارچ (مارس) کاهش "فوری" یک میلیارد دلار کمک آمریکا را پس از آن اعلام کرد که تلاش‌هایش برای میانجیگری میان محمد اشرف غنی و عبدالله عبدالله برای پایان بحران انتخابات به نتیجه نرسیده بود.

بنا به این گزارش، سه منبع به رویترز گفته اند که وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون) در کاهش کمک یک میلیاردی "بی‌میل" بوده و مارک اسپر، وزیر دفاع آمریکا برای آن به وزارتش هدایتی نداده است.

خبرگزاری رویترز روز گذشته، ۵ اپریل/آوریل به نقل از سه منبع در واشنگتن خبر داده بود که منبع کاهش یک میلیاردی کمکهای آمریکا از "بودجه سه ربع سال جاری" نیروهای امنیتی افغانستان کسر خواهد شد.

بیشتر این کمک برای پرداخت حقوق/معاش، غذا، سوخت/تیل، تجهیزات و زیرساختها برای حمایت از سربازان ارتش و پلیس افغانستان مصرف می‌شود.

وزارت دفاع آمریکا سالانه ٤.٢ میلیارد دلار به بودجه نیروهای امنیتی افغانستان کمک می‌کند.

منبع تصویر، MOD

هنوز روشن نیست که چرا این کمک یک میلیاردی قطع نشد، گفته شده که ممکن است رئیس جمهوری آمریکا تصمیم به کاهش کمک نگرفته باشد، چنان که تغییر سیاست آمریکا برای کاهش کمک به طور رسمی اعلام نشد. یا به خاطر این که میان وزارتهای دفاع و خارجه آمریکا در این مورد هماهنگی نشده است.

آقای پومپئو حتی تهدید کرده بود که علاوه بر این یک میلیارد ممکن است آمریکا سال آینده نیز یک میلیارد دیگر از کمکهایش را به افغانستان را کم کند.

مایک پومپئو، وزیر خارجه آمریکا در ۲۳ مارچ (مارس) با صدور اطلاعیه‌ای ضمن انتقاد تند از ادامه اختلافات میان محمد اشرف غنی و دکتر عبدالله عبدالله بر سر پست ریاست جمهوری افغانستان، گفته بود از آنجا که ادامه این تنش "رابطه مستقیم با امنیت ملی آمریکا" دارد، این کشور تصمیم گرفته یک میلیارد دلار از کمکهای خود به کابل را قطع کند.

وزیرخارجه آمریکا در این اطلاعیه گفته بود ادامه اختلافات میان آقایان غنی و عبدالله "متاسفانه بی احترامی به افغانها، آمریکاییها و تمامی شرکای ائتلاف" جنگ افغانستان است که طی سالهای گذشته برای برقراری صلح در این کشور در کنار یکدیگر همکاری کرده اند.

چهار روز پیش با امضای موافقتنامه‌ای میان دو رقیب انتخاباتی؛ عبدالله و غنی، جنجال سیاسی پس از اعلام نتیجه انتخابات اخیر افغانستان پس از نزدیک به پنج ماه پایان یافت.

منبع تصویر، AFP/GETTY IMAGES

توضیح تصویر،

مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا

در پی اعلام تصمیم دولت آمریکا مبنی بر قطع یک میلیارد دلار کمک مالی به افغانستان محمداشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان در یک پیام ویدیویی گفته بود این کاهش بر بخش‌های کلیدی دولت تاثیر مستقیم نخواهد گذاشت. آقای غنی گفته بود که دولت او تلاش خواهد کرد با "روش ریاضیتی" و با جستجوی منابع بدیل این خلا را پر کند.