کرونا در افغانستان؛ تردد در روزهای عید فطر در کابل ممنوع است

.

منبع تصویر، MOPH/FACEBOOK

توضیح تصویر،

وزیر بهداشت افغانستان از شفاخانه افغان-جاپان، مرکز درمانی بیماران کرونا دیدن کرد

مسوولان در کمیته ملی مبارزه با کرونا در افغانستان می‌گویند که برای جلوگیری از شیوع بیشتر ویروس کرونا، تردد شهروندان و عبور و مرور وسایط در روزهای عید فطر در کابل ممنوع خواهد بود.

محمدیعقوب حیدری، والی کابل، می‌گوید که از اوایل بامداد روز عید فطر، شهر کابل کاملا مسدود و نیروهای امنیتی مانع تردد عابران و وسایط خواهد شد. همین طور به گفته او، در روزهای عید عبور و مرور مردم از شهر به ولسوالی‌های کابل و برعکس نیز ممنوع می‌باشد.

او گفت که این اقدام به خاطر شرکت نکردن مردم در تجمعات و دید و بازدید عیدی اتخاذ شده است.

این درحالی‌ است که یکی از نگرانی‌ها در آستانه فرا رسیدن عید فطر این است که مردم قرنطینه خانگی را رعایت نکنند و برای دید و بازدید به دیدن بستگان و اقارب‌شان بروند.

شماری از شهروندان کابل در آستانه فرا رسیدن عید فطر برای تهیه نیازمندی‌های عیدی به بازارها هجوم آورده‌اند و نگرانی‌‌ها را از شیوع بیشتر ویروس در میان شهروندان بیشتر کرده است.

در یک هفته اخیر پایتخت افغانستان شاهد ثبت بیشترین واقعات مثبت بوده است. در یک شبانه روز گذشته ۲۷۴ بیمار تنها در کابل شناسایی شده است. مجموع مبتلایان به کرونا در این شهر در حال حاضر به ۲۷۶۷ نفر می‌رسد.

وزارت صحت افغانستان می‌گوید ۵۳۱ بیمار مبتلا به کرونا در یک شبانه روز گذشته در سراسر کشور شناسایی شده است. با این رقم مجموع مبتلایان در این کشور به ۸ هزارو ۶۷۶ نفر رسید.

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
رادیو فارسی بی‌بی‌سی

پادکست چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی – دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

پادکست

پایان پادکست

بر اساس آمار وزارت صحت عامه افغانستان، در مدت یاد شده ۶ بیمار جان باخته و به این ترتیب مجموع جان باختگان به ۱۹۳ نفر می‌رسد.

۹۳۸ بیمار تا کنون سلامتی شان را بازیافته‌اند.

افزایش موارد مثبت در شهر کابل و بی‌اعتنایی مردم به قرنطینه و محدویت گشت و گذار در این شهر، نگرانی‌های زیاد خلق کرده است.

وحید مجروح، معاون وزارت بهداشت افغانستان در یک نشست خبری در کابل گفت که این وزارت نگران جدی رفع خودخواسته قرنطینه توسط شهروندان کابل است. او گفت با آنکه دولت هیچ تصمیمی در مورد رفع قرنطینه اتخاذ نکرده اما مردم محدودیت‌ها را نادیده گرفته اند.

آقای مجروح می‌گوید ممکن است با افزایش شیوع کرونا، سیستم بهداشت و درمان کشور فلج شود.

معاون وزارت بهداشت افغانستان افزود که در چهار روز گذشته اکثر بیمارستان‌های پایتخت اشباع شده و میزان مرگ و میر بیماران نیز افزایش یافته است. در حالی که به گفته وی، ده روز قبل شمار اندک بیماران کرونا بستری بودند.

به گفته او، اگر بی‌اعتنایی مردم به قرنطینه و محدویت گشت وگذار و رعایت نکردن موارد بهداشتی ادامه یابد، فاجعه به وقوع خواهد پیوست و "جنازه‌ها در جاده‌ها انباشه خواهد شد".

معاون وزارت بهداشت افغانستان، یک بار دیگر در آستانه فرارسیدن عید از مردم خواست که در خانه بمانند و عید را به یک مصیبت بدل نکنند.

همزمان با این نگرانی‌ها، برخی از کاربران شبکه‌های اجتماعی در افغانستان نیز کمپین را به هدف پیشگیری از شیوع بیشتر ویروس کرونا در روزهای عید به راه انداخته‌اند.

این کارزار با هشتک عنوان "امسال عید برگزار نمی‌کنیم" راه‌اندازی شده و کاربران از مردم خواسته که عید فطر امسال را به صورت مجازی تبریک بگویند و سلامتی را به همدیگر عیدی دهند.

کاهش محدودیت‌ها پس از عید

از سوی دیگر، کمیته ملی مبارزه با کرونا می‌گوید که تدابیری را برای کاهش محدودیت بر کسب و کار و گشت و گذار وسایط تهیه کرده و این طرح توسط کابینه نیز تایید شده است.

منبع تصویر، FACEBOOK

توضیح تصویر،

محمد یعقوب حیدری، والی کابل

قرار است بر اساس این طرح پس از روزهای عید فطر، فعالیت کسب و کارهای کوچک، صنایع تولیدی، بخش ساختمان سازی و سایر بخش‌ها به گونه‌ای مشروط از سر گرفته شود.

پس از قرنطینه شدن کابل، فعالیت بیشتر کسب و کارها، مغازه‌ها و فروشندگان متوقف شده بود اما قرار است پس از روزهای عید و در ساعات مشخص، فعالیت این اصناف دوباره آغاز شود.

به این ترتیب محدودیت های اعمال شده برای مقابله با همه‌گیری کرونا در کابل به تدریج برداشته خواهد شد.

والی کابل تاکید کرد در تهیه تدابیر پیشنهادی در جریان مبارزه با ویروس کرونا، تعهد نمایندگان کسب و کارهای کوچک گرفته شده و در صورت بی‌توجهی به این تدابیر و عدم رعایت شرایط آن، محدودیت‌ها سخت‌تر خواهد شد.

آقای حیدری همچنین گفت که بر اساس این طرح پس از روزهای عید، خودروهای که شماره آخر پلاک آن‌ها جفت باشد، در روزهای شنبه، دوشنبه و چهارشنبه و موترهای که شماره آخر پلیت آن‌ها طاق (فرد) باشند، در روزهای یکشنبه، سه شنبه، پنجشنبه و جمعه، اجازه تردد خواهند داشت.